Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Archeologia pokazuje, jak łowcy-zbieracze integrowali się z miastem

Tima ForesmanaI Uniwersytet Mpumalanga

Tam, gdzie zbiegają się rzeki Limpopo i Chach, tworząc współczesne granice między Botswaną, Republiką Południowej Afryki i Zimbabwe, leży wzgórze, które prawie nie wyróżnia się na tle innych. Można było łatwo przejść obok, nie zdając sobie z tego sprawy znaczenie historyczne. Na i wokół tego wzgórza znajdowało się coś, co wyglądało na Republikę Południowej Afryki za wcześnie społeczność na szczeblu państwowym i metropolitalnym, Mapungubweokoło 800 lat temu.

Po prawie stuleciu badaniaDowiedzieliśmy się wiele o tym starożytnym królestwie, o tym, jak powstało wśród wczesnej społeczności rolniczej i o jego zaangażowaniu w globalne sieci handlowe. Jednak zanim rolnicy osiedlili się na tym obszarze, obszar ten był domem dla grup łowców-zbieraczy, których prawie nie rozpoznano pomimo ich udziału, jak się wydaje, w powstaniu Mapungubwe.

Dla mnie drużyna Pracuję w północnej Afryce Południowej nad miejscami, które naszym zdaniem pomogą nam dowiedzieć się o roli, jaką odegrali rybacy podczas rozwoju stanu Mapungubwe, starając się wygenerować więcej Kompleksowe przedstawienie przeszłości regionu. https://www.youtube.com/embed/-pXqChyJK_s?wmode=transparent&start=0

Nasz główny ośrodek badawczy to tzw Małe błotne schronienie. to jest w Park Narodowy Mapungubwe i około 4 km na południe od rzeki Limpopo. Schronisko jest dość duże z osłoniętym obszarem pod podniesionym dachem i dużą otwartą przestrzenią z przodu. Ma również wiele obrazów na ścianach, w tym słonie, kudu, koty, ludzi i niesamowitą kolekcję żyraf. Sztuka ta została stworzona przez łowców-zbieraczy i powszechnie uważa się, że odnosi się do świata duchów i działań szamana w nim.

Na środku strony znajdują się dwie piękne żyrafy, w kolorze pomarańczowym i czerwonym. Śledzenie za pomocą oprogramowania cyfrowego w celu ograniczenia kontaktu ze sztuką, która mogłaby ją uszkodzić.

Nasze wyniki wyszukiwania pokazują dwie rzeczy. Po pierwsze, w okolicy mieszkali rybacy, podczas gdy powstało Królestwo Mapungubwe. Po drugie, w tym czasie byli częścią gospodarki, która pomogła w powstaniu elitarnych grup w społeczeństwie i mieli dostęp do tego bogactwa. W połączeniu mówi nam to, że nie możemy myśleć o historii Mapungubwe bez uwzględniania społeczności łowców-zbieraczy. Byli obecni i stanowili część tych ważnych wydarzeń.

READ  CEE MARKETS-FX, akcje wzrosły w związku z globalnym nastrojem ryzyka

Dlaczego to jest ważne? Jednym z fundamentalnych wydarzeń, które miały miejsce, które doprowadziły do ​​​​powstania Królestwa Mapungubwe, była akumulacja bogactwa. Doprowadziło to do powstania hierarchii w społeczeństwie i uprzywilejowanego statusu. Te towary handlowe były cennymi przedmiotami, zwykle należącymi do elitarnych grup. Jednak rybacy, wykorzystując swoje specjalne umiejętności, byli w stanie zdobyć odpowiednie towary w czasie, gdy przedmioty te przyczyniały się do wielkich przemian społecznych. Prawdopodobnie w tym okresie mieli dostęp do bogactw, co pokazuje, że ich rola w lokalnej społeczności była doceniana i że byli zakorzenieni w lokalnej gospodarce w sposób, którego wcześniej nie rozpoznaliśmy.

Ujawnianie dowodów handlowych

Przyciągnęło nas do Little Muck Shelter ze względu na wcześniejsze prace na tym terenie pod koniec lat 90-tych, które wykazały, że między myśliwymi a rolnikami ze schroniska istniał intensywny handel. Aby lepiej to zrozumieć, potrzebowaliśmy większego zestawu archeologicznego, aby sprawdzić lub udoskonalić to, co naszym zdaniem może się dziać.

Chcieliśmy również dokładnie zbadać głębokości datowane na okres między 900 a 1300 rne, podczas których rozpoczęły się i ostatecznie zakończyły procesy prowadzące do powstania Mapungubwe, aby wyraźnie pokazać obecność łowców-zbieraczy w tym okresie, a także ich udział w lokalnych gospodarkach sieci.

