Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Spór NATO i Stany Zjednoczone oskarżone o „czerpanie zysków z wojny ukraińskiej”, podczas gdy Unia Europejska potyka się o ceny gazu |  świat |  Aktualności

Spór NATO i Stany Zjednoczone oskarżone o „czerpanie zysków z wojny ukraińskiej”, podczas gdy Unia Europejska potyka się o ceny gazu | świat | Aktualności

Strategia Władimira Putina polegająca na wykorzystaniu rosyjskich dostaw gazu przeciwko Zachodowi zaczęła siać niezgodę w NATO, gdy wyżsi urzędnicy europejscy zaatakowali Joe Bidena, oskarżając go o „korzystanie z tej wojny”. Kilku wyższych urzędników w bloku oskarżyło prezydenta USA o wykorzystywanie okazji, jaką stworzyła inwazja i podnoszenie cen broni i gazu. Kontrowersje wynikają z rosnącej frustracji Brukseli z powodu zielonych podatków i dotacji Białego Domu, które, jak twierdzi blok, odsuwają handel od przemysłu UE.

W rozmowie z Politico wysoki urzędnik UE powiedział: „Prawda jest taka, że ​​jeśli spojrzeć na to z grubsza, krajem, który najbardziej korzysta na tej wojnie, są Stany Zjednoczone, ponieważ sprzedają więcej gazu po wyższych cenach i ponieważ sprzedają więcej broni. ”

Inny powiedział: „Jesteśmy naprawdę w punkcie zwrotnym”.

Urzędnik dodał, że połączenie zawirowań handlowych i wysokich cen energii zagraża reputacji Stanów Zjednoczonych z krajami po drugiej stronie Atlantyku.

Mówili: „Ameryka musi zdać sobie sprawę, że w wielu krajach Unii Europejskiej zmienia się opinia publiczna”.

Emmanuel Macron zarzucił też Stanom Zjednoczonym, że nie są „przyjazne” w podejściu do Unii Europejskiej. Tymczasem najwyższy dyplomata UE Josep Borrell zaapelował do Stanów Zjednoczonych o uznanie ich wpływu na europejską gospodarkę.

„Amerykanie – nasi przyjaciele – podejmują decyzje, które mają na nas wpływ ekonomiczny” – powiedział w rozmowie z tym samym serwisem informacyjnym.

Jednak Stany Zjednoczone odmówiły przyznania się, że wpływa to na cenę gazu w Unii Europejskiej.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bidena powiedział: „Skok cen gazu w Europie jest wynikiem inwazji Putina na Ukrainę i wojny energetycznej Putina z Europą, kropka”.

Dodali, że eksport LNG z USA do Europy „znacznie wzrósł i umożliwił Europie dywersyfikację z dala od Rosji”.

Amerykański urzędnik podkreślił, że ustalanie cen dla europejskich nabywców gazu odzwierciedla prywatne decyzje rynkowe, a nie wynik jakiejkolwiek polityki lub działań rządu USA, mówiąc: „Amerykańskie firmy są przejrzystymi i wiarygodnymi dostawcami gazu ziemnego do Europy”.

READ  Samsung Play rozpocznie eksperymenty z interoperacyjnością 4G i 5G w Polsce

Unia Europejska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych jako alternatywy dla rosyjskiego gazu, aby uniknąć pośredniego finansowania wojny Putina i dać mu przewagę nad tym kluczowym surowcem. Jednak Europejczycy twierdzą, że cena, z jaką spotykają się w USA, jest czterokrotnie wyższa niż te same koszty paliwa w Ameryce.

Rozłam ten pogłębia wzrost zamówień na sprzęt wojskowy wyprodukowany w USA w związku z wyczerpywaniem się dostaw broni Unii Europejskiej dla Ukrainy. Macron przekonywał nawet, że wysokie ceny gazu w USA nie są „przyjazne”.

Tymczasem minister gospodarki Niemiec wezwał Waszyngton do większej „solidarności” poprzez obniżenie kosztów energii.

Według wysokiego urzędnika, który rozmawiał z Politico, Biden nie był świadomy wpływu wyższych cen gazu w USA na Unię Europejską, kiedy przywódcy bloku oblegali prezydenta w tej sprawie na spotkaniu G-20 na Bali w zeszłym tygodniu.

Czytaj więcej: GOP House prowadzi kryzys graniczny w Meksyku z Joe Bidenem [REVEAL]

Inni unijni urzędnicy i dyplomaci zgodzili się, że głównym problemem jest amerykańska nieznajomość konsekwencji dla Europy.

„Europejczycy są wyraźnie sfrustrowani brakiem wcześniejszych informacji i porad” — dodał David Kleiman z Fundacji Badawczej Bruegel.

Pewien unijny dyplomata dodał: „Pod względem optycznym nie jest dobrze sprawiać wrażenie, że twój najlepszy sojusznik czerpie ogromne zyski z twoich problemów”.

Wyższe ceny gazu zwiększają istniejące napięcia związane z ustawą Bidena o redukcji inflacji (IRA), ogromnym pakietem podatkowym, klimatycznym i zdrowotnym dla Stanów Zjednoczonych – co skłoniło jednego z urzędników UE do pytania, czy Waszyngton „nadal jest naszym sojusznikiem”.

Narastają obawy przed wybuchem wojny handlowej za Atlantykiem w wyniku pakietu, który według urzędników UE naraża europejski przemysł na ryzyko upadku.

Nie przegap: Umowa o wolnym handlu między Wielką Brytanią a Australią przechodzi przez Parlament [REVEAL]
David Davis twierdzi, że Brexit „zapewni ogromne korzyści” [INSIGHT]
„Plan infiltracji UE tylnymi drzwiami musi zostać powstrzymany” [ANALYSIS]

READ  IS-Wireless w trybie zbierania funduszy, gdy pojawiają się otwarte możliwości RAN, Open RAN

Holenderska minister handlu Lesje Schrenemacher powiedziała, że ​​IRA jest „niezwykle niepokojąca”, dodając: „Potencjalny wpływ na europejską gospodarkę jest bardzo znaczący”.

Urzędnik francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych nazwał IRA „dyskryminującymi dotacjami, które zakłócają konkurencję”.

„Stany Zjednoczone realizują program wewnętrzny, który niestety jest protekcjonistyczny i dyskryminuje sojuszników USA” – dodał Tonino Piccola, główny urzędnik Parlamentu Europejskiego ds. stosunków transatlantyckich.

Unia Europejska przygotowuje się do odpowiedzi na narastający kryzys handlowy, w tym do rozważenia wsparcia branż, które potrzebują wsparcia.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział: „Wzrost światowych dostaw LNG, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, pomógł europejskim sojusznikom i partnerom osiągnąć zachęcające poziomy magazynowania przed tą zimą i będziemy kontynuować współpracę z Unią Europejską. , jej członków i inne kraje europejskie, aby zapewnić dostępność zapasów”.