Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Stosunki polsko-amerykańskie od kolonialnego Jamestown do King Kong: historyk

Stosunki polsko-amerykańskie od kolonialnego Jamestown do King Kong: historyk

TVP World zaprosiła dr Paula Coyera, pracownika naukowego i wiceprezesa ds. rozwoju międzynarodowego i sojuszy w Common Sense Society, aby opowiedział o długiej historii stosunków polsko-amerykańskich, która sięga czasów sprzed uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. A co ma wspólnego kolonialne Jamestown z XVII wieku z gigantycznymi małpami wspinającymi się na drapacze chmur w latach 30.?

Może trudno w to uwierzyć, ale Polacy są obecni na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych od samego początku. Wkrótce po założeniu kolonii Jamestown w Wirginii kapitan John Smith sprowadził kilku polskich rzemieślników, aby ożywić gospodarkę kolonii. Oznacza to, że Polacy są zaangażowani w projekt amerykański od ponad czterech wieków.

Być może najbardziej znanymi bohaterami zarówno w Polsce, jak iw Stanach Zjednoczonych są dwaj wojskowi, Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Potaski, ten ostatni powszechnie znany jako ojciec amerykańskiej kawalerii.

Ale Heim Salomon, polski Żyd ze skromnego miasteczka Leszno w zachodniej Polsce, nie jest znany. I to był człowiek, którego umiejętności bankierskie pomogły sfinansować rewolucję amerykańską, a kiedy nie było nikogo, do kogo mógłby zwrócić się o kredyt, Salomon dał raczkującym Stanom Zjednoczonym pieniądze z własnej kieszeni.

Obejrzyj wywiad TVP World z panem Coyerem, aby dowiedzieć się więcej o tych mężczyznach io tym, jak grupa śmiałych amerykańskich pilotek przybyła, by spłacić dług honorowy, który uważali za dług honorowy, gdy Polska walczyła o niepodległość na początku XX wieku. A co mają wspólnego relacje między Polską a Stanami Zjednoczonymi z kultową sceną wspinaczki na wieżowiec z filmu „King Kong”?

źródło: