Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Superbet Polska: Duda wygrywa w kategorii szybkich

Superbet Polska: Duda wygrywa w kategorii szybkich

Carlson odniósł dwa zwycięstwa z rzędu


Na końcu artykułu znany praktyk i pisarz I.M. Komentarz eksperta Roberta Rhysa — znajdź wskazówki dotyczące filmów i gier.


Numer jeden w Polsce Jan-Krzysztof Duda znów imponuje na ojczystej ziemi. 25-latek wygrał w zeszłym roku inauguracyjną edycję zawodów Superpet Rapid & Blitz i obecnie prowadzi w warszawskiej tabeli. Duda był królem strzelców szybkich dziewięciu rund, zdobywając 13/18 punktów. W zeszłym roku zajął trzecie miejsce, tracąc dwa punkty do jedynego wówczas lidera, Vishy Ananda. Duda później celował w blitzu, by zdobyć tytuł.

Na drugim miejscu jest Levon Aronian, który ma najszybszą passę niepokonanych dziewięciu rund ze wszystkich graczy innych niż Duda. Aronian zdobył 12 punktów, wyprzedzając o jeden punkt Wesleya Cho i Maxime Vachier-Lagrave.

Jak udowodnił Duda w zeszłym roku, 18 okrążeń wystarczy, aby wspiąć się na szczyt rankingu, co oznacza, że ​​piąty Magnus Carlsen wciąż może wrócić i wygrać imprezę. Norweg odniósł swoje pierwsze dwa zwycięstwa we wtorek, nokautując Bogdana-Daniela Deaca i Kirilla Shevchenko w rundach 7 i 8.

Carlson udzielił później wywiadu Christianowi Cyrilli. Według jego oceny sytuacji turniejowej, wszystko rozstrzygnie się w najbliższych dwóch dniach od występu lidera, który jednocześnie zaznaczył, że gra w szachy online pomogła mu odzyskać formę:

To zależy od Dudy. Jest bardzo silny, więc jeśli ma świetne zawody, nie mam szans. Ale jeśli tego nie zrobi, każdy może wygrać. Cieszę się, że przynajmniej dałam sobie szansę. Grałem wczoraj w blitz online – chciałem wygrać kilka partii szachowych i po wygranej pomyślałem, że tak, nadal mogę grać w szachy.

Blitz to podwójny system kołowy z dziewięcioma rundami dziennie w środy i czwartki. Trafienia są warte 1 punkt, w przeciwieństwie do Rapids (gdy się podwajają). Gracze otrzymują 5 minut na grę i 2-sekundowy przyrost za każdy ruch od początku.

READ  Dlaczego Anglia gra z Ukrainą w eliminacjach do Euro 2024 w Polsce w obliczu wojny z Rosją – wyjaśniono

Magnus Carlsen, Christian Cyrilla

Uśmiechnięty Magnus Carlsen autorstwa Christiana Cyrilli | Zdjęcie: Leonard Oates

Duda 1 – 0 Vachier-Lagrave

Duda odniósł niezwykłe zwycięstwo nad MVL w 8. rundzie. Od czasu przyjęcia dwustronnego Gambitu Hetmańskiego, polski GM wycofał się z własnej gry przeciwko Anishowi Giri z Superbet Classic w Rumunii.

Duda spróbował wymuszonego 14.b6 w Bukareszcie, co doprowadziło do remisu w 36 ruchach. Teraz przeszedł do większych ambicji 14.Sc4Jest idealny na szybkie spotkanie.

Wkrótce zrezygnował ze swojego hetmana na rzecz wieży i skoczka, zachowując inicjatywę w sytuacji obosiecznej.

Silniki oceniają pozycję jako zrównoważoną, ale białe z pewnością mogą łatwo grać ze względu na swoje występy — zwłaszcza w 25 minutach gry.

W miarę postępu gry Duda był w stanie umocnić swoją pozycję, para wież, para gońców i para przekazanych pionków genialnie połączyły się przeciwko walczącemu hetmanowi, a wieża i skoczek próbowali bronić się MVL. Francuzi zdecydowali się zrezygnować z wymiany w 29. ruchu.

29… Hf4 pozwala 30.Wxa2 Hxd4+, co daje czarnym tylko nieszkodliwy szach. MVL zagrał jeszcze trzy ruchy, zanim rzucił ręcznik.

Maxime Vachier-Lagrave, Wesley So

Maxime Vachier-Lagrave pokonuje Wesleya So w rundzie 7 — MVL i So dzielą trzecie miejsce z 11/18 punktami | Zdjęcie: Leonard Oates


Analiza ekspercka przeprowadzona przez IM Roberta Rissa


Tabela – Runda 9 (Wygrana = 2 punkty; Remis = 1 punkt)

Wszystkie gry – szybko

Znajomości