Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

A Wimbledon znosi zakaz nałożony na Rosjan, pozwalając im grać jako neutralni

A Wimbledon znosi zakaz nałożony na Rosjan, pozwalając im grać jako neutralni

Londyn – Gracze z Rosji i Białorusi będą mogli rywalizować na Wimbledonie jako neutralni gracze po tym, jak All England Club w piątek cofnął zakaz z zeszłego roku.

Gracze muszą podpisać oświadczenia o neutralności i przestrzegać „odpowiednich warunków”, w tym nie wyrażać swojego poparcia Rosyjska inwazja na Ukrainę.

„To była bardzo trudna decyzja, nie traktowana poważnie lub bez szczególnej troski o tych, których to dotyczy” – powiedział w oświadczeniu prezes All England Club, Ian Hewitt.

Gracze nie mogą otrzymywać funduszy od państw rosyjskich lub białoruskich, w tym sponsoringu od firm prowadzonych lub kontrolowanych przez państwa.

Wśród zawodniczek, które mogą wrócić do Australian Open, są Białorusinka Aryna Sabalenka oraz rosyjscy zawodnicy Daniil Miedwiediew i Andriej Rublow.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba potępił wycofanie się jako „niemoralne”.

Czy Rosja powstrzymała swoją agresję lub okrucieństwa? Nie, po prostu Wimbledon postanowił pomieścić dwóch wspólników zbrodni. Wzywam rząd Wielkiej Brytanii do odmowy przyznawania wiz swoim graczom” — napisał Koleba na Twitterze.

Inne turnieje tenisowe pozwoliły rosyjskim i białoruskim graczom rywalizować jako neutralni sportowcy – ich narodowości nie są uwzględniane w nawiasach, oficjalnych wynikach ani grafikach w transmisjach telewizyjnych z meczów. Ale, podobnie jak w niektórych innych sportach zespołowych, Rosja i Białoruś nie zostały dopuszczone przez Międzynarodową Federację Tenisową do udziału w Billie Jean King Cup lub Davis Cup.

All England Club powiedział: „Uważamy, że wyrównanie czterech Wielkich Szlemów ma coraz większe znaczenie w obecnym środowisku tenisowym”.

Te same warunki będą miały zastosowanie do turniejów Association Lawn Tennis, które gracze wykorzystują jako rozgrzewkę na korcie trawiastym przed najstarszym turniejem Wielkiego Szlema w sporcie.

W ubiegłym roku profesjonalne turnieje tenisowe kobiet i mężczyzn nałożyły na związek wysokie kary i zagroziły wycofaniem mistrzostw. Stowarzyszenie stwierdziło, że skutek twojego wydalenia z tournée „byłby niezwykle szkodliwy i dalekosiężny dla gry w naszym kraju”.

READ  Świątek świetnie rozpoczął mecz, gdy Polska pokonała Brazylię

ATP i WTA również odpowiedziały na zakaz w zeszłym roku Nieprzyznanie punktów rankingowych Dla Wimbledonu – bezprecedensowy ruch przeciwko najbardziej prestiżowej imprezie.

„Nastąpiła bardzo silna i rozczarowująca reakcja niektórych organów zarządzających tenisem na stanowisko zajęte przez All England Club i LTA w zeszłym roku z konsekwencjami, które, jeśli będą kontynuowane, będą szkodliwe dla interesów graczy, fanów, turnieje i klub – powiedział.

Tegoroczne mistrzostwa Wimbledonu rozpoczną się 3 lipca. Finał kobiet zaplanowano na 15 lipca, a finał mężczyzn na 16 lipca.

„To piękny turniej, piękny Wielki Szlem. Naprawdę cieszę się, że będę mógł tam zagrać w tym roku” – powiedział Miedwiediew w piątek po wygraniu meczu półfinałowego na Miami Open z Rosjanką Karenem Chaczanowem. Nie mogę tego kontrolować, ale z przyjemnością zagram tam przed wszystkimi ludźmi. Mam nadzieję, że na dużych stadionach. Mam nadzieję, że uda nam się rozegrać kilka wielkich, niesamowitych meczów”.

Również przemawiając w Miami Gardens na Florydzie, dwukrotna mistrzyni Wimbledonu Petra Kvitova powiedziała, że ​​gracze z Rosji i Białorusi powinni nadal być wykluczeni zarówno z Wimbledonu, jak i igrzysk olimpijskich.

„Z pewnością bardziej martwię się o Ukraińców i graczy. Doceniam to, że w zeszłym roku Wimbledon miał trudności z przyznaniem (rankingowych) punktów, których Białorusini i Rosjanie nie grali. Myślę, że właściwie nie powinno się im pozwolić, – powiedziała Kvitova. Strona ukraińska to trochę.

Martina Navratilova, która zdobyła dziewięć tytułów w grze pojedynczej na Wimbledonie, powiedziała, że ​​popiera zmianę. Napisała na Twitterze: „Jak powiedziałam w zeszłym roku, to była zła decyzja i cieszę się, że została cofnięta”.

All England Club powiedział, że warunki zostały opracowane w drodze rozmów z rządem brytyjskim, LTA i „międzynarodowymi organizacjami tenisowymi”.

W oświadczeniu klubu opisano „osobiste oświadczenia” zawodnika, ale nie podano żadnych szczegółów. Liga powiedziała, że ​​​​zawodnicy i personel pomocniczy „zostaną poproszeni o podpisanie bezstronnych oświadczeń”, podobnych do tych stosowanych w innych sportach.

READ  Kaya Kanebe odpada w pierwszej rundzie Chicago WTA Championship | Sporty

We wspólnym oświadczeniu ATP i WTA wyraziły zadowolenie z wyniku.

„Wypracowanie praktycznego rozwiązania, które chroni uczciwość gry, wymagało wspólnego wysiłku w całym sporcie” – powiedział Tours. „To pozostaje bardzo trudna sytuacja i chcielibyśmy podziękować Wimbledonowi i LTA za ich wysiłki w osiągnięciu tego wyniku, jednocześnie ponownie wyrażając nasze jednoznaczne potępienie wojny Rosji z Ukrainą”.

___

tenis AP: https://apnews.com/hub/tennis I https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.