Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea podpisuje protokół ustaleń w sprawie paliwa jądrowego dla polskiego reaktora badawczego Maria: Uran i paliwo

05 grudnia 2022 r

Koreański Instytut Badań Energii Atomowej (KAERI) planuje zaopatrywać polski reaktor badawczy MARIA w paliwo jądrowe z wykorzystaniem technologii produkcji płytowego krzemku uranu o wysokiej gęstości (U3Si2).

Koreański Instytut Badań Energii Atomowej widzi większy rynek dla tego paliwa (Zdjęcie: KAERI)

Dyrektor KAERI Park Won-seok powiedział: „Społeczność międzynarodowa szuka nowych dostawców paliwa jądrowego po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej”.

Porozumienie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych wzywa południowokoreańską firmę do próbnego dostarczenia dwóch wiązek paliwa dla MARIA w 2024 roku, aby zakwalifikować się do dostaw paliwa jądrowego do 2026 roku. Jest to „pierwszy przypadek, w którym paliwo jądrowe opracowane w całości przy użyciu rodzimej technologii zostało dostarczone za granicę w postaci ołowianego zespołu testowego” – powiedział KAERI.

Paliwo U3Si2 jest częścią ruchu w kierunku paliwa jądrowego z mniej wzbogaconym uranem ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z używaniem wysoko wzbogaconego uranu. Aby utrzymać wysoką wydajność, firma KAERI „rozwiązała trudny problem, opracowując jedyną na świecie technologię produkcji proszków paliwa jądrowego z rozpylaniem odśrodkowym – metodę masowej produkcji drobnego i jednorodnego sferycznego proszku poprzez topienie krzemku uranu w temperaturze 2000°C, a następnie rozpylanie go na dysku Wirowanie z dużą prędkością”.

Korzystając z tej metody, firma twierdzi, że jest w stanie wyprodukować płyty paliwa jądrowego o dużej gęstości, wynoszące 5,3 gU/cc lub więcej. Francja, Stany Zjednoczone i Korea produkują obecnie wyłącznie uranowe paliwo jądrowe o niskiej zawartości wzbogaconego krzemku uranu o dużej gęstości. Od grudnia ub.r. do końca marca br. firma przeprowadziła pierwszy etap weryfikacji działania paliwa w belgijskiej stacji badawczej BR2, która „potwierdziła, że ​​samogenerujące się paliwo jądrowe jest bezpieczne pod względem promieniowania, nie wybucha ani nie wycieka. W ekstremalnych warunkach ponad 70% wypalenia paliwa”.

Badacz paliwa jądrowego KAERI, Jeong Yong-jin, powiedział: „Światowy rynek paliw badawczych jest wart 300 miliardów KRW (231 milionów USD) rocznie – jeśli współpraca między dwiema firmami w zakresie weryfikacji paliwa jądrowego zakończy się sukcesem, oczekuje się, że instytut badawczy osiągnie poziom paliwa jądrowego eksport ponad 30 miliardów KRW rocznie”.

READ  Wielka Brytania dodała nowe kraje do swojej listy Green Travel. Polski brakuje

Maria Jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce. High Flux Research Reactor – zlokalizowany w Ośrodku Badawczym Świerk 30 kilometrów na południowy wschód od Warszawy – jest reaktorem typu stawowego z moderacją wodno-berylową z kanałami ciśnieniowymi zawierającymi grafitowy reflektor i wzbogacone sześciorurowe zespoły elementów paliwowych. Reaktor o mocy 30 MW osiągnął pierwszą krytyczność w grudniu 1974 r. Obecnie ma licencję na działanie do 2025 r., ale oczekuje się, że będzie działać co najmniej do 2030 r., a Centrum Badań Jądrowych w Polsce twierdzi, że może działać przez kolejne 30 lat. Eksploatacja i modernizacja. To tydzień Produkcja radiofarmaceutyków Zapewnia wytyczne diagnostyczne i lecznicze dla 100 000 pacjentów.

Zbadane i napisane przez World Nuclear News