Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Szef GCHQ: zachodnie agencje szpiegowskie muszą „wyprzedzać dezinformację” |  GCHQ

Szef GCHQ: zachodnie agencje szpiegowskie muszą „wyprzedzać dezinformację” | GCHQ

Szef GCHQ powiedział podczas gościnnego redagowania programu Today w BBC Radio 4, że zachodnie agencje szpiegowskie powinny wykorzystywać wywiad do „wstępnego zaślepiania” narracji promowanych przez Rosję i inne autorytarne państwa.

Wojna na Ukrainie doprowadziła do wielkiego otwarcia, powiedział Jeremy Fleming, który kieruje trzema głównymi brytyjskimi agencjami wywiadowczymi, w czwartkowej audycji świątecznej, której współproducentem jest szef wywiadu po raz pierwszy.

Ale Fleming – który przeprowadzał wywiad z jedną ze swoich amerykańskich odpowiedniczek, Avril Haines, dyrektor wywiadu narodowego – przyznał, że nowe działania informacyjne miały większy wpływ na kraje zachodnie niż gdziekolwiek indziej na świecie.

„Zadałem sobie wiele trudu, aby zdobyć tajne dane wywiadowcze, ale zawsze uważam, że nie ma sensu ich zbierać, chyba że się ich używa” – powiedział Fleming. „Zmiana, którą widzieliśmy podczas tego konfliktu dotyczącego rozpowszechniania informacji wywiadowczych i używania„ pre-destruction ””.

W okresie poprzedzającym wojnę zachodnie agencje wydały serię tzw Ogólne ostrzeżenianajpierw ogólnie, że Rosja planowała „wielofrontową” inwazję na Ukrainę, a później, że miał miejsce konkretny prorosyjski spisek puczu i plany Kremla, by sfałszować „wysoce drastyczny” film wideo jako pretekst do ataku.

Jednak przewodniczący GCHQ przyznał, że „większość świata” „nie była do końca przekonana do tej strony sporu” – odzwierciedlając podejrzenia co do intencji Zachodu w Rosja i sympatycznymi krajami.

Fleming jest jednym z redaktorów gościnnych programu Today w tym tygodniu, którzy pojawiają się w programie i pomagają w wyborze tematów i gości. Inni to Bjorn Ulvaeus i Nazanin Zaghari-Ratcliffe z Aba, którzy wystartowali w Iranie na początku tego roku.

Chociaż jest to pierwszy raz, kiedy szef agencji szpiegowskiej zredagował gościa w programie, stanowisko to w przeszłości zajmowali emerytowani szefowie MI5 Stella Remington i Eliza Manningham-Poller, 11 i Sześć lat po wyjściu ze służby.

Podczas audycji prezenter Nick Robinson powiedział, że rzadko zdarza się, aby szef wywiadu pełnił funkcję gościnnego redaktora, ale podkreślił, że w wyniku współpracy nie naruszono niezależności BBC.

„Chciałbym podkreślić, jak zawsze, że program Today jest odpowiedzialny za to, co słyszysz” – powiedział Robinson przed przedstawieniem wywiadu Fleminga z Hainesem.

Haines, szefowa US Intelligence Community, powiedziała, że ​​agencje szpiegowskie jej kraju publicznie starały się „przeciwdziałać dezinformacji, którą rozprzestrzeniają Rosjanie”, aby usprawiedliwić lutową inwazję na Ukrainę.

Haines argumentował, że było to stosunkowo nowe podejście do agencji szpiegowskich, które zwykle są tajne. „Widzieliśmy, że szukali pretekstu do inwazji, a my chcieliśmy to obalić i pomóc ludziom zrozumieć, że to fałszywa narracja” – powiedziała.

Haines przyznał jednak, że „nasz wpływ na Zachodzie był znacznie większy niż w innych częściach świata”. Powiedziała, że ​​w Rosji „w zasadzie nie mieliśmy wpływu” i „nie wpływaliśmy na to w innych krajach, które już przyjęły jakąś narrację o tym, do czego dążą Rosjanie”.

Haines argumentował, że Rosja przekonała niektóre kraje, że „Stany Zjednoczone podsycają ten konflikt”.

Robinson odwiedził Cheltenham, kwaterę główną GCHQBrytyjska agencja wywiadu sygnałowego, która specjalizuje się w podsłuchiwaniu i analizowaniu rozmów telefonicznych, e-mailowych i innych. Prowadzi również całodobowe centrum zarządzania wydarzeniami, które zajmuje się wszelkimi poważnymi atakami cybernetycznymi na krytyczną infrastrukturę Wielkiej Brytanii.

Prezenter BBC powiedział, że chociaż „pod wieloma względami przypomina kampus uniwersytecki”, nie będzie mógł kupić bułki z kiełbasą w piekarni Greggsa na miejscu, ponieważ „nie mam kontroli bezpieczeństwa i mogę podsłuchiwać rozmowy ludzi”.

Wydanie specjalne zawiera również wywiad Fleminga ze zdobywcą złotego medalu olimpijskiego, żeglarzem Benem Ainslie, omawiający „sposób, w jaki zderzają się dane i sport” – zakończony krótkim wywiadem z szefem wywiadu, w którym Fleming jest pytany, czy jego następcą mogłaby być kobieta.

Szef wywiadu odpowiedział: „Miejmy taką nadzieję, że będziemy mieli kobietę lub osobę z mniejszości etnicznej na czele GCHQ. Nie mieliśmy żadnego z nich. organizacje”.