05 grudnia 2022 r
Koreański Instytut Badań Energii Atomowej (KAERI) planuje zaopatrywać polski reaktor badawczy MARIA w paliwo jądrowe z wykorzystaniem technologii produkcji płytowego krzemku uranu o wysokiej gęstości (U3Si2).
Koreański Instytut Badań Energii Atomowej widzi większy rynek dla tego paliwa (Zdjęcie: KAERI)
Dyrektor KAERI Park Won-seok powiedział: „Społeczność międzynarodowa szuka nowych dostawców paliwa jądrowego po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej”.
Porozumienie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych wzywa południowokoreańską firmę do próbnego dostarczenia dwóch wiązek paliwa dla MARIA w 2024 roku, aby zakwalifikować się do dostaw paliwa jądrowego do 2026 roku. Jest to „pierwszy przypadek, w którym paliwo jądrowe opracowane w całości przy użyciu rodzimej technologii zostało dostarczone za granicę w postaci ołowianego zespołu testowego” – powiedział KAERI.
Paliwo U3Si2 jest częścią ruchu w kierunku paliwa jądrowego z mniej wzbogaconym uranem ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z używaniem wysoko wzbogaconego uranu. Aby utrzymać wysoką wydajność, firma KAERI „rozwiązała trudny problem, opracowując jedyną na świecie technologię produkcji proszków paliwa jądrowego z rozpylaniem odśrodkowym – metodę masowej produkcji drobnego i jednorodnego sferycznego proszku poprzez topienie krzemku uranu w temperaturze 2000°C, a następnie rozpylanie go na dysku Wirowanie z dużą prędkością”.
Korzystając z tej metody, firma twierdzi, że jest w stanie wyprodukować płyty paliwa jądrowego o dużej gęstości, wynoszące 5,3 gU/cc lub więcej. Francja, Stany Zjednoczone i Korea produkują obecnie wyłącznie uranowe paliwo jądrowe o niskiej zawartości wzbogaconego krzemku uranu o dużej gęstości. Od grudnia ub.r. do końca marca br. firma przeprowadziła pierwszy etap weryfikacji działania paliwa w belgijskiej stacji badawczej BR2, która „potwierdziła, że samogenerujące się paliwo jądrowe jest bezpieczne pod względem promieniowania, nie wybucha ani nie wycieka. W ekstremalnych warunkach ponad 70% wypalenia paliwa”.
Badacz paliwa jądrowego KAERI, Jeong Yong-jin, powiedział: „Światowy rynek paliw badawczych jest wart 300 miliardów KRW (231 milionów USD) rocznie – jeśli współpraca między dwiema firmami w zakresie weryfikacji paliwa jądrowego zakończy się sukcesem, oczekuje się, że instytut badawczy osiągnie poziom paliwa jądrowego eksport ponad 30 miliardów KRW rocznie”.
Maria Jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce. High Flux Research Reactor – zlokalizowany w Ośrodku Badawczym Świerk 30 kilometrów na południowy wschód od Warszawy – jest reaktorem typu stawowego z moderacją wodno-berylową z kanałami ciśnieniowymi zawierającymi grafitowy reflektor i wzbogacone sześciorurowe zespoły elementów paliwowych. Reaktor o mocy 30 MW osiągnął pierwszą krytyczność w grudniu 1974 r. Obecnie ma licencję na działanie do 2025 r., ale oczekuje się, że będzie działać co najmniej do 2030 r., a Centrum Badań Jądrowych w Polsce twierdzi, że może działać przez kolejne 30 lat. Eksploatacja i modernizacja. To tydzień Produkcja radiofarmaceutyków Zapewnia wytyczne diagnostyczne i lecznicze dla 100 000 pacjentów.
Zbadane i napisane przez World Nuclear News
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher