Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Upadek komunizmu i rewolucje 1989 roku

Upadek komunizmu i rewolucje 1989 roku

Rok 1989 był wielkim rokiem w historii świata. Po prawie pół wieku rywalizacji gospodarka wolnorynkowa wygrała bitwę między kapitalizmem a komunizm. Tej zmianie towarzyszyły przede wszystkim rewolucje tego roku i je spowodowały. Ludzie mają dość bycia pod sowiecką kontrolą blok wschodni i związek Radziecki (ZSRR) zjednoczyły się, by obalić reżimy komunistyczne w swoich krajach. Historia tych rewolucji jest fascynująca. Co więcej, skutki tych wydarzeń są odczuwalne do dziś.

wczesne protesty

Pierwszy publiczny wiec pod moskiewskim budynkiem KGB na placu Łubianki ku pamięci ofiar stalinowskich w Dzień Więźniów Politycznych, 30 października 1989 r.
Wizerunek Michaiła Gorbaczowa i muru berlińskiego na znaczku pocztowym.

W marcu 1985 r. Michał Gorbaczow Został sekretarzem generalnym ZSRR. Zdesperowany, by naprawić potencjalnie fatalne w skutkach wady sowieckiego systemu, uchwalił dwie główne polityki. pieriestrojka (restrukturyzacja gospodarcza) wiązały się z otwarciem gospodarki radzieckiej na ograniczone formy wolnej przedsiębiorczości. W związku z tym zaczęły pojawiać się niektóre prywatne kliniki medyczne, a zagraniczne firmy zostały pozostawione Żelazna Kurtyna. z drugiej strony, głasnost (otwartość) zachęcała do konstruktywnej krytyki systemu sowieckiego w nadziei na rozwiązanie problemów Związku Sowieckiego.

W ten sposób zwolniono uwięzionych krytyków rządu i zakazano wcześniej literatury, takiej jak 1984 Po raz pierwszy wydrukowano w języku rosyjskim. Co najważniejsze, Gorbaczow nie chciał niczego, co przypominałoby wolność słowa. W rzeczywistości rząd próbował to ukryć Katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku. Jednak obywatele radzieccy w końcu dowiedzieli się, co się stało, co doprowadziło do masowych protestów.

Pierwsze publiczne zgromadzenie pod budynkiem KGB w Moskwie na placu Łubianki ku pamięci ofiar stalinowskich w Dzień Więźnia Politycznego 30 października 1989 r.
Pierwszy wiec publiczny w pobliżu budynku KGB w Moskwie na placu Łubianki ku pamięci ofiar Stalina w Dzień Więźnia Politycznego 30 października 1989 r. Źródło zdjęcia: Dmitry Porko za pośrednictwem Wikimedia Commons

Zachęcony obietnicami głasnostWkrótce demonstracje te przerodziły się w publiczne protesty przeciwko błędom przeszłości Związku Radzieckiego. Na przykład w 1988 r. odbyły się demonstracje wzywające do postawienia pomników ofiar stalinowski horror. Mniej więcej w tym samym czasie strajkowali górnicy na Ukrainie. Ten pokaz był naprawdę szokujący, ponieważ ci robotnicy byli ludźmi, których reżym sowiecki miał bronić.

Upadek komunizmu w Polsce i na Węgrzech

Od końca 1988 do początku 1989 roku protesty miały charakter rewolucyjny i rozprzestrzeniły się na cały Związek Radziecki i blok wschodni. Na przykład w PolskaDo masowych strajków zachęcały niezależne antyautorytarne związki zawodowe i Partia Solidarności Politycznej. Następnie, po oświadczeniu Gorbaczowa w grudniu 1988 r., że Związek Sowiecki nie może dłużej bronić swoich sojuszników, Solidarność rozpoczęła rozmowy z polskim rządem w sprawie otwarcia procesu politycznego. Potem odbyły się pierwsze wolne wybory w czerwcu 1989 r., w których Solidarność odniosła miażdżące zwycięstwo. Polska Partia Komunistyczna (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza) rozwiązała się kilka miesięcy później, oznaczając koniec rządów komunistycznych w Polsce.

Węgrzy demonstrują przed siedzibą Magyar Televízió (państwowy kanał telewizyjny) 15 marca 1989 r. Zdjęcie: Derzsi Elekes Andor za pośrednictwem Wikimedia Commons

Upadek komunizmu w Polsce utorował drogę rewolucjom w innych krajach. Na przykład główne reformy miały miejsce w Węgry W styczniu 1989 r., kiedy rząd uchwalił ustawy gwarantujące wolność zrzeszania się, zgromadzeń i prasy. Towarzyszyły temu i być może były skutkiem masowych protestów przeciwko węgierskiemu reżimowi komunistycznemu. Następnie, w maju 1989 roku, rząd rozpoczął usuwanie 149-milowego ogrodzenia granicznego. Austria. We wrześniu opracowano nową konstytucję, która położyła podwaliny pod pluralistyczną demokrację. Wreszcie, w październiku 1989 roku, Węgierska Partia Komunistyczna ponownie ugruntowała swoją pozycję jako Socjalistyczna Partia Węgier. W następnym roku odbyły się wolne wybory, w których większość głosów uzyskały partie centroprawicowa i centrolewicowa.

