Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aramco idzie za Rosją w sprawie umowy naftowej w Polsce Aktualności OPEC

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30 proc. rafinerii na wybrzeżu Bałtyku oraz hurtową jednostkę paliwową.

Za pomocą Bloomberg

Umowa Saudi Aramco na dostawy prawie połowy polskiej ropy zapewni mocne podstawy dla największego światowego eksportera ropy w regionie, w którym od dawna dominowali rosyjscy producenci.

Aramco, największa na świecie firma naftowa, kupi 30% rafinerii na wybrzeżu Bałtyku i cały blok paliwowy. Podpisał również wieloletnią umowę na dostawy z polską rafinerią PKN Orlen SA.

Saudyjski państwowy koncern naftowy zwiększy sprzedaż ropy na rosyjskim podwórku energetycznym, podobnie jak oba kraje, współliderzy koalicji producentów OPEC +, kończą prawie dwuletnie cięcia w produkcji, które początkowo wprowadzali. Zakaźny.

Transakcja może mieć konsekwencje poza Polską, ponieważ rafinerie na Litwie iw Czechach mogłyby wykorzystywać ropę Arlon. Wiele zakładów w Europie Wschodniej jest zaprojektowanych do pracy w standardzie rosyjskiego Uralu i może wymagać dostosowania technicznego w celu użycia różnych beczek. Odbiorcy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej i Iraku nadal konkurują z beczkami rosyjskimi.

Przejęcie Aramco „rozszerzy obecność firmy w systemie rafinacji w Europie poprzez nabycie udziałów w niedawno zmodernizowanej rafinerii” – napisali badacze Bloomberg Salih Yilmas i Rob Bornett w notatce badawczej. Pomoże to „Aramco wzmocnić swoją pozycję w regionie tradycyjnie zdominowanym przez rosyjską ropę”.

Intensywna konkurencja

Konsorcjum OPEC+ z 23 członkami ograniczyło produkcję, aby wesprzeć rynki ropy od 2020 roku, zmniejszając popyt po tym, jak zakaźne rządy zmusiły rządy do zamknięcia. Teraz, gdy gospodarki odradzają się i handlują powyżej 80 dolarów za baryłkę, grupa stopniowo odwraca te cięcia i wprowadza na rynek więcej ropy.

Podczas wspólnej pracy nad kontrolą dostaw, konkurencja o klientów jest przedmiotem zainteresowania czołowych światowych producentów. Rosja eksportuje ropę rurociągami do Azji, gdzie konkuruje z beczkami saudyjskimi na największym rynku Aramco.

READ  Kaczyński krytykuje niemiecką odmowę zerwania więzi energetycznych z Rosją - Politico

Europa sprzedaje niewielką część swoich dziennych emisji ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej na rynki światowe. Według danych zebranych przez Bloomberg, eksport do samych Chin stanowi około jednej czwartej z 7 milionów baryłek ropy sprzedawanej dziennie w królestwie.

Dla porównania Saudyjczycy sprzedają do Polski maksymalnie 337 tys. baryłek ropy dziennie, wynika z raportu Orlana. Dzięki temu Orlen mógł kupować dziennie 100 tys. baryłek saudyjskiej ropy z poprzednich kontraktów. Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że nowa umowa pokryje prawie połowę zapotrzebowania kraju na ropę.

OPEC + wydanie

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, której Arabia Saudyjska jest największym producentem, zapowiedziała, że ​​będzie kontynuować współpracę z innymi petrostatami w koalicji kierowanej przez Rosję, nawet po zakończeniu obecnej rundy cięć. Panel powiedział również, że jeśli popyt się pogorszy, żadne cięcia produkcji w tym roku nie zostaną odwrócone.

Przy produkcji saudyjskiej przekraczającej 10 milionów baryłek dziennie w zeszłym miesiącu, po raz pierwszy od kwietnia 2020 r., konkurencja o kupujących na całym świecie prawdopodobnie się nasili. Oczekuje się, że członkowie OPEC + zwiększą produkcję w przyszłym miesiącu zgodnie z planami grupy, rosyjska produkcja jest ograniczona przez brak wolnych mocy produkcyjnych, a przyszły wzrost będzie wspierany przez dodatkowe odwierty.

Ostatnim razem saudyjska produkcja była tak wysoka jak teraz, Arabia Saudyjska i Rosja toczyły krótką wojnę cenową, a oba kraje zwiększyły produkcję po rozpadzie poprzedniej współpracy OPEC +.