Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski nagle odwołuje odprawę Senatu USA w związku ze sporem dotyczącym finansowania

Zełenski nagle odwołuje odprawę Senatu USA w związku ze sporem dotyczącym finansowania

  • Napisane przez Anthony’ego Zurchera
  • Korespondent z Ameryki Północnej

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Zełenskiego widziano w zeszłym miesiącu na konferencji prasowej w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał spotkanie na wysokim szczeblu z amerykańskimi prawodawcami w związku z impasem w sprawie przyszłego finansowania kraju przez USA.

Wirtualne posiedzenia Senatu i Izby Reprezentantów miały odbyć się we wtorek, ale w ostatniej chwili zostały odwołane.

Nastąpiło to po tym, jak wysoki rangą urzędnik ukraiński ostrzegł, że ryzykują przegraną wojny z Rosją, jeśli nie zostanie zatwierdzona większa pomoc wojskowa USA.

Lider Senatu Chuck Schumer nie wyjaśnił, dlaczego Zełenski nie był obecny.

Lider Demokratów w Radzie powiedział, że ukraiński prezydent był zajęty sprawą „w ostatniej chwili”, nie podając dalszych szczegółów.

Andrij Jermak, szef sztabu Zełenskiego, powiedział we wtorek, że istnieje „ogromne ryzyko” porażki Ukrainy bez dalszego wsparcia USA.

„Trudno będzie go zatrzymać [the] W przemówieniu wygłoszonym w Amerykańskim Instytucie Pokoju w Waszyngtonie dodał, że „to samo stanowisko i to, aby ludzie naprawdę żyli”.

Fatalną ocenę Jermaka przedstawiono na kilka godzin przed wycofaniem się Zełenskiego z wideokonferencji z senatorami USA, aby poinformować ich o wysiłkach wojennych.

Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie nie odpowiedziała natychmiast na pytanie BBC z prośbą o dalsze wyjaśnienia dotyczące odwołania.

Wydarzenie to następuje po wznowieniu kampanii Białego Domu na rzecz zapewnienia Ukrainie dodatkowego wsparcia. Jednak Kongres USA wciąż nie jest bliski osiągnięcia porozumienia w sprawie kompromisowego pakietu wydatków, który pomógłby w finansowaniu wysiłków wojennych.

„Nie mamy pieniędzy i prawie nie mamy czasu” – napisała dyrektor budżetu Białego Domu Shalanda Young w opublikowanym w poniedziałek liście do przywódców Partii Republikańskiej i Demokratycznej.

Ostrzegła, że ​​niezatwierdzenie przez Kongres większej pomocy wojskowej dla Ukrainy przed końcem roku „upadnie” naród w wojnie z Rosją i że nie będzie już „magicznego garnka środków”, z którego można by czerpać.

Jednak w poniedziałek spiker Izby Reprezentantów Partii Republikańskiej Mike Johnson najwyraźniej lekceważył niedawne wezwania do zapewnienia dziesiątek miliardów dodatkowych dolarów finansowania.

„Administracja Bidena nie odniosła się merytorycznie do żadnej z uzasadnionych obaw mojej konferencji dotyczących braku jasnej strategii na Ukrainie, ścieżki rozwiązania konfliktu lub planu zapewnienia właściwej odpowiedzialności za pomoc udzielaną przez amerykańskich podatników” – napisał. Media społecznościowe.

Kryzys finansowy pojawia się w momencie, gdy wydaje się, że walki na pierwszej linii frontu praktycznie ustały.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Ukraińscy żołnierze ostrzeliwują rosyjskie cele w pobliżu Awdijiwki

Od wybuchu wojny w lutym 2022 r. Kongres USA zatwierdził pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy o wartości ponad 110 miliardów dolarów (87 miliardów funtów). Administracja Bidena od miesięcy ostrzegała jednak, że większość tych pieniędzy została już rozdana.

Według Fredericka Kagana, dyrektora projektu Critical Threats Project w American Enterprise Institute i byłego profesora Akademii Wojskowej USA, opóźnienia w finansowaniu mają już bardzo realne konsekwencje na ukraińskim polu bitwy. Obecna kontrofensywa przeciwko Rosji została ograniczona, a przyszłe operacje mające na celu odzyskanie utraconego terytorium stoją pod znakiem zapytania.

„Ukraińcy muszą tu dokonać trudnego wyboru” – powiedział. „Jeśli nie są pewni, że dostaną cokolwiek innego od Stanów Zjednoczonych, powinni zatrzymać to, co mają”.

Według niego ukraińska armia potrzebuje czołgów, pojazdów opancerzonych, samolotów bojowych, dronów i broni dalekiego zasięgu, a Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który może dostarczyć ten sprzęt szybko i w ilościach potrzebnych Ukrainie w nadchodzącym roku. . .