Upadek muru berlińskiego

Mur berliński w Niemczech
Ruiny muru berlińskiego w Niemczech.

Być może najsłynniejsza rewolucja miała miejsce w 1989 roku Niemiecka Republika Demokratyczna (Niemcy Wschodnie lub NRD). Bardzo podobnie jak reszta Wschodnia EuropaW latach 80. gospodarka NRD znajdowała się w stagnacji i była nieproduktywna. Co więcej, mur berlińskiktóry został zbudowany w 1961 roku, aby uniemożliwić ludziom ucieczkę Zachodnie NiemcyStał się symbolem żelaznej kurtyny. Jednak po zdemontowaniu węgierskiego ogrodzenia granicznego w maju 1989 r. zapewniło to Niemcom z NRD korytarz do Europy Zachodniej. Ale we wrześniu tego roku, po ucieczce 30 000 ludzi, rząd NRD zakazał podróży na Węgry. Ponadto w odpowiedzi na masowe demonstracje w październiku policja pobiła i aresztowała ludzi.

Upadek muru berlińskiego
Dźwig usuwa fragment muru berlińskiego w pobliżu Bramy Brandenburskiej 21 grudnia 1989 r.

Pomimo tych represji demonstranci nie ustąpili i do listopada w Berlinie zgromadziło się ponad milion ludzi. Wyczuwając, że coś musi się zmienić, rząd ogłosił, że ograniczone przejścia graniczne na zachód przez mur berliński rozpoczną się 9 listopada. Przytłoczony liczbą osób próbujących przekroczyć granicę, straż graniczna otworzyła szlaban dla wszystkich. Upadek muru berlińskiego oznaczał koniec podziałów między Niemcami Wschodnimi i Zachodnimi, a ponowne zjednoczenie Niemiec oficjalnie nastąpiło 3 października 1990 r. W tym samym roku przegłosowano również upadłość samej Partii Komunistycznej.

Inne rewolucje 1989 r

Aksamitna rewolucja w Pradze
Zdjęcie uliczne z „aksamitnej rewolucji” w Pradze 1989. Zdjęcie: Josef Oramik Ml za pośrednictwem Wikimedia Commons

Po rewolucji polskiej, węgierskiej i niemieckiej podobne przewroty polityczne miały miejsce w całej strefie sowieckiej. the Aksamitna rewolucja w cz Doprowadziło to do końca rządów komunistycznych w kraju i secesji Republika Czeska I Słowacja. Bułgaria Był także świadkiem powszechnych pokojowych protestów, które doprowadziły do ​​pierwszych wolnych wyborów w 1990 roku.

Czołg T-55 przed Operą
Czołg bojowy przed Operą w Timisoarze w Rumunii podczas rewolucji, która była świadkiem wielkiego rozlewu krwi. Źródło zdjęcia: FOTO: FORTEPAN/Urbán Tamás za pośrednictwem Wikimedia Commons

Rumunia Był jednym z nielicznych krajów europejskich, które nie miały pokojowego przekazania władzy, a liderem był Nicolae Ceausescu Wykonany przez pluton egzekucyjny. Co najważniejsze, rewolucje te nie ograniczały się do Europy, jak to miało miejsce w całym komunistycznym świecie, począwszy od Azja Środkowa do Chinyl Ameryka środkowai ja Afryka. Chociaż nie wszystkie rewolucje zakończyły się sukcesem, ważne jest, aby pamiętać o tych pozaeuropejskich rewolucjach (lub próbach rewolucji), ponieważ ilustruje to ogromną skalę zmian politycznych, które miały miejsce w 1989 roku.

Następstwa

26 grudnia 1991 r. sowiecki parlament przegłosował zakaz istnienia Związku Radzieckiego. Od tego czasu tylko kilka krajów nazwało się komunistycznymi. Tak więc trwały wpływ wydarzeń z 1989 roku jest głęboki. Kapitalizm w stylu zachodnim jest obecnie de facto międzynarodowym systemem gospodarczym. Co więcej, lata rządów komunistycznych dotknęły kraje w całej byłej strefie sowieckiej, a wiele z nich nadal boryka się z trudnościami gospodarczymi i wstrząsami politycznymi. Z powodu tych konsekwencji rewolucje z 1989 roku są nadal aktualne.