Wzrost zatrudnienia mógł spowolnić w największej gospodarce świata, a podwyżki płac w sierpniu złagodziły się, co wskazuje na dalsze ograniczenie ryzyka inflacyjnego, co zmniejszyłoby pilność kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Bank Rezerw Federalnych.
Oczekuje się, że piątkowy raport o zatrudnieniu w USA pokaże, że pracodawcy podnieśli w sierpniu zatrudnienie o około 170 000 osób, podczas gdy stopa bezrobocia utrzymała się na historycznie niskim poziomie 3,5%. Średni wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech miesięcy będzie najmniejszy od początku 2021 roku.
Prezes Fed Jerome Powell powiedział w piątek na dorocznej konferencji Fed w Kansas City w Jackson Hole w stanie Wyoming, że oczekuje się, że obniżenie inflacji do 2% będzie wymagać złagodzenia warunków na rynku pracy i okresu wzrostu gospodarczego odbiegającego od trendu.
Inne dane z rynku pracy w przyszłym tygodniu pokazują mniej ofert pracy w lipcu niż w poprzednim miesiącu, co wskazuje na lepszą równowagę pomiędzy podażą i popytem na pracę. Może to pomóc w zmniejszeniu presji płacowej i, w ostatecznym rozrachunku, inflacji.
„To przywrócenie równowagi złagodziło presję płacową. Wzrost płac w różnych kombinacjach czynników nadal spowalnia, choć stopniowo” – powiedział Powell w Jackson Hole.
W czwartek urzędnicy Fed otrzymają także nowy odczyt swojej ulubionej miary inflacji – wskaźnika cen osobistych wydatków konsumpcyjnych pomniejszonego o żywność i energię. Mediana prognoz zakłada drugi z rzędu miesięczny wzrost o 0,2% w lipcu, co oznacza najmniejszy z rzędu postęp miary inflacji bazowej od końca 2020 roku.
W innych miejscach uwaga skupi się na sierpniowych odczytach inflacji w strefie euro, podczas gdy oczekuje się, że chińskie dane PMI utwierdzą, że sytuacja w gospodarce jest coraz gorsza.
Gospodarka USA i Kanady
Oprócz danych o zatrudnieniu w USA i cen PCE, dostępne są raporty na temat dochodów i wydatków osobistych, a także zaufania konsumentów, podobnie jak w przypadku pierwszej rewizji PKB za II kwartał.
W Kanadzie PKB za drugi kwartał pokaże, czy gospodarka wykazuje na tyle tendencję spadkową, że Bank of Canada będzie mógł utrzymać stopy procentowe na stałym poziomie w następnym tygodniu. Wstępne dane wskazują na roczny wzrost na poziomie 1%, czyli słabiej niż wzrost o 3,1% w pierwszym kwartale.
Azja
W czwartek inwestorzy będą obserwować chińskie dane PMI, aby ocenić najnowsze wahania w drugiej co do wielkości gospodarce świata i ich wpływ na resztę świata.
Niedzielne dane pokazały, że spadek zysków przemysłu w Chinach osłabł w lipcu, chociaż spowolnienie ożywienia gospodarczego i ryzyko deflacji w dalszym ciągu ciążyły na tym sektorze.
W ramach dodatkowej kontroli stanu handlu światowego oczekuje się również danych dotyczących handlu z Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamu.
Tymczasem dane opublikowane w czwartek prawdopodobnie pokażą, że indyjska gospodarka rozwijała się w drugim kwartale w najszybszym tempie od roku, czemu sprzyjał silny wzrost w sektorze usług i ożywienie w przemyśle.
W Japonii szeroki zakres danych, od zatrudnienia po produkcję przemysłową, powinien odzwierciedlać stan popytu krajowego i zewnętrznego. Członkowie zarządu Banku Japonii, Naoki Tamura i Toyuki Nakamura, wypowiadają się w środku tygodnia w następstwie podjętej w zeszłym miesiącu decyzji o zwiększeniu rentowności 10-letnich obligacji, co wstrząsnęło rynkami na całym świecie.
We wtorek nowa gubernator RBA Michelle Bullock wygłosi swoje pierwsze przemówienie od czasu powołania na najwyższe stanowisko w banku centralnym, a najnowsze australijskie dane o cenach konsumenckich w środę mogą dać inwestorom wyobrażenie o potencjalnym kolejnym ruchu RBA.
