Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Globalnie podzielana chińska mądrość w zakresie kontroli piasku, mikrokosmosu budowania cywilizacji ekologicznej: były prezydent Polski

Globalnie podzielana chińska mądrość w zakresie kontroli piasku, mikrokosmosu budowania cywilizacji ekologicznej: były prezydent Polski

Widok na pierwszą autostradę przecinającą pustynię Kobuchi w Hangjin Banner, miasto Ordos, Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach. Zdjęcie: Xinhua

„Cieszę się, że mogę ponownie odwiedzić Mongolię Wewnętrzną i być świadkiem spotkania grupy inteligentnych ludzi w inteligentnym kraju, który wykorzystuje zaawansowane technologie do rozwijania swojej gospodarki na pustyni”.

W dniach 25–27 sierpnia w Ordos, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna, w północnych Chinach, odbyło się dziewiąte międzynarodowe forum pustynne Kobuchi. Bronisław Komorowski, były prezydent Polski zaproszony na forum, podzielił się swoimi wrażeniami z wydarzenia w niedawnym ekskluzywnym wywiadzie dla „Global Times”.

Po wysłuchaniu na forum opinii krajowych i zagranicznych ekspertów na temat chińskich działań przeciw pustynnieniu i doświadczeń oraz przeprowadzeniu badań terenowych na niektórych fotowoltaicznych obszarach kontroli piasku ekologicznego, Komorowski wskazał, że doświadczenia Kobuchi w zakresie przeciwdziałania pustynnieniu to mikrokosmos chińskiej cywilizacji ekologicznej . budynek.

„To, co robi na mnie wrażenie, to powiększająca się powierzchnia zieleni na pustyni Kobuki oraz nowoczesne technologie stosowane w produkcji energii. Widać, że chiński rząd przywiązuje większą wagę do kwestii ekologicznej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, co jest zgodne ze światowymi wysiłków na rzecz ochrony środowiska.”

Jako ważny uczestnik proponowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku Komorowski zauważył, że w ostatnich latach również Polska aktywnie wdrażała zieloną transformację. Były prezydent powiedział, że podziwia ciągłą pomoc Chin innym krajom w rozwijaniu ekologicznej i zielonej gospodarki, a także widzi szerokie możliwości współpracy Chin i Polski, która czerpie korzyści z wymiany doświadczeń w zakresie ekologicznej ochrony środowiska i rozwoju zielonej energii. .

Były prezydent Polski Bronisław Komorowski w ekskluzywnym wywiadzie dla „Global Times”.  Zdjęcie: Yu Jiayin/GT

Były prezydent Polski Bronisław Komorowski w ekskluzywnym wywiadzie dla „Global Times”. Zdjęcie: Yu Jiayin/GT

Zielony cud na pustyni

„Obecnie Chiny nie skupiają się już wyłącznie na walce z pustynnieniem, ale raczej łączą kontrolę pustyń z rozwojem przemysłu, aby osiągnąć wspólny rozwój środowiska, przemysłu i społeczeństwa, co daje nowe możliwości rozwoju mieszkańcom obszarów pustynnych” – powiedział Komorowski, zauważając, że poruszono temat tego forum. Ogólne: „Nauka i technologia przewodzą kontroli nad pustynią i sprawiