Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Azerbejdżan otrzymuje swoją pozycję orbitalną w kosmosie

Azerbejdżan otrzymuje swoją pozycję orbitalną w kosmosie

Abbasa Janbai

W dniu 11 stycznia 2024 roku zostało zarejestrowane w imieniu Rządu Azerbejdżanu zarządzanie pasmami częstotliwości C i Ku, obsługiwanymi przez satelitę Azerspace-1 znajdującego się na pozycji orbitalnej 46°E, Wiadomości z Azerbejdżanu Raporty.

Jak podaje agencja kosmiczna Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego i Transportu (Azerkosmos), rejestracja została zatwierdzona przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU).

Wcześniej satelita komunikacyjny Azerspace-1, który został wystrzelony w 2013 roku i znajduje się na pozycji orbitalnej 46 stopni E, działał w pasmach częstotliwości C i Ku pozycji orbitalnej administracji Malezji. Zarejestrowanie tych domen w imieniu Azerbejdżanu oznacza, że ​​Azerspace-1 faktycznie działa na orbicie Azerbejdżanu, a nie na orbicie Malezji.

Przekazanie miejsca orbitalnego do Azerbejdżanu rozpoczęło się 8 grudnia 2020 r. wraz ze złożeniem niezbędnych dokumentów w ITU. Jej pozycja orbitalna nie jest łatwa do osiągnięcia w praktyce światowej, a proces ten obejmuje zwykle siedem lat działalności.

Ale specjaliści z Azerbejdżanu przeprowadzili cały proces w ciągu zaledwie trzech lat. W tym okresie strona azerbejdżańska zakończyła negocjacje w sprawie koordynacji 265 sieci satelitarnych 34 rządów i osiągnęła odpowiednie porozumienia.

Należy zaznaczyć, że pozycja orbitalna zlokalizowana na 46 stopniu długości geograficznej wschodniej jest pierwszą i jedyną pozycją orbitalną Azerbejdżanu w pasie geostacjonarnym. To z kolei umożliwi w przyszłości Azerbejdżanowi umieszczanie na swojej pozycji orbitalnej satelitów komunikacyjnych niezależnie od jakiegokolwiek kraju.

Pas geostacjonarny, który stał się ograniczonym obszarem dla satelitów pracujących w dziedzinie łączności, radiofonii i prognoz pogody, znajduje się na wysokości około 36 tysięcy kilometrów nad równikiem. Główne znaczenie tej wysokości polega na tym, że satelity obracają się tutaj z tą samą prędkością, co powierzchnia Ziemi.

Dzięki temu zarówno operatorzy satelitarni i klienci, jak i ci, którzy korzystają z telewizji satelitarnej i radia w domu, mogą odbierać ciągły sygnał z satelity bez zmiany orientacji anten. Kraje formalnie zwracają się do ITU z wnioskiem o wykorzystanie wolnych stanowisk orbitalnych w pasie geostacjonarnym samodzielnie lub za pośrednictwem prywatnych firm, do których się zwróciły.

Satelity, które mają zostać zlokalizowane w tych lokalizacjach, są obecnie montowane lub czekają na wystrzelenie. Kiedy 15-20-letni okres życia satelity w przestrzeni geostacjonarnej dobiegnie końca, kraj będący właścicielem lokalizacji na orbicie ma możliwość zastąpienia go w tym miejscu. Ta zasada organizacyjna pozwala państwom na utrzymywanie swoich stanowisk w nieskończoność.

Śledź nas na Twitterze @AzerNewsAz