Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Polsce odkryto 41.500-letni Medal Mamuta z Kości Słoniowej

Liczący 41 500 lat owalny wisiorek z Jaskini Staźnia w Polsce jest najstarszą ozdobną biżuterią znalezioną w Eurazji.

Widok z tyłu i z przodu 41500-letniego ozdobnego wisiorka z kości słoniowej z Jaskini Staźnia w Polsce. Źródło: Antonino Vassana / Laboratorium BRAVHO, Uniwersytet Boloński.

W 2010 r. odkryto zabytkowy medal z kości mamuta i instrument z kości końskiej.

„Ta biżuteria pokazuje doskonałą kreatywność i niezwykłe zdolności manualne członków zespołu. Homo sapiens Zajmuje tę przestrzeń ”- powiedział dr Wrocław, badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

„Grubość płyty wynosi około 3,7 mm, co pokazuje zadziwiającą dokładność w rzeźbieniu stempli i dwóch otworów do jej noszenia”.

Korzystając z zaawansowanych metod datowania radiowęglowego, dr. Nowzzevska i współpracownicy datowali medale, sowy i fragmenty kości z Jaskini Stojnia do wczesnego paleolitu górnego.

Przedmioty te są najwcześniejszymi dowodami ozdabiania biżuterii przez ludzi w Eurazji i pojawienia się zachowań symbolicznych w ewolucji człowieka.

Ozdoba wisiorka zawiera ponad 50 nakłuć i dwa kompletne otwory w nieregularnej pętli.

Naukowcy sugerują, że kształt wgłębień, podobny do tych znalezionych później w Europie, może odnosić się do drapieżnych wysokości (obliczanie matematyczne) lub kodów księżycowych, które odpowiadają miesięcznemu obrotowi księżyca lub słońca.

„Jeśli zapętlona krzywa medalu Stojnia reprezentuje analogię z księżycem, to ślady śmiertelności pozostają kwestią otwartą” – powiedział dr Adam Nadachovsky, pracownik naukowy Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

„Ale to ciekawe, że podobne dekoracje pojawiły się niezależnie w całej Europie”.

Obecność kości zwierzęcych z wisiorkiem i szydłem kostnym może wskazywać, że ludzie zaczęli tworzyć małe i transportowe sztuki 41 500 lat temu, gdy rozprzestrzenili się w całej Eurazji.

„Określenie dokładnego wieku tej biżuterii opierało się na jej kulturowym charakterze i jesteśmy zadowoleni z wyniku” – powiedziała dr Zahra Talamo, dyrektor laboratorium BRAVHO na Wydziale Chemii Uniwersytetu Bolońskiego.

„Ta praca pokazuje, że wykorzystanie najnowszych ulepszeń algorytmicznych systemu radiowęglowego może pomóc zmniejszyć wielkość próbki i uzyskać dokładniejsze daty z krótszym zakresem błędów”.

READ  Polska nie ma ambasadora w Izraelu przy powolnych relacjach

„Jeśli chcemy poważnie rozstrzygnąć debatę o tym, kiedy sztuka mobilna pojawiła się w grupach paleolitycznych, te ozdoby powinny być datowane na radiowęgiel, zwłaszcza podczas wcześniejszych badań terenowych lub widziane w złożonych scenach stratygraficznych”.

„Wiek i krzywizna kości wisiorka z kości słoniowej znalezionego w jaskini Staznia dowodzą, że w końcu został rozproszony. Homo sapiens Zdarzyło się to w Polsce, a także w Europie Środkowej i Zachodniej” – powiedział dr Andrea Pisin, badacz z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

„Ten niezwykły wynik zmieni perspektywę tego, jak adaptacyjne były te wczesne grupy i podważy monocentryczny model rozprzestrzeniania się innowacji artystycznych w języku Orygenes”.

Z zespołu Papier Opublikowano w Magazynie Raporty naukowe.

_____

Zahra Talamo I inni. 2021. 41500 lat zdobiona kość słoniowa z Jaskini Staźnia. Przedstawiciel naukowy 11, 22078; doi: 10.1038 / s41598-021-01221-6