WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone wywierają coraz większą presję na Polskę, mając nadzieję, że powstrzymają ustawodawstwo uniemożliwiające rodzinom odzyskiwanie mienia zajętego podczas Holokaustu i epoki komunizmu.
Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że Polska jest jedynym krajem w Europie, który w zeszłym roku nie spełnił obietnic zwrotu skonfiskowanego mienia lub wypłaty odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Opinia publiczna może doradzić polskim władzom, które odrzuciły wcześniejszą krytykę w tej sprawie.
Ta kwestia jest jednym z wielu tarć, które pojawiły się lub pogłębiły między Waszyngtonem a Warszawą od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena. Inne obejmują rurociąg North Stream 2 z Rosji do Niemiec i proponowaną ustawę o ograniczonych mediach.
Proponowana ustawa o odszkodowaniach, która mogłaby zostać uchwalona w sierpniu, została już potępiona przez grupy izraelskie, żydowskie i Stany Zjednoczone. Nowa krytyka USA pojawia się zaledwie rok przed obowiązkowym wydaniem raportu Kongresu monitorującego postęp Europy w rozwiązywaniu roszczeń dotyczących Holokaustu. Raport odwoływał się do wielu krajów, ale krytykował Polskę w szczególności.
Przed rocznicą specjalny wysłannik USA ds. Holokaustu Cherry Daniels powiedział, że polskie prawo jest „nieodwracalnie szkodliwe dla Żydów i nie-Żydów” i zostało skutecznie znacjonalizowane w okresie komunizmu, skutecznie zamykając i kompensując mienie zajęte podczas Holokaustu. „
Jeśli zostanie zaakceptowana, zapobiegłaby ogłoszeniu opróżnienia majątku i innych decyzji administracyjnych po 30 latach, co oznaczałoby wstrzymanie i oddalenie nierozstrzygniętych działań związanych z konfiskatą mienia w okresie komunizmu. Dotyczy to polskich, żydowskich i innych roszczeń majątkowych, które są przedmiotem wcześniejszych uchwał.
Prezydent RP Andrzej Duda przemawia na konferencji prasowej trzech szczytów morskich 9 lipca 2021 r. w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii. (Zdjęcie AP / Valentina Petrova)
Polska twierdzi, że prawo jest jedną z przyczyn nadużyć i nieprawidłowości, które pojawiły się w procesie restrukturyzacji, prowadzących do eksmisji lub oddania nieruchomości sprzedawcom nieruchomości. . Urzędnicy twierdzą, że roszczenia restytucyjne są nadal możliwe na drodze sądowej, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Ale te wyjaśnienia zostały odrzucone przez Stany Zjednoczone i Izrael, które stwierdziły, że przyjęcie ustawy bardzo zaszkodziłoby stosunkom polsko-izraelskim.
„Polski rząd i opozycja często są sfrustrowane celowym łączeniem przywrócenia własności lub odszkodowania z odszkodowaniem” – powiedział Daniels. „Chcielibyśmy, aby polski rząd przynajmniej zmienił prawo, aby wnioskodawcy z oczekującymi roszczeniami mogli przejść przez trwający proces administracyjny”.
Daniels, izraelscy urzędnicy oraz Światowa Organizacja Odbudowy Żydów i Światowy Kongres Żydów wezwali Polskę do uchwalenia kompleksowego prawa lub ustanowienia procedury postępowania w sprawie odszkodowań, która z roku na rok staje się coraz pilniejsza ze względu na starzejące się zgony ocalałych z Holokaustu .
Daniels mówi, że Departament Stanu USA zidentyfikował sześć krajów, w których nie rozwiązano jeszcze poważnych problemów związanych z odszkodowaniami, ale tylko Polska została w tyle. Pozostałe to Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa i Rumunia.
Przed II wojną światową Polska była największą społecznością żydowską w Europie z populacją 3,5 miliona. Większość Holokaustu została zabita, a ich majątek skonfiskowany podczas okupacji nazistowskich Niemiec.
Powojenne władze komunistyczne w Polsce przejęły te mienie oraz majątek nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do roszczeń rekonstytucyjnych, z których większość pochodziła od Polaków.
Tysiące polskich nacjonalistów maszerowało do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r. w proteście przeciwko naciskom Waszyngtonu na wypłatę odszkodowań rodzinom żydowskim, które utraciły mienie podczas Holokaustu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Polska jest jedynym krajem europejskim w swojej najnowszej historii, który nie oferuje żadnych rekompensat za własność prywatną należącą do państwa. Jedynie pozostałe komunalne mienie żydowskie, takie jak niektóre synagogi, kaplice i cmentarze, uległy znacznemu zniszczeniu i zostały w miarę możliwości zwrócone lub zastąpione.
Nierozwiązana jeszcze kwestia była stałym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską a Izraelem, a także Stanami Zjednoczonymi, zmuszając Polaków do zwracania się do kolejnych administracji i publicznie wzywając ich do postępu.
Tegoroczny raport został wymuszony przez Kongres w 2018 r. w sprawie Sprawiedliwości dla odszkodowanych ocalałych dzisiaj lub Just Act, podpisany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 r. przy wsparciu kilku ustawodawców z partii politycznych i ugrupowań żydowskich.
Sekretarz stanu USA Anthony Blingen i jego poprzednik Mike Pompeo za priorytet uznali walkę z antysemityzmem. W zeszłym miesiącu Blingen i jego niemiecki wysłannik podpisali porozumienie o rozpoczęciu normalnego amerykańsko-niemieckiego dialogu na temat Holokaustu, przy czym liczba ocalałych spada, aby nie zapomnieć lekcji z czasów nazistowskich.
Niespodziewanie pojawiła się ponownie w Departamencie Stanu USA w tym tygodniu, w poniedziałek w siedzibie agencji w Waszyngtonie odkryto swastykę wyrzeźbioną w windzie. Blinken, paranoiczna aluzja ocalałego z Holokaustu, potępił rzeź, mówiąc, że to znak, że walka z antysemityzmem musi być „nieustępliwa”.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher