WARSZAWA (Reuters) – Polska zabiega o poparcie Niemiec dla unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, podają dwa źródła zaznajomione z rozmowami. Powiedział.
Źródła podały również, że para jest bliska zawarcia umowy, w ramach której Polska koordynowałaby dostawy ropy drogą morską do Niemiec przez Gdańsk i część Drużby, aby ułatwić Polsce zakup rosyjskiej rafinerii Schwedt w Niemczech.
Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, ale Drogba jest obecnie zwolniony z sankcji. Stanowi to problem dla polskiego rafinerii PKN Orlen (PKN.WA) który ma długoterminową umowę na zakup rosyjskiej ropy rurociągiem i będzie musiał zapłacić kary za zerwanie umowy.
Gdyby UE nałożyła sankcje na Drogbę – lub przynajmniej na północną dywizję, która zaopatruje Polskę i Niemcy – oba kraje mogłyby bez kary wyjść z rosyjskich zobowiązań importowych.
Południowa część rurociągu zaopatruje Węgry, Słowację i Czechy, które w przeciwieństwie do Polski i Niemiec będą walczyć o dywersyfikację importu ropy.
Według źródeł, polskie ministerstwo klimatu i niemieckie ministerstwo gospodarki są w końcowej fazie rozmów w sprawie memorandum w sprawie logistyki ropy naftowej, które mogłoby odblokować napływy spoza Rosji i pomóc największemu polskiemu rafinerii w realizacji zainteresowania Szwetem.
Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki w Berlinie powiedziała w piątek, że Niemcy nadal zobowiązują się do nieużywania rosyjskiej ropy od 2023 roku i pracują nad rozwiązaniem z Polską w celu zabezpieczenia dostaw Schwedt. Polskie ministerstwo klimatu powiedziało w piątek, że zobowiązania Polski i Niemiec do zaprzestania kupowania rosyjskiej ropy wymagają ogólnounijnych regulacji, a oba kraje współpracują, aby to osiągnąć.
Niemcy umieściły Schwedt pod kuratelą na sześć miesięcy, powstrzymując się przed nacjonalizacją rafinerii i szukając sposobów zaopatrzenia jej w ropę.
Polska i Niemcy zobowiązały się wiosną do zakończenia importu rosyjskiej ropy przez północną część Drużby do końca roku, ale Orlen pozostaje związany kontraktem z rosyjską firmą naftowo-gazową Tatnieft.
Jedno ze źródeł poinformowało, że polska rafineria zgodnie z umową ustaliła dostawy dla Drogby na 2023 rok, ale wstrzyma się, jeśli rurociąg zostanie dotknięty sankcjami.
Orlin odmówił komentarza w piątek.
Koncern zmniejszył już swoją zależność od rosyjskiej ropy do 30% swoich potrzeb, zastępując to dostawami z Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innych krajów.
Kommiersant poinformował na początku tego miesiąca, że Orlen złożył zamówienie rosyjskiej Transniefti na obsługę rurociągów naftowych, aby w 2023 roku dostarczyć do Polski 3 mln ton ropy przez Drużbę.
Kontrola Schwedt, który zaopatruje również zachodnią Polskę, zwiększyłaby moce rafineryjne Orlenu i kontrolowała przepływy ropy i produktów w regionie z aktywami w Polsce, Czechach, Litwie i Niemczech.
(Reportaż Marka Strzeleckiego). Dodatkowe raporty Markus Wacket; Montaż autorstwa Kirsten Donovan, Louise Heavens i Alexa Richardsona
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
„Nie miałem doświadczenia, ale mimo to zacząłem od zera odnoszący sukcesy biznes”
OPG pomaga Polsce osiągnąć cele związane z czystą energią
widok | Rząd Polski powie wam, że jestem rosyjskim agentem. Nie wierz w to.