Europa, Bliski Wschód, Afryka
Odczyty inflacji w strefie euro będą stanowić kluczowy punkt danych przed długo oczekiwaną decyzją EBC w sprawie stóp procentowych we wrześniu.
Możliwe, że inflacja bazowa w strefie euro nieznacznie spadła, co mogłoby wzmocnić argumenty za ewentualną podwyżką stóp procentowych.
Przed tymi danymi w czwartek tydzień rozpoczynają wystąpienia jastrzębi Joachima Nagela i Roberta Holzmanna w austriackich Alpach. Członek zarządu Isabelle Schnabel i wiceprezes Luis de Guindos wypowiadają się po danych o inflacji. Należna jest także lipcowa decyzja w sprawie stóp procentowych i najnowszy zestaw środków zaufania w strefie euro.
Na północy nowe dane dotyczące rynku nieruchomości mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie uwydatnią, jak agresywnie Bank Anglii w dalszym ciągu zastanawia się nad stopami procentowymi.
Tymczasem oczekuje się, że we wtorek dane o PKB Szwecji wykażą, że gospodarka skurczyła się w drugim kwartale, co prawdopodobnie będzie oznaczać początek poważnej recesji.
W Europie Wschodniej Węgierski Bank Centralny jest gotowy kontynuować cykl łagodzenia polityki pieniężnej, odbierając kolejny punkt procentowy od głównej stopy referencyjnej UE w miarę dalszego spadku stóp inflacji. W dalszej części tygodnia w centrum uwagi będzie ocena ratingowa kraju przez Moody’s, a oczekiwania obniżono do negatywnej z wyniku stabilnego.
W czwartek oczekuje się, że polska inflacja pokaże kolejne spowolnienie.
We wtorek Türkiye opublikuje swój bilans handlowy za czerwiec. Inwestorzy będą wypatrywać oznak tego, czy deprecjacja liry miesiąc po reelekcji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana nie spowodowała spadku importu i pomogła eksporterom.
Dwa dni później kraj opublikuje raport na temat PKB za drugi kwartał. Handlowcy chcą sprawdzić, czy dodatkowe wydatki rządowe przed wyborami pobudziły wzrost gospodarczy.
Z kolei w Kenii dane o rocznej inflacji za sierpień będą pierwszymi od czasu, gdy sąd zniósł nowe zamrożenie podatków przez rząd w oczekiwaniu na orzeczenie w tej sprawie. Bank centralny będzie uważnie obserwował dane pod kątem wpływu opłat na inflację, która w lipcu, trzy miesiące wcześniej niż oczekiwano, powróciła do docelowego zakresu 2,5–7,5%.
Również w czwartek Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki rozpocznie odbywającą się co dwa lata dwudniową konferencję. Wśród prelegentów znajdą się gubernator banku Lasetia Kganyago, prezes Banku Rezerw Federalnych Atlanty Rafael Bostick i starszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW Gita Gopinath..
Ameryka Łacińska
Szereg wskaźników w tym tygodniu uwydatni skalę spowolnienia gospodarczego w Ameryce Łacińskiej.
We wtorek Meksyk opublikuje ostateczne dane o PKB za drugi kwartał, które mają potwierdzić dobre wyniki drugiej co do wielkości gospodarki regionu, która w dalszym ciągu czerpie korzyści z silnego eksportu do Stanów Zjednoczonych.
Chile opublikowało w czwartek dane dotyczące przemysłu, produkcji i produkcji miedzi za lipiec po tym, jak raport o PKB wykazał, że jego gospodarka skurczyła się w drugim kwartale w mniejszym stopniu niż oczekiwano.
Również w czwartek Brazylia, Meksyk i Kolumbia opublikują dane dotyczące bezrobocia za lipiec.
W piątek Brazylia opublikuje dane o PKB za drugi kwartał, które pokażą opóźniony wpływ wyższych stóp procentowych na wzrost gospodarczy. Oczekuje się, że największa gospodarka Ameryki Łacińskiej gwałtownie spowolni po lepszych niż oczekiwano wynikach w pierwszym kwartale 2023 r.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex