Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Korea podpisuje protokół ustaleń w sprawie paliwa jądrowego dla polskiego reaktora badawczego Maria: Uran i paliwo

05 grudnia 2022 r

Koreański Instytut Badań Energii Atomowej (KAERI) planuje zaopatrywać polski reaktor badawczy MARIA w paliwo jądrowe z wykorzystaniem technologii produkcji płytowego krzemku uranu o wysokiej gęstości (U3Si2).

Koreański Instytut Badań Energii Atomowej widzi większy rynek dla tego paliwa (Zdjęcie: KAERI)

Dyrektor KAERI Park Won-seok powiedział: „Społeczność międzynarodowa szuka nowych dostawców paliwa jądrowego po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej”.

Porozumienie z Narodowym Centrum Badań Jądrowych wzywa południowokoreańską firmę do próbnego dostarczenia dwóch wiązek paliwa dla MARIA w 2024 roku, aby zakwalifikować się do dostaw paliwa jądrowego do 2026 roku. Jest to „pierwszy przypadek, w którym paliwo jądrowe opracowane w całości przy użyciu rodzimej technologii zostało dostarczone za granicę w postaci ołowianego zespołu testowego” – powiedział KAERI.

Paliwo U3Si2 jest częścią ruchu w kierunku paliwa jądrowego z mniej wzbogaconym uranem ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z używaniem wysoko wzbogaconego uranu. Aby utrzymać wysoką wydajność, firma KAERI „rozwiązała trudny problem, opracowując jedyną na świecie technologię produkcji proszków paliwa jądrowego z rozpylaniem odśrodkowym – metodę masowej produkcji drobnego i jednorodnego sferycznego proszku poprzez topienie krzemku uranu w temperaturze 2000°C, a następnie rozpylanie go na dysku Wirowanie z dużą prędkością”.

Korzystając z tej metody, firma twierdzi, że jest w stanie wyprodukować płyty paliwa jądrowego o dużej gęstości, wynoszące 5,3 gU/cc lub więcej. Francja, Stany Zjednoczone i Korea produkują obecnie wyłącznie uranowe paliwo jądrowe o niskiej zawartości wzbogaconego krzemku uranu o dużej gęstości. Od grudnia ub.r. do końca marca br. firma przeprowadziła pierwszy etap weryfikacji działania paliwa w belgijskiej stacji badawczej BR2, która „potwierdziła, że ​​samogenerujące się paliwo jądrowe jest bezpieczne pod względem promieniowania, nie wybucha ani nie wycieka. W ekstremalnych warunkach ponad 70% wypalenia paliwa”.

Badacz paliwa jądrowego KAERI, Jeong Yong-jin, powiedział: „Światowy rynek paliw badawczych jest wart 300 miliardów KRW (231 milionów USD) rocznie – jeśli współpraca między dwiema firmami w zakresie weryfikacji paliwa jądrowego zakończy się sukcesem, oczekuje się, że instytut badawczy osiągnie poziom paliwa jądrowego eksport ponad 30 miliardów KRW rocznie”.

READ  Al Qemzi zdobywa pole position w Polsce - Aktualności

Maria Jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce. High Flux Research Reactor – zlokalizowany w Ośrodku Badawczym Świerk 30 kilometrów na południowy wschód od Warszawy – jest reaktorem typu stawowego z moderacją wodno-berylową z kanałami ciśnieniowymi zawierającymi grafitowy reflektor i wzbogacone sześciorurowe zespoły elementów paliwowych. Reaktor o mocy 30 MW osiągnął pierwszą krytyczność w grudniu 1974 r. Obecnie ma licencję na działanie do 2025 r., ale oczekuje się, że będzie działać co najmniej do 2030 r., a Centrum Badań Jądrowych w Polsce twierdzi, że może działać przez kolejne 30 lat. Eksploatacja i modernizacja. To tydzień Produkcja radiofarmaceutyków Zapewnia wytyczne diagnostyczne i lecznicze dla 100 000 pacjentów.

Zbadane i napisane przez World Nuclear News