Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina ostrzega przed „działaniami odwetowymi”, jeśli Polska nie zakończy blokady granic rolników

Ukraina ostrzega przed „działaniami odwetowymi”, jeśli Polska nie zakończy blokady granic rolników

Ukraina może zastosować „działania odwetowe”, jeśli do 28 marca Polska nie zakończy blokad granic poprzez protest rolników, zapowiedział premier Ukrainy Denis Szmihal po oczekiwaniu na granicy na spotkanie z polskimi przywódcami. .

„Przez ostatnie sześć miesięcy żyjemy pod stałą blokadą polskiej granicy z Ukrainą. Blokadą, która wpłynęła na naszą gospodarkę i naszą zdolność do lepszej ochrony” – powiedział w telegramie Schmihal, odnosząc się do trwającej blokady prowadzonej przez rolników i blokada kierowców ciężarówek, która rozpoczęła się w zeszłym roku.

W tym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony Polski premier Donald Tusk ma spotkać się na granicy, aby omówić sposób zakończenia protestów, które, jego zdaniem, stanowią „bezpieczeństwo narodowe”. Jednak Zmierzch Odrzucony Ofertę oba rządy mają już negocjować w Warszawie w przyszłym miesiącu.

Zamiast tego Tusk zdecydował się na dodanie przejść granicznych do listy polskiej infrastruktury krytycznej, która ma zapewnić płynny przepływ towarów przez granicę. Zadeklarował, że posunięcie to „zapewni 100% gwarancję, że pomoc wojskowa i humanitarna bezzwłocznie dotrze do strony ukraińskiej”.

Decyzja ta nie usatysfakcjonowała jednak Ukrainy, gdyż Zełenski ogłosił, że ukraińscy urzędnicy, w tym Szmyhal oraz dwóch wicepremierów Olha Stefaniszyna i Oleksandr Kubrakow, czekają w piątek na swoich polskich odpowiedników na polskiej granicy.

Po tym, jak polscy przywódcy nie dotarli na granicę, Schmihal zamieścił w Telegramie zdjęcie przedstawicieli ukraińskiego rządu przed przejściem granicznym, wzywając Polskę do podjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciwko blokadom.

„Miesiąc temu w Kijowie premier Polski Donald Tusk powiedział, że Polska jest najbardziej niezawodnym i najważniejszym sojusznikiem Ukrainy w tej śmiertelnej wojnie ze złem. Miesiąc temu zgodziliśmy się, że blokowanie granicy szkodzi naszym krajom i że jest to ważne, aby zapobiegać takim zdarzeniom. Minął miesiąc. Wracamy do tego punktu. Dopiero teraz jesteśmy świadkami otwartych prowokacji” – powiedział Schmihal.

READ  Mieszkający w Polsce Białorusini przechodzą przez granicę, domagając się sankcji

„Rozumiemy trudności, jakie stoją przed polskim rządem i jesteśmy gotowi pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji” – dodał. Tutaj, na granicy. jako równi partnerzy i sojusznicy”.

Premier Ukrainy przestrzegł dodatkowo, że „Ukraina może zastosować działania odwetowe na przejściach granicznych”, jeśli do 28 marca kwestia blokady granicy nie zostanie rozwiązana – poinformował nadawca TVN24.

Nakreślił także pięcioetapowy plan rozwiązania konfliktu, obejmujący akceptację przez Ukrainę zaproponowanych przez Komisję Europejską ograniczeń na ukraiński eksport produktów rolnych (drób, jaja i cukier), analizę jakości ukraińskich produktów oraz propozycję dla UE. Należy powołać trójstronną grupę zadaniową składającą się z Polski, Ukrainy i Komisji Europejskiej, która miałaby zakazać importu rosyjskich produktów rolnych.

Schmihal podziękował polskiemu rządowi za jasne stanowisko w sprawie umożliwienia przekroczenia granicy sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej i środków medycznych. Podkreślił, że Ukraina i Polska są dobrymi partnerami i sojusznikami.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Denis Schmihal/ex