Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sztuczna inteligencja obejmuje stanowisko dyrektora generalnego w polskiej firmie spirytusowej

Sztuczna inteligencja obejmuje stanowisko dyrektora generalnego w polskiej firmie spirytusowej

Mecha robota

Robot żeński „Mika” i robot sztucznej inteligencji „Amika” podczas pierwszej na świecie konferencji prasowej podczas Global Good Summit w Genewie, 7 lipca 2023 r. Fabrice Coffrini/AFP za pośrednictwem Getty Images

Podczas gdy wielu pracowników obawia się, że pewnego dnia sztuczna inteligencja odbierze im pracę, polski producent napojów oddaje rolę dyrektora generalnego robotowi.

Słynący z rumu Dictador zatrudnił robota AI do nadzorowania firmy. Nazywa się „Mika”.

„Decyzja Zarządu Dictador jest zarówno rewolucyjna, jak i odważna” – powiedział Prezes Dictador Europe Marek Szoldrowski. W obecnej sytuacji. „To pierwszy robot podobny do człowieka, wyposażony w sztuczną inteligencję, w strukturze korporacyjnej, który na zawsze zmieni świat, jaki znamy”.

Ważne decyzje, takie jak zatrudnianie i zwalnianie, nadal pozostają w rękach ludzi w firmie. Zamiast tego Mica skupi się głównie na wyborze artystów, którzy zaprojektują niestandardowe butelki.

„Mój proces decyzyjny opiera się na obszernej analizie danych i zgodności z celami strategicznymi firmy” – powiedział Mika – powiedział w „wywiadzie” agencji Reuters. „Jest wolny od osobistych uprzedzeń i zapewnia bezstronne i strategiczne wybory, w których priorytetem są interesy organizacji”.

Prawdopodobnie nie zaszkodzi, że Mika również z radością pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nie żądając opcji na akcje.

chwyt PR? oczywiście, że jest. Ale to nie znaczy, że warto od razu zwolnić.

Dictador przoduje w tego typu akrobacjach opartych na technologii, wprowadzając w zeszłym tygodniu tak zwany „pierwszy na świecie token starożytnego rumu” i oferując rum za pośrednictwem NFT w zeszłym roku (co szybko zebrało dla firmy 25 000 dolarów).

Chociaż mecha może być tylko ozdobą, oczekuje się, że w nadchodzących latach firmy będą wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję do podejmowania coraz większej liczby decyzji. Niedawny raport Od McKinsey’a Ustalono, że sztuczna inteligencja może do 2040 r. zwiększyć globalną gospodarkę równowartość 2,6–4,4 bln dolarów rocznie. Dla porównania: PKB Wielkiej Brytanii w 2021 r. wyniósł 3,1 biliona dolarów.

READ  Złoty odnotował pionierskie wzrosty, ponieważ podwyżki stóp procentowych wzmocniły waluty Europy Środkowej

Ponadto w raporcie wskazano, że sztuczna inteligencja może umożliwić jednoczesny wzrost wydajności pracy o 0,1% do 0,6% rocznie.