W obu izbach Kongresu pozostaje ponadpartyjna większość opowiadająca się za dodatkową pomocą USA dla Ukrainy, nawet jeśli nie osiągnie ona poziomu 61,4 miliarda dolarów, o który prosił Biały Dom. Jednak przekształcenie tego wsparcia Kongresu w ustawodawstwo, które może podpisać prezydent, okazało się poważnym wyzwaniem.

Republikanie i Demokraci w Senacie USA negocjują obecnie większy pakiet wydatków o wartości 106 miliardów dolarów, który obejmuje pomoc dla Ukrainy, wsparcie wojskowe dla Izraela i Tajwanu oraz zwiększone finansowanie bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Jednak to właśnie ten ostatni element pakietu wywołał największe zamieszanie polityczne. Demokraci odrzucili proponowane zmiany w polityce imigracyjnej, w tym zmianę sposobu rozpatrywania osób ubiegających się o azyl na granicy i zaostrzenie wymogów kwalifikujących się do wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

„W zamian za zapewnienie Ukrainie dodatkowych funduszy musimy dokonać ważnych i fundamentalnych reform w naszej polityce granicznej” – powiedział w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym republikański senator Tom Cotton z Arkansas.

Przywódca większości Demokratycznej Chuck Schumer powiedział, że w tym tygodniu podda w Izbie głosowanie projekt ustawy o pomocy wojskowej, ale nie jest jasne, czy zyska on wystarczające poparcie Republikanów bez porozumienia w sprawie środków imigracyjnych.

Nawet jeśli ukraińska pomoc pokona przeszkodę Senatu, jej perspektywy w Izbie pozostają równie niejednoznaczne. Chociaż spiker Izby Reprezentantów Johnson oświadczył, że popiera zapewnienie Ukrainie dodatkowych funduszy, był jednym ze 117 Republikanów w Izbie, którzy 28 września głosowali za zablokowaniem zaledwie 300 milionów dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla tego kraju.

Jeśli podda pod głosowanie w Izbie ogromny pakiet pomocowy wspierany przez Senat, opierając się na wsparciu Demokratów przy jego przyjęciu, może to gwałtownie podzielić Republikanów i zagrozić jego uchwyceniu władzy przed kolejną rundą zawziętych negocjacji budżetowych na początku przyszłego roku.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Graffiti w Kijowie przedstawiające ukraińskiego żołnierza strzelającego z amerykańskiej rakiety przeciwpancernej Javelin

„Stany Zjednoczone odnotują w tym roku deficyt przekraczający 2,5 biliona dolarów” – powiedział we wtorek Jamesowi Coomarasamy’emu w BBC World Tonight republikański kongresman Matt Rosendale z Montany.

Dodał: „Dlaczego więc naród Stanów Zjednoczonych pożycza pieniądze od Chin, aby dostarczyć je na Ukrainę? Nie leży to w naszym interesie”.

Próbując zwiększyć poparcie Kongresu, Biały Dom oferuje Ukrainie dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego. W swoim liście do Kongresu pani Young wskazała, że ​​żądane fundusze zostaną wykorzystane na produkcję broni w fabrykach rozsianych po całym kraju.

„Będziemy modernizować krytyczną amunicję i sprzęt, taki jak Javeliny produkowane w Alabamie, systemy rakiet wielokrotnego startu kierowane produkowane w Wirginii Zachodniej, Arkansas i Teksasie… oraz pociski artyleryjskie produkowane w Pensylwanii, Arkansas, Iowa i wielu innych stanach” – napisała.

W miarę zbliżania się roku wyborczego Biały Dom może mieć nadzieję, że członkowie Kongresu będą szukać sposobów na promowanie tego, jak ich działania pomogą lokalnym gospodarkom w ich rodzinnych okręgach.

Kagan powiedział, że nie jest zaskoczony faktem, że finansowanie Ukrainy stało się coraz bardziej kontrowersyjnym tematem w debacie politycznej w Stanach Zjednoczonych w miarę zbliżania się trzeciego roku trwania konfliktu.

„Amerykanie zasługują, aby ich przedstawiciele omówili dokładnie, jakie są amerykańskie interesy, i aby odbyli prawdziwą debatę na temat podziału tej ogromnej sumy pieniędzy” – mówi.

Ale ostatecznie, stwierdził, ryzyko jest jasne.

Dodał: „Wynik tej wojny będzie zależał przede wszystkim od tego, co Ukraińcy będą mogli zrobić, ale w drugiej kolejności od tego, co zdecydują się zrobić Stany Zjednoczone”.

READ  Wizyta Papieża na Węgrzech, zdominowanych przez wojnę ukraińską, została zdominowana przez Papieża