Ukraina może zastosować „działania odwetowe”, jeśli do 28 marca Polska nie zakończy blokad granic poprzez protest rolników, zapowiedział premier Ukrainy Denis Szmihal po oczekiwaniu na granicy na spotkanie z polskimi przywódcami. .
„Przez ostatnie sześć miesięcy żyjemy pod stałą blokadą polskiej granicy z Ukrainą. Blokadą, która wpłynęła na naszą gospodarkę i naszą zdolność do lepszej ochrony” – powiedział w telegramie Schmihal, odnosząc się do trwającej blokady prowadzonej przez rolników i blokada kierowców ciężarówek, która rozpoczęła się w zeszłym roku.
Premier mówi, że Polska będzie klasyfikować przejścia graniczne z Ukrainą jako infrastrukturę krytyczną @donaldsk.
Posunięcie to ma na celu ograniczenie problemów spowodowanych bojkotem rolników wobec ukraińskiego importu. Opozycja jednak stanowczo to potępiłahttps://t.co/rS6g8LcNal
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 lutego 2024 r
W tym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony Polski premier Donald Tusk ma spotkać się na granicy, aby omówić sposób zakończenia protestów, które, jego zdaniem, stanowią „bezpieczeństwo narodowe”. Jednak Zmierzch Odrzucony Ofertę oba rządy mają już negocjować w Warszawie w przyszłym miesiącu.
Zamiast tego Tusk zdecydował się na dodanie przejść granicznych do listy polskiej infrastruktury krytycznej, która ma zapewnić płynny przepływ towarów przez granicę. Zadeklarował, że posunięcie to „zapewni 100% gwarancję, że pomoc wojskowa i humanitarna bezzwłocznie dotrze do strony ukraińskiej”.
Decyzja ta nie usatysfakcjonowała jednak Ukrainy, gdyż Zełenski ogłosił, że ukraińscy urzędnicy, w tym Szmyhal oraz dwóch wicepremierów Olha Stefaniszyna i Oleksandr Kubrakow, czekają w piątek na swoich polskich odpowiedników na polskiej granicy.
Po tym, jak polscy przywódcy nie dotarli na granicę, Schmihal zamieścił w Telegramie zdjęcie przedstawicieli ukraińskiego rządu przed przejściem granicznym, wzywając Polskę do podjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciwko blokadom.
„Miesiąc temu w Kijowie premier Polski Donald Tusk powiedział, że Polska jest najbardziej niezawodnym i najważniejszym sojusznikiem Ukrainy w tej śmiertelnej wojnie ze złem. Miesiąc temu zgodziliśmy się, że blokowanie granicy szkodzi naszym krajom i że jest to ważne, aby zapobiegać takim zdarzeniom. Minął miesiąc. Wracamy do tego punktu. Dopiero teraz jesteśmy świadkami otwartych prowokacji” – powiedział Schmihal.
„Rozumiemy trudności, jakie stoją przed polskim rządem i jesteśmy gotowi pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji” – dodał. Tutaj, na granicy. jako równi partnerzy i sojusznicy”.
„Nie ma nic ważniejszego niż wspieranie Ukrainy” – powiedział premier @donaldsk W Kijowie odbył swoją pierwszą podróż do zagranicznej stolicy od objęcia urzędu w zeszłym miesiącu
„Każdy, kto jest neutralny w wolnym świecie, zasługuje na ciemne miejsce w politycznym piekle” https://t.co/DQmhCyI4Qh
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 stycznia 2024 r
Premier Ukrainy przestrzegł dodatkowo, że „Ukraina może zastosować działania odwetowe na przejściach granicznych”, jeśli do 28 marca kwestia blokady granicy nie zostanie rozwiązana – poinformował nadawca TVN24.
Nakreślił także pięcioetapowy plan rozwiązania konfliktu, obejmujący akceptację przez Ukrainę zaproponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń na ukraiński eksport produktów rolnych (drób, jaja i cukier), analizę jakości ukraińskich produktów oraz propozycję dla UE. Należy powołać trójstronną grupę zadaniową składającą się z Polski, Ukrainy i Komisji Europejskiej, która miałaby zakazać importu rosyjskich produktów rolnych.
Schmihal podziękował polskiemu rządowi za jasne stanowisko w sprawie umożliwienia przekroczenia granicy sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej i środków medycznych. Podkreślił, że Ukraina i Polska są dobrymi partnerami i sojusznikami.
Mówi, że protesty polskich rolników przeciwko ukraińskiemu importowi „dotyczą polityki, a nie zboża” i pokazują „erozję solidarności” z Ukrainą w walce z rosyjską agresją. @ZelenskyyUa.
Dziś rolnicy ponownie zaangażowali się w blokadę dróghttps://t.co/gfa8zSNZHQ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 lutego 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Denis Schmihal/ex
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher