Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Baltic Sea Wind wieje z największą polską prywatną firmą energetyczną

Duńskie przedsiębiorstwo Ørsted podpisało list intencyjny z ZE PAK, największym prywatnym producentem energii w Polsce, w sprawie udziału w zbliżającej się aukcji dzierżawy morskiej w polskim regionie Morza Bałtyckiego.

Kolejnym krokiem dla spółki jest utworzenie spółki joint venture 50/50, która podlega zatwierdzeniu połączenia. Jeśli odniesie sukces w nadchodzącej aukcji, partnerzy będą chcieli dalej rozszerzać swoją obecność we wspólnych morskich aukcjach CfD w Polsce, które zaplanowano na 2025 i 2027 r.

ZE PAK jest piątym co do wielkości producentem energii w Polsce, notowanym w Warszawie. Firma zdecydowała się na zaprzestanie produkcji paliwa węglowego po 2030 roku i chce dołączyć do kapitalistycznego rynku odnawialnego wodoru w celu dekarbonizacji innych sektorów, takich jak transport ciężki i przemysł ciężki.

„Jeśli poważnie myślisz o morskiej energetyce wiatrowej, tedrsted, numer jeden na świecie, najlepszy partner w tej dziedzinie. Potencjał, osiągnięcia i doświadczenie w produkcji czystej energii są imponujące i bez wątpienia mogą wesprzeć transformację energetyczną ZE PAK i całej Polski energetyki” – powiedział ZE PAK. Wspomniany partner i prezes Zygmunt Solorz. .

Polska nie posiada obecnie morskich farm wiatrowych, ale w ramach przejścia na niskoemisyjny system energetyczny, kraj zamierza zainstalować 5,9 gigawatów wody morskiej do 2030 r. i 11 gigawatów do 2040 r.

„Polska jest strategicznie ważnym rynkiem dla sztuki i mamy nadzieję, że będziemy dalej powiększać nasze rezerwy i inwestycje, aby pomóc Polsce w eksploatowaniu obfitych zasobów czystej energii dostępnych na Morzu Bałtyckim” – powiedział Rasmus Erbo, Prezes Regionalnego Kontynentu Europa.

READ  Izrael zawiesza szkolne wycieczki do Polski