[1/6]Przewodniczący Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu Sułtan Ahmed Al Jaber, Specjalny Wysłannik Prezydenta USA ds. Klimatu John Kerry, Brytyjski Sekretarz Stanu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero Graham Stewart, Minister Środowiska Republiki Rwandy Jeanne d’Arc Mugawamaria, oraz duński Minister Rozwoju i Współpracy Globalnej. . Uzyskanie praw licencyjnych
DUBAJ, 5 grudnia (Reuters) – Stany Zjednoczone, Kanada i Kenia znalazły się wśród 63 krajów, które we wtorek podczas szczytu klimatycznego ONZ w Dubaju przyłączyły się do zobowiązania do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z chłodnictwa.
Global Refrigeration Pledge stanowi pierwsze na świecie wspólne skupienie się na emisjach powodujących globalne ocieplenie z chłodnictwa, które obejmuje chłodnictwo i klimatyzację w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Zobowiązuje kraje do ograniczenia emisji związanych z chłodzeniem do 2050 r. o co najmniej 68% w porównaniu z poziomem z 2022 r., a także wyznaczy szereg innych celów, w tym ustanowienie do 2030 r. minimalnych norm efektywności energetycznej.
„Chcemy wyznaczyć ścieżkę redukcji emisji związanych z chłodzeniem we wszystkich sektorach, jednocześnie zwiększając dostęp do zrównoważonego chłodzenia” – powiedział COP28 amerykański wysłannik ds. klimatu John Kerry.
Około 1,2 miliarda ludzi potrzebujących chłodzenia nadal nie ma do niego dostępu. Moc zainstalowana ma się potroić do połowy stulecia, co będzie spowodowane rosnącymi temperaturami, rosnącą populacją i rosnącymi dochodami.
„Wyobraźcie sobie społeczność slumsów, nieformalne osiedle, domy z blachy falistej i klimatyzator z boku” – powiedziała burmistrz Freetown Yvonne Aki Sawyer z Sierra Leone na konferencji prasowej ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP28).
„W miarę wzrostu temperatur i wzrostu dochodów wszystkich pragniemy, aby ich los mierzył się ochłodzeniem”.
Jednak według raportu koalicji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) wszystkie te dodatkowe dostosowania pogłębiają kryzys klimatyczny, a według szacunków emisje z chłodzenia osiągną od 4,4 miliarda do 6,1 miliarda ton metrycznych ekwiwalentu dwutlenku węgla do 2050 roku. opracowano także w powiązaniu z przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Dwudziestej Ósmej Konferencji Stron.
„Ludzie kupują bardzo tani klimatyzator wyprodukowany gdzieś w Azji za 100 dolarów, a następnie go podłączają” – powiedział Jorgen Fischer, szef rozwiązań klimatycznych w duńskiej międzynarodowej firmie zajmującej się ogrzewaniem i chłodzeniem Danfoss. „To tak bardzo obciąży system elektroenergetyczny, że nastąpi awaria”.
„Nie sądzę, że to dobry pomysł, aby zezwalać już na te pojedyncze wtyczki” – powiedział.
Reuters jako pierwszy poinformował o wsparciu USA dla zobowiązania dotyczącego chłodzenia, sugerując, że może nastąpić proces budowy kolejnych Systemy Lub zachęty dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych.
Indie, które prawdopodobnie odnotują największy wzrost zapotrzebowania na urządzenia chłodnicze w nadchodzących dziesięcioleciach, do wtorkowego poranka nie dołączyły jeszcze do tego zobowiązania.
Indyjscy urzędnicy rządowi powiedzieli wcześniej agencji Reuters, że nie są gotowi osiągnąć wyższych celów niż te wyznaczone w 1992 r. w ramach wielostronnego Protokołu montrealskiego mającego na celu uregulowanie produkcji i zużycia chemikaliów zubożających warstwę ozonową oraz wodorofluorowęglowodorów (HFC) stosowanych w chłodnictwie.
Z raportu UNEP wynika, że prawie trzy czwarte potencjału redukcji emisji gazów cieplarnianych do połowy stulecia można znaleźć w krajach G20.
„Kraje, które się zarejestrowały… już podejmują działania i współpracują z przemysłem w celu wdrożenia zrównoważonych rozwiązań” – powiedział Fischer z Danfoss.
Co najmniej 118 krajów popiera także kolejną konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28), która zobowiązała się do potrojenia poziomu energii odnawialnej i podwojenia wskaźników efektywności energetycznej do 2030 r.
Postęp w osiąganiu celów Cool Pledge będzie monitorowany co roku do 2030 r. w formie rejestrów na corocznych szczytach klimatycznych ONZ.
___
Aby codziennie otrzymywać kompleksowe relacje z Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28) w swojej skrzynce odbiorczej, zapisz się do biuletynu Reuters Sustainable Switch tutaj.
– relacjonuje Gloria Dickey. Dodatkowe raporty: Sarita Chajanti Singh. Redakcja: Katie Daigle, Miral Fahmy i Alexander Smith
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik.”
More Stories
Aleksiej Nawalny: „Nie ma ciała dla ciała” podczas przygotowań rodziny do pogrzebu
Kto zastąpi Mitcha McConnella na stanowisku przywódcy Partii Republikańskiej w Senacie?
Ukraina zestrzeliła dwa kolejne rosyjskie bombowce