Gdy zima zaczyna się na dobre, ludzie w wielu częściach Ukrainy stają w obliczu gorzkiego sezonu bez ogrzewania, elektryczności i bieżącej wody. Przy temperaturach spadających do -20˚C w niektórych częściach kraju i tysiącach domów i budynków poważnie uszkodzonych przez ostrzał, ewakuacja jest jedyną opcją dla milionów ludzi, aby przeżyć w nadchodzących miesiącach.
Podczas niedawnej wizyty na Ukrainie dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, ostrzegał przed wyzwaniami dla zdrowia publicznego: „Spodziewamy się, że kolejne 2-3 miliony ludzi opuści swoje domy w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa. COVID-19 , zapalenie płuc oraz stoją w obliczu wyjątkowych wyzwań zdrowotnych, w tym infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa oraz poważnego ryzyka błonicy i odry w populacjach nieszczepionych.
Na początku wojny oczekiwanie na zawieszenie broni wydawało się jedyną praktyczną opcją dla wielu rodzin z poważnie niepełnosprawnymi członkami. Wyzwania związane z przeprowadzką ukochanej osoby ze złożonymi potrzebami do innego kraju mogą być przytłaczające, zwłaszcza w obliczu barier językowych i nieznanych systemów opieki zdrowotnej, oprócz czynników fizycznych.
Jednak po 10 długich miesiącach konfliktu odporność i mechanizmy radzenia sobie tych rodzin osłabły. Chociaż obecnie do Polski przybywa mniej ukraińskich uchodźców, wielu z tych, którzy przybywają dzisiaj, ma poważne niepełnosprawności funkcjonalne i bardziej złożone potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej.
Kiedy w lutym wybuchła wojna, 56-letnia Nelia Śniehurski była zdecydowana zostać. Jego syn, Kostiandin, urodził się z zespołem Edwardsa, chorobą genetyczną powodującą poważną niepełnosprawność. Wiele dzieci z tym zespołem umiera w okresie niemowlęcym, ale niewielki procent 35-letnich Costiantów przeżywa dorosłość.
Kostiantyn wymaga całodobowej opieki, więc Nelia opiekuje się nim na pełny etat i nie może podjąć pracy zarobkowej. Rodzina miała szeroką sieć wsparcia w swojej małej wiosce niedaleko Odessy, a Kostiandin miał prawo do pomocy ukraińskiej służby zdrowia. Choć życie było pełne wyzwań, Nila, wspierana przez 59-letniego męża Leonida i 21-letnią córkę Olenę, zdołała opiekować się Kostiantynem w domu rodzinnym.
Chociaż wiele rodzin w ich wiosce szybko wyjechało, gdy zaczął się ostrzał, Nelia uznała, że przeprowadzka byłaby zbyt uciążliwa i rodzina zdecydowała się zostać. „Nie chcieliśmy wychodzić z domu, ale nasza wieś była pod ciągłym bombardowaniem. Przez prawie 3 miesiące ukrywaliśmy się w piwnicy bez prądu i bieżącej wody, wśród syren i spadających bomb. Stan zdrowia mojej rodziny zaczął się pogarszać, niektórzy z naszych zginęli sąsiedzi, a my nie mogliśmy dalej mieszkać w tak niebezpiecznym miejscu.
Ponieważ nie widać było końca konfliktu, a ich zdrowie wynikało z mieszkania w wilgotnej piwnicy, rodzina zdecydowała, że nie mogą dłużej pozostać w swojej wiosce i najlepszą szansą jest ucieczka do sąsiedniego kraju. Po przybyciu do Krakowa rodzina musiała zaspokoić najpilniejsze potrzeby w obcym kraju, którego nie znała.
Po tym, jak rodzina została umieszczona razem w obiektach społeczności przyjmującej, mieli problemy z związaniem końca z końcem. Olenie udało się znaleźć pracę na własny rachunek, ale bez stałej pracy pieniądze są ciągłym zmartwieniem. Niepełnosprawność Konstantyna oznacza, że rodzina może otrzymywać paczki żywnościowe za pośrednictwem charytatywnych banków żywności. Jednak wraz z rosnącą presją gospodarczą w Polsce, darowizny dla prywatnych banków żywności spadły, co oznacza, że nie ma gwarancji kontynuacji tego rodzaju wsparcia.
Neelia musiała również poruszać się po polskim systemie opieki zdrowotnej, aby znaleźć potrzebną opiekę Kostiantynowi. „Wszystko tutaj jest nowe i na początku nie wiedziałam, jak zarejestrować Kostiantyna jako osobę niepełnosprawną. Moja córka zobaczyła plakat dla ukraińskich uchodźców o tym, jak uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej w Polsce, ale kiedy zobaczyłem lekarza, z trudem zrozumiałem, co mówi po polsku, wyjaśniając problemy zdrowotne Konstantyna.
Krajowe biuro WHO w Polsce pomaga uchodźcom, takim jak Nelia i jej rodzina, w dostępie do systemu opieki zdrowotnej. Po zidentyfikowaniu rosyjskojęzycznego lekarza, członek zespołu WHO był w stanie zabrać Nelię i Kostiantina do lokalnego szpitala i zapewnić im dostęp do specjalistycznego leczenia.
Biuro krajowe w Polsce współpracuje z rządem i innymi partnerami w zakresie ochrony zdrowia w celu świadczenia usług w nagłych wypadkach oraz rozprowadziło plakaty w języku ukraińskim i innych językach, aby zapewnić wskazówki dotyczące dostępu do informacji na temat leczenia, usług medycznych i dodatkowych. Między innymi wsparcie zdrowia psychicznego i szczepionki Covid-19 zostały zakłócone z powodu konfliktu.
Usługi świadczone Kostiantynowi i innym niepełnosprawnym uchodźcom są częścią wysiłków polskiego rządu zmierzających do usunięcia wszelkich barier dla osób niepełnosprawnych w systemie opieki zdrowotnej i społeczeństwie. Podobnie jak wiele rządów w Europejskim Regionie WHO, poczyniono bardzo duże zaangażowanie polityczne na rzecz wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej uwzględniających niepełnosprawność, aby chronić i promować zdrowie i dobre samopoczucie osób niepełnosprawnych w każdym wieku i we wszystkich kontekstach.
Zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do potrzebnej im opieki leży u podstaw pierwszych w historii „Europejskich ram działania WHO na rzecz osiągnięcia najwyższej jakości zdrowia osób niepełnosprawnych” WHO/Europa. Ramy, przyjęte przez wszystkie 53 państwa członkowskie regionu europejskiego, który obejmuje Europę i Azję Środkową, określają, w jaki sposób kraje mogą budować integracyjne systemy opieki zdrowotnej i społeczności.
Dr Paloma Kuchow, przedstawiciel WHO w Polsce, podsumowuje, dlaczego programy i usługi dla niepełnosprawnych uchodźców są ważne: „Zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi leży u podstaw mandatu WHO. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych wyraźnie stwierdza, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak wszyscy inni. Zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej oznacza, że osoby niepełnosprawne mają dostęp do usług integracyjnych, co pomaga zapobiegać ich izolacji od społeczeństwa. Jako WHO jesteśmy zobowiązani do wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich”.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher