Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ogłasza wartą 2,4 miliarda dolarów umowę na obronę powietrzną z europejską firmą MBDA

Polska ogłasza wartą 2,4 miliarda dolarów umowę na obronę powietrzną z europejską firmą MBDA

Polska ogłosiła w piątek, że podpisała umowę na obronę powietrzną o wartości 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów) z brytyjskim oddziałem europejskiej firmy MBDA, która dostarczy pociski i wyrzutnie.

Rząd członka UE – zagorzały zwolennik rozdartej wojną Ukrainy od czasu inwazji Rosji ponad rok temu – powiedział, że umowa wzmocni polską obronę powietrzną.

Polska Agencja Uzbrojenia poinformowała, że ​​sprawa dotyczy „dostawy 44 iLauncherów i kilkuset CAMM, a także sprzętu towarzyszącego”.

„Wartość zamówienia to ok. 1,9 mld funtów… sprzęt wojskowy zostanie dostarczony w latach 2025-2029” – dodała.

Producent rakiet MBDA opisał transakcję jako „największy europejski program pozyskiwania obrony powietrznej krótkiego zasięgu NATO”.

Rakiety i wyrzutnie trafią „na wsparcie modernizacji Polski i wyprodukowanie łącznie 22 baterii obrony przeciwlotniczej PILICA+”.

W komunikacie prasowym Downing Street napisano, że brytyjski premier Rishi Sunak okrzyknął „historyczną umowę… jako główny impuls dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

Dodała, że ​​w Polsce już stosuje się CAMM MBDA.

„Został już wysłany do Polski wraz z armią brytyjską w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po barbarzyńskiej inwazji (prezydenta Rosji Władimira) Putina na Ukrainę” – poinformowało biuro Sunaka.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze, że umowa „wzmocni zdolności obrony powietrznej Polski”.

„Umowa zapewni wsparcie 500 miejsc pracy, pomagając w rozwoju gospodarki i zapewniając niezbędną infrastrukturę obronną dla Polski” – dodał Downing Street na Twitterze.

Polska, która graniczy zarówno z Rosją, jak i Ukrainą, obawia się, że w przyszłości stanie się celem agresji Putina.

Warszawa wezwała swoich sojuszników w NATO i Unii Europejskiej do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy i zwiększyła zakupy broni.

Polska podpisała niedawno szereg umów na zwiększenie swoich zdolności obronnych, w tym ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

Według danych sojuszu transatlantyckiego kraj członkowski UE wydał w ubiegłym roku równowartość 2,4 procent swojego produktu krajowego brutto na wojsko, co stanowi trzeci najwyższy odsetek wśród krajów NATO.

READ  Rozpoczęcie budowy flagowego polskiego projektu biurowego firmy Lincoln Real Estate

Zgodnie z budżetem, w tym roku polskie wydatki wojskowe mają osiągnąć poziom trzech procent produktu krajowego brutto.