Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyłącznie: Polska szuka niemieckiego wsparcia w usankcjonowaniu rosyjskiego ropociągu Przyjaźń

Wyłącznie: Polska szuka niemieckiego wsparcia w usankcjonowaniu rosyjskiego ropociągu Przyjaźń

WARSZAWA (Reuters) – Polska zabiega o poparcie Niemiec dla unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, podają dwa źródła zaznajomione z rozmowami. Powiedział.

Źródła podały również, że para jest bliska zawarcia umowy, w ramach której Polska koordynowałaby dostawy ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, ale Drogba jest obecnie zwolniony z sankcji. Stanowi to problem dla polskiego rafinerii PKN Orlen (PKN.WA) który ma długoterminową umowę na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i będzie musiał zapłacić kary za zerwanie umowy.

Gdyby UE nałożyła sankcje na Drogbę – lub przynajmniej na północną dywizję, która zaopatruje Polskę i Niemcy – oba kraje mogłyby bez kary wyjść z rosyjskich zobowiązań importowych.

Południowa część rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec będą walczyć o dywersyfikację importu ropy.

Według źródeł, polskie ministerstwo klimatu i niemieckie ministerstwo gospodarki są w końcowej fazie rozmów w sprawie memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które mogłoby odblokować napływy spoza Rosji i pomóc największemu polskiemu rafinerii w realizacji zainteresowania Szwetem.

Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki w Berlinie powiedziała w piątek, że Niemcy nadal zobowiązują się do nieużywania rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia dostaw Schwedt. Polskie ministerstwo klimatu powiedziało w piątek, że zobowiązania Polski i Niemiec do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy wymagają ogólnounijnych regulacji, a oba kraje współpracują, aby to osiągnąć.

Niemcy umieściły Schwedt pod kuratelą na sześć miesięcy, powstrzymując się przed nacjonalizacją rafinerii i szukając sposobów zaopatrzenia jej w ropę.

Polska i Niemcy zobowiązały się wiosną do zakończenia importu rosyjskiej ropy przez północną część Drużby do końca roku, ale Orlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatnieft.

READ  Jak potoczyły się wydarzenia ostatniego dnia Peugee Queen w rejonie Houston

Jedno ze źródeł poinformowało, że polska rafineria zgodnie z umową ustaliła dostawy dla Drogby na 2023 rok, ale wstrzyma się, jeśli rurociąg zostanie dotknięty sankcjami.

Orlin odmówił komentarza w piątek.

Koncern zmniejszył już swoją zależność od rosyjskiej ropy do 30% swoich potrzeb, zastępując to dostawami z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innych krajów.

Kommiersant poinformował na początku tego miesiąca, że ​​Orlen złożył zamówienie rosyjskiej Transniefti na obsługę rurociągów naftowych, aby w 2023 roku dostarczyć do Polski 3 mln ton ropy przez Drużbę.

Kontrola Schwedt, który zaopatruje również zachodnią Polskę, zwiększyłaby moce rafineryjne Orlenu i kontrolowała przepływy ropy i produktów w regionie z aktywami w Polsce, Czechach, Litwie i Niemczech.

(Reportaż Marka Strzeleckiego). Dodatkowe raporty Markus Wacket; Montaż autorstwa Kirsten Donovan, Louise Heavens i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.