Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znacząca transformacja energetyczna Polski |  OilPrice.com

Znacząca transformacja energetyczna Polski | OilPrice.com

Polska okazała się jednym z najbardziej nieprawdopodobnych bohaterów zielonej energii na świecie. Historycznie Polska była bastionem węgla. Jest dziewiątym co do wielkości producentem węgla na świecie i drugim po Niemczech w Europie. Ale nawet ta masowa produkcja węgla nie jest w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych kraju; Rzeczywiście, Polska jest importerem netto węgla, polegając na rosyjskim eksporcie tego wysokoemisyjnego paliwa kopalnego w celu zaspokojenia popytu. Ale to wszystko zaczęło się zmieniać w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Kiedyś jedna z największych przeszkód na drodze między Europą a jej celami klimatycznymi, Polska jest obecnie liderem integracji zielonej energii.

Wszystko zaczęło się od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Strategiczna decyzja UE o nałożeniu Ograniczenia energetyczne W Rosji węgiel pojawił się na wczesnym etapie, powodując katastrofę dla narodu polskiego. Sześć miesięcy temu polscy obywatele czekali w kolejkach całymi dniami w swoich samochodach, aby kupić wystarczającą ilość węgla na zimę. Ludzie spali w swoich samochodach, a toalety były zapewnione w obozach ze względu na nadzwyczajne okoliczności spowodowane przyspieszonym kryzysem energetycznym.

Na końcu, Europa została uratowana Niespotykanie ciepła pogoda po zimie niezadowolenia. Ale w Polsce piłka już się toczyła. Niezwykłe dążenie do złagodzenia długoterminowej zależności kraju od węgla jest już w toku i przynosi naprawdę spektakularne rezultaty w tak krótkim czasie. Dzięki ogromnemu wzrostowi produkcji energii odnawialnej Polska była w stanie ograniczyć zużycie węgla i gazu.

Większość energii odnawialnej pochodzi z energii wiatrowej, której liczba rośnie Aż 21,7% 11% PKB – wzrost o 50% od 2018 r. Zużycie węgla spadło zaledwie o 2,7%, ale jest to „rzadkie osiągnięcie” w kontekście, w którym kraje w całej UE zwiększają moc spalania węgla w odpowiedzi na narastający kryzys energetyczny. O ile węgiel nadal króluje w Polsce, stanowiąc 69% miksu energetycznego w 2022 r., to jego udział spada do 85% w 2010 r. i 95% w 2000 r.

READ  Czy Asseco Poland (GPW:ACP) nadużywa zadłużenia?

Polska gospodarka nie tylko nie załamała się zimą, ale rozwijała się w zadziwiająco zdrowym tempie. „Zwiększenie ogólnego zaopatrzenia w energię pozwoliło polskiemu przemysłowi ciężkiemu i producentom utrzymać wyższy poziom produkcji w 2022 r., a także pomogło polskiemu PKB wzrosnąć o solidne 4,9% rok do roku, znacznie powyżej 1,9% stopy wzrostu oczekiwanej w całej UE” – podał Reuters. Ostatnio.

Oczekuje się, że drastyczny wzrost produkcji energii odnawialnej w Polsce wzrośnie w nadchodzących latach, ponieważ kraj nadal odchodzi od węgla i dąży do osiągnięcia celów UE w zakresie emisji. „W szczególności spodziewany jest szybki wzrost wydajności energii słonecznej”, donosi Reuters, „dzięki silnemu popytowi ze strony gospodarstw domowych i małych firm na dotowane przez rząd panele, które już zwiększyły zainstalowaną moc fotowoltaiczną (PV) o ponad 2500% od 2018 r. ”.

Co więcej, Polska jest ostatnim krajem, który wskoczył na falę atomową jako zeroemisyjne źródło energii. Zdobywanie przyczepności W 11. godzinie walcz o uniknięcie katastrofalnej zmiany klimatu. Polska ma umowę z Westinghouse zbuduje pierwszą w kraju elektrownię jądrową The Transakcja została sfinalizowana w zeszłym tygodniuI planowana jest pierwsza jednostka Wejdź do sieci w 2032 lub 2033 roku i pięć kolejnych misji ONZPowinien być budowany co 2-3 lata.

Polska okaże się ważną częścią globalnej transformacji energetycznej i ważnym testem dla innych krajów zależnych od węgla i importu. Ale polska rewolucja odnawialna to nie tylko kwestia klimatu. To ważny krok w walce Zachodu o władzę z Rosją. Zerwanie więzi Polski z Rosją okazało się trudne, ale rozluźnienie historycznej zależności Polski od rosyjskiego importu jest ważną symboliczną zmianą w czysto ideologicznej wojnie.

Haley Zaremba dla Oilprice.com

Więcej świetnych tekstów z Oilprice.com: