Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zmiana klimatu. Dinozaur na Forum Narodów Zjednoczonych. Nie opowiadaj się za wyginięciem

Nie popieraj wyginięcia, mówi dinozaur w krótkim filmie UNDP, podkreślającym znaczenie kryzysu klimatycznego. To część najnowszej kampanii pod tym samym szyldem.

Krótkometrażowy film z udziałem światowych gwiazd został zaprezentowany jako kluczowy element ostatniej kampanii „Nie stawaj przed zagładą”. Dinozaur w Sali Zgromadzenia Ogólnego wygłasza przemówienie do publiczności, wzywając światowych przywódców do podjęcia dalszych działań na rzecz klimatu.

Jest to pierwszy film wygenerowany komputerowo (CGI) nakręcony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, w którym światowe gwiazdy grają wielojęzycznego dinozaura, w tym aktorzy Jack Black (angielski), Issa Gonzalez (hiszpański), Nicolae Costera-Waldau (duński) i ESA . Maiga (francuski). „Film jest interesujący i interesujący, ale poruszane w nim kwestie są bardzo poważne” – powiedziała Ulrika Moder, szefowa Biura Stosunków Zewnętrznych i Rzecznictwa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Sekretarz Generalny ONZ nazwał kryzys klimatyczny „czerwonym symbolem ludzkości”.

Kampanie UNDP i Don’t Stand Against Extinction mają na celu zwrócenie uwagi na dotacje do paliw kopalnych oraz na to, jak zająć się znaczącym postępem w kierunku zakończenia zmian klimatycznych i podsycania nierówności z korzyścią dla bogatych.

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP26 rozpoczyna się w niedzielę w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem jest konsolidacja ustaleń dokonanych w Paryżu w 2015 r., kiedy wszystkie kraje po raz pierwszy podpisały porozumienie w sprawie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Oczekuje się, że w spotkaniu weźmie udział ponad 25 000 delegatów: politycy, eksperci, negocjatorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesmeni i media. Wśród ponad 120 oczekiwanych szefów państw lub rządów znajdą się m.in.: brytyjski następca tronu książę Karol i premier Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Republika. Republika Czeska. Komisja Europejska Ursula von der Leyen oraz premierzy Indii Narendra Modi i Australii Scott Morrison. Polskę reprezentować będzie prawdopodobnie premier Mateusz Morawiecki.

READ  Dlaczego nie ma czarownic (czy Ciri będzie jedną?)

Do Glasgow nie przyjadą m.in. Xi Jinping, przywódca Chin, największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych, oraz prezydenci Rosji Władimir Putin i Brazylii Jair Bolsonaro.

Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada. Szczyty Klimatyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych lub COP (Konferencja Stron) to coroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane i uzgadniane są kolejne kroki w zakresie polityki klimatycznej.

Porozumienie klimatyczne z ParyżaBab / Reuters

W piątkowe popołudnie w sześciu polskich miastach zabrzmiały syreny. Syreny można było usłyszeć w Warszawie, Gdańsku, Ode, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Został uruchomiony w ramach Alertu Klimatycznego. Prace są organizowane w ramach rozpoczynającego się w niedzielę szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

Skutki zmian klimatycznychAdam Zimenowicz / PAP

Główne źródło obrazu: Reuters