Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Litwa zaostrza ograniczenia wjazdowe dla większej liczby podróżnych – Malta jest jedynym krajem na zielonej liście

Litewskie Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę krajów o wysokim, umiarkowanym lub niskim ryzyku COVID-19 po dotarciu na Litwę.

Wraz z nową aktualizacją Malta umieściła Polskę na zielonej liście, co oznacza, że ​​jest teraz pierwszym krajem, który został uznany za bezpieczny i objęty ograniczeniami. Z drugiej strony Polska przesunęła się do czerwonej kategorii, a podróżni z tego kraju napotykają na więcej ograniczeń niż wcześniej, kiedy przyjeżdżają na Litwę.

Od poniedziałku 4 października sąsiednia Polska zmieni kolor z zielonego na czerwony. Sytuacja epidemiczna w Luksemburgu pogorszyła się, Luksemburg spadł ze strefy żółtej do strefy czerwonej. Liechtenstein przesunął się ze strefy czerwonej do regionu żółtego. Od przyszłego tygodnia Malta zostanie również przypisana do Zielonej Strefy zamiast Żółtej StrefyMinisterstwo informuje w komunikacie prasowym zapowiadającym zmiany.

Oznacza to, że od poniedziałku podróżni z Malty nie będą poddawani drugiemu testowi PCR na COVID-19 wykonanemu między trzecim a piątym dniem ich przybycia na Litwę. Zamiast tego wymagają testu PCR wykonanego 72 godziny wcześniej lub testu antygenowego w ciągu 48 godzin od dotarcia do kraju.

Z drugiej strony pasażerowie przybywający z Liechtensteinu, oprócz kontroli przed odlotem, poddawani są teraz drugiej kontroli, przeprowadzanej między trzecim a piątym dniem w kraju. Obecnie na żółtej liście znajdują się Czechy, Dania, Islandia, Hiszpania, Liechtenstein, Francja, Portugalia, Finlandia, Szwecja i Węgry.

Podróżni z innych krajów niewymienionych na zielono lub żółto są tutaj klasyfikowani na czerwono, w tym z Polski i Luksemburga. Pasażerowie z tych krajów muszą dostarczyć wyniki testów i dziesięć dni izolacji przed odlotem.

Wymagania dotyczące izolacji i testowania choroby COVID-19 nie uległy zmianie w tym tygodniu. Nieszczepione i nieszczepione osoby z Czerwonej Strefy podlegają testom przed podróżą i dziesięciodniowej izolacji po przybyciu.”, wyjaśnia ministerstwo.

Stwierdza jednak również, że wszyscy pasażerowie, którzy zostali zaszczepieni jedną ze szczepionek zatwierdzonych przez władze litewskie, będą zwolnieni z wymogów badania przed odlotem i izolacji jako ważne szczepienie.

READ  Mężczyźni ze Szkocji w ostatnich dziesięciu pokazach medycznych w Polsce w eliminacjach do Mistrzostw Świata

Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę w każdy piątek, a wejdzie ona w życie od przyszłego poniedziałku na podstawie cotygodniowych danych Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (ECDC).

W zeszłym tygodniu ministerstwo dodało Słowację do czerwonej listy i przeniosło ją do oznaczonych na żółto regionów Danii, Finlandii, Luksemburga, hiszpańskiego terytorium Majorki i Francji.