Aby to zrobić, musieliśmy kopać. Wykopaliska archeologiczne to powolny i ostrożny proces, który obejmuje ostrożne usuwanie warstw osadów zawierających artefakty przy bardzo ścisłej kontroli głębokości i lokalizacji w wykopie.

Plik 20230328 490 ahjvsh.  JPG?  ixlib = rb1.1
Członek zespołu terenowego Siphesihle Kuhlase pokazuje pękniętą bransoletkę, podczas gdy inni przesiewają osad w poszukiwaniu artefaktów.

Następnie następuje długi okres analizy zgodnie ze ścisłymi protokołami, aby zapewnić spójność w identyfikowaniu rodzajów artefaktów, technik lub metod ich wytwarzania, sposobu ich wykorzystania i tego, z czego są wykonane.

READ  41% Polaków chce na Święta kupić przynajmniej trochę jedzenia przez internet

Następnie łączymy wszystkie te dowody, próbując zrozumieć dawne sposoby życia. Dzięki naszym wynikom byliśmy w stanie prześledzić historię łowców-zbieraczy, która pokrywała się z powstaniem Mapungubwe.

Naszym pierwszym i najważniejszym zadaniem było pokazanie, że łowcy-zbieracze nadal istnieli, gdy pojawił się Mapungubwe. Do tej pory zbadaliśmy około 15 000 kamiennych narzędzi z próbki naszych skamieniałości i zidentyfikowaliśmy grupę gotowych narzędzi, które przypominają te wykonane przez łowców-zbieraczy tysiące lat przed pojawieniem się grup rolników. Uważamy, że ta spójność materiału kulturowego w długim okresie wyraźnie wskazuje, że łowcy-zbieracze żyli w ostoi, gdy na tym obszarze byli rolnicy.

narzędzia kamienne, koraliki ze szkła i muszli, szpilki kostne, mosiężna biżuteria i ceramika
Zbiór typów artefaktów znalezionych w miejscach łowieckich, takich jak schronisko Little Muck. Skrobaki do kamienia (A) i narzędzia cementowane (B), które były używane odpowiednio w produkcji towarowej i polowaniu, paciorki szklane (C), którymi handlowano w Afryce Środkowej ze wschodniego wybrzeża Afryki, większe paciorki ze skorupek strusich jaj (D), groty kostne lub Igły (E), połamane kawałki mosiężnej biżuterii (F) i ceramiki (G) oraz karbowany kamień używany do ostrzenia metalowych narzędzi, okrągłych koralików ze skorupek strusich jaj lub narzędzi do wykańczania i polerowania kości (H). Tima Foresmana

Następnie chcieliśmy przyjrzeć się bliżej gospodarce komercyjnej. Od momentu pojawienia się w regionie grup rolniczych, na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery, łowcy-zbieracze zmienili kurs działalność rzemieślnicza. Zamiast produkować głównie wyroby ze skóry, drewna i muszli, zaczęli wytwarzać głównie narzędzia z kości i robili to do końca Królestwa Mapungubwe w 1300 roku. Sugeruje to, że interakcje między łowcami-zbieraczami a rolnikami od ich pierwszego przybycia. zmiany w produkowanych przez siebie towarach.

Dlaczego zmienili działalność rzemieślniczą? W tym samym czasie, gdy miały miejsce te przemiany, odnotowujemy pojawienie się bogactwa handlowego w postaci najpierw glinianych i szklanych paciorków, a następnie metalu. Towary te nigdy nie były wytwarzane przez łowców-zbieraczy i są powszechne w osadach rolniczych, co wskazuje na wymianę między tymi dwoma społeczeństwami. Zauważa, że ​​łowcy-zbieracze zareagowali na nowe możliwości rynkowe, podkreślając swoje specjalne umiejętności.

Nasze prace nadal identyfikują więcej dowodów na udział rybaków w tych operacjach. Próbujemy dowiedzieć się, w jaki inny sposób uczestniczyli i czy sami stworzyli bardziej złożone społeczeństwo.

Tima Foresmanastarszy wykładowca, Uniwersytet Mpumalanga

Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Przeczytać Oryginalny artykuł.


Czytaj fakty naukowe, a nie fikcję.

Nigdy nie było tak ważnego czasu na wyjaśnianie faktów, pielęgnowanie wiedzy opartej na dowodach i prezentowanie najnowszych odkryć naukowych, technologicznych i inżynieryjnych. Kosmos jest wydawany przez Royal Australian Institution, organizację charytatywną zajmującą się łączeniem ludzi ze światem nauki. Wkłady finansowe, bez względu na to, jak duże lub małe, pomagają nam zapewnić dostęp do wiarygodnych informacji naukowych w czasie, gdy świat najbardziej ich potrzebuje. Wesprzyj nas, przekazując darowiznę lub kupując subskrypcję już dziś.