Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wysoki urzędnik krytykuje postępowanie UE z polskim planem naprawy Covid |  Komisja Europejska

Wysoki urzędnik krytykuje postępowanie UE z polskim planem naprawy Covid | Komisja Europejska

Wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej skrytykował decyzję swoich kolegów o zatwierdzeniu polskiego planu naprawy Covid, ujawniając głębokie zaniepokojenie rządami prawa w tym środkowoeuropejskim kraju.

Wiceprzewodniczący Komisji Franz Timmermans, który kierował działaniami UE na rzecz ochrony niezależnych sądów w Polsce, powiedział, że zatwierdzenie w zeszłym miesiącu od dawna opóźnionego polskiego planu naprawy Covid było „niewłaściwe”.

W rozmowie z „Guardianem” po raz pierwszy publicznie wyjaśnił, dlaczego głosował przeciwko zatwierdzeniu planu pomimo wprowadzenia polskich przepisów mających na celu dostosowanie systemu sądownictwa do standardów europejskich.

„Uważam, że ustawa przygotowana i przegłosowana w polskim parlamencie nie jest zgodna z wyznaczonymi przez nas kamieniami milowymi, a ja jestem w mniejszości na uczelni. [of EU commissioners],” powiedział.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen poparła plan, mówiąc, że Polska nie otrzyma 35,4 mld euro (30 mld funtów) dotacji i pożyczek UE bez dalszych postępów w reformach sądownictwa.

Timmermans powiedział przed przemówieniem van der Leyena w piątek, że Polska nie zrobiła wystarczająco dużo, aby otrzymać pierwszą ratę, ponieważ nowe prawo nie spełnia unijnych standardów dotyczących niezależności sędziów. „Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale tej części już brakuje” – powiedział.

Decyzja o zatwierdzeniu od dawna opóźnionego funduszu naprawczego Covid w Polsce jest ważnym momentem w trwającym sześć i pół roku sporze między Brukselą a polskim prawicowym nacjonalistycznym rządem o praworządność.

W październiku ubiegłego roku van der Leyen postawił trzy warunki uwolnienia środków: zniesienie izby dyscyplinarnej dla sędziów Sądu Najwyższego; Zmiana systemu regulacji sądowej; oraz przywrócenie zawieszonych sędziów na nowych zasadach.

Eksperci prawni oskarżyli komisję o deklamowanie tych kamieni milowych i nagradzanie Polski za kosmetyczne zmiany. Jedną z największych obaw Timmermansa jest przywrócenie sędziów, którzy ryzykowali życiem, by chronić niezawisłość sędziów.

Przypadki koronawirusa w Polsce
Przypadki koronawirusa w Polsce

READ  Polska ujawnia szczegóły spotkania Zełenskiego z Dudą

W ubiegłym roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wezwał do natychmiastowego przywrócenia do pracy sędziów zawieszonych bezprawnie przez politycznie kontrolowany sąd dyscyplinarny Sądu Najwyższego.

Jednak Komisja przekazała Polsce do końca 2023 roku. Sędziowie, którzy zawiesili proces stworzony przez Warszawę, nazywani są „neo-sędziami”, którym przydzielane są sprawy w nowym systemie.

Laurent Pech, profesor prawa UE na Uniwersytecie Middlesex Opisał proces „To tak, jakby rabować ofiary, najpierw prosząc grupę kierowaną przez rabusiów o ponowne rozważenie ich kradzieży, niekoniecznie o zwrot skradzionych towarów”.

Timmerman powiedział, że zawieszeni sędziowie powinni zostać przywróceni na stanowiska bez zwłoki i bez warunków. Powiedział: „Teraz w polskim systemie, jak teraz zdecydowali, sędziowie, którzy zostali bezprawnie usunięci z pełnionych funkcji, mają prawo ponownie ubiegać się o tę funkcję, co może trwać do 18 miesięcy. W takim przypadku te same osoby, które uznali, że zostali pozbawieni funkcji, będą musieli podjąć decyzję, czy wycofać swoją funkcję.Nie sądzę, że jest to prawidłowe zastosowanie wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i uważam, że mamy obowiązek jako strażnik traktat w celu zapewnienia prawidłowego stosowania.

Inna przedstawicielka Von der Leyen, wiceprzewodnicząca duńskiej Komisji Margrethe Vestager, głosowała przeciwko planowi. Dwaj komisarze odpowiedzialni za unijne standardy sądownictwa, Věra Jourová i Didier Reynders, sprzeciwili się tej decyzji, ale nie wzięli udziału w głosowaniu.

Timmermans powiedział, że reprezentuje teraz pogląd większości, ponieważ „jako członek tej komisji jestem odpowiedzialny za to stanowisko”.