Liczący 41 500 lat owalny wisiorek z Jaskini Staźnia w Polsce jest najstarszą ozdobną biżuterią znalezioną w Eurazji.
Widok z tyłu i z przodu 41500-letniego ozdobnego wisiorka z kości słoniowej z Jaskini Staźnia w Polsce. Źródło: Antonino Vassana / Laboratorium BRAVHO, Uniwersytet Boloński.
W 2010 r. odkryto zabytkowy medal z kości mamuta i instrument z kości końskiej.
„Ta biżuteria pokazuje doskonałą kreatywność i niezwykłe zdolności manualne członków zespołu. Homo sapiens Zajmuje tę przestrzeń ”- powiedział dr Wrocław, badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego.
„Grubość płyty wynosi około 3,7 mm, co pokazuje zadziwiającą dokładność w rzeźbieniu stempli i dwóch otworów do jej noszenia”.
Korzystając z zaawansowanych metod datowania radiowęglowego, dr. Nowzzevska i współpracownicy datowali medale, sowy i fragmenty kości z Jaskini Stojnia do wczesnego paleolitu górnego.
Przedmioty te są najwcześniejszymi dowodami ozdabiania biżuterii przez ludzi w Eurazji i pojawienia się zachowań symbolicznych w ewolucji człowieka.
Ozdoba wisiorka zawiera ponad 50 nakłuć i dwa kompletne otwory w nieregularnej pętli.
Naukowcy sugerują, że kształt wgłębień, podobny do tych znalezionych później w Europie, może odnosić się do drapieżnych wysokości (obliczanie matematyczne) lub kodów księżycowych, które odpowiadają miesięcznemu obrotowi księżyca lub słońca.
„Jeśli zapętlona krzywa medalu Stojnia reprezentuje analogię z księżycem, to ślady śmiertelności pozostają kwestią otwartą” – powiedział dr Adam Nadachovsky, pracownik naukowy Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.
„Ale to ciekawe, że podobne dekoracje pojawiły się niezależnie w całej Europie”.
Obecność kości zwierzęcych z wisiorkiem i szydłem kostnym może wskazywać, że ludzie zaczęli tworzyć małe i transportowe sztuki 41 500 lat temu, gdy rozprzestrzenili się w całej Eurazji.
„Określenie dokładnego wieku tej biżuterii opierało się na jej kulturowym charakterze i jesteśmy zadowoleni z wyniku” – powiedziała dr Zahra Talamo, dyrektor laboratorium BRAVHO na Wydziale Chemii Uniwersytetu Bolońskiego.
„Ta praca pokazuje, że wykorzystanie najnowszych ulepszeń algorytmicznych systemu radiowęglowego może pomóc zmniejszyć wielkość próbki i uzyskać dokładniejsze daty z krótszym zakresem błędów”.
„Jeśli chcemy poważnie rozstrzygnąć debatę o tym, kiedy sztuka mobilna pojawiła się w grupach paleolitycznych, te ozdoby powinny być datowane na radiowęgiel, zwłaszcza podczas wcześniejszych badań terenowych lub widziane w złożonych scenach stratygraficznych”.
„Wiek i krzywizna kości wisiorka z kości słoniowej znalezionego w jaskini Staznia dowodzą, że w końcu został rozproszony. Homo sapiens Zdarzyło się to w Polsce, a także w Europie Środkowej i Zachodniej” – powiedział dr Andrea Pisin, badacz z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.
„Ten niezwykły wynik zmieni perspektywę tego, jak adaptacyjne były te wczesne grupy i podważy monocentryczny model rozprzestrzeniania się innowacji artystycznych w języku Orygenes”.
Z zespołu Papier Opublikowano w Magazynie Raporty naukowe.
_____
Zahra Talamo I inni. 2021. 41500 lat zdobiona kość słoniowa z Jaskini Staźnia. Przedstawiciel naukowy 11, 22078; doi: 10.1038 / s41598-021-01221-6
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher