Kryminalistyka Analiza przestrzenna Amnesty International (AI) ujawniła w czwartek, że istnieje podejrzenie, że pod koniec sierpnia Afgańczycy ubiegający się o azyl zostali bezprawnie zwolnieni przez Polskę. Analiza wskazuje dalej, że 32 Afgańczyków żyje obecnie w opłakanych warunkach.
Dzięki fotogrametrii i innym technikom modelowania przestrzennego Laboratorium Zasobów Kryzysowych AI zbadało różne zdjęcia satelitarne i filmy wideo, aby przeprowadzić rekonstrukcję 3D granicy polsko-białoruskiej. Dzięki temu sztuczna inteligencja mogła przejąć obóz dla uchodźców Mac-shift i monitorować jego ruchy.
Trójwymiarowe dopasowanie fotografii pomogło analitykom ocenić położenie postaci i ich późniejszy ruch. Analiza wykazała, że pozycja grupy zmieniła się z nieco po obu stronach granicy 18 sierpnia do całkowitego przeniesienia na stronę białoruską następnego dnia. AI uważa, że zmiana w tym ruchu oznacza nielegalny odpór w Polsce.
Oprócz odniesienia Pushbacka, analiza ujawniła również nieludzkie warunki w prowizorycznym obozie. Należą do nich brak odpowiedniego schronienia, żywności, czystej wody i urządzeń sanitarnych. Warunki są dodatkowo pogarszane przez polską operację Nagły wypadek Zabronił prasie i humanitarnemu dostępowi do tego obszaru.
AI wezwała Polskę do wypełnienia zobowiązań wynikających z unijnego i międzynarodowego prawa dotyczącego uchodźców poprzez odrębną ocenę wszystkich wniosków azylowych i unikanie nielegalnych dochodów. AI wezwała również Polskę do zakończenia wszelkich odpychań i zapewnienia osobom ubiegającym się o bezpieczeństwo dostępu do jej terytorium. Ponadto wezwał Polskę do uchylenia prawa nadzwyczajnego, aby umożliwić dostęp do regionu dziennikarzom, aktywistom i organizacjom wolontariackim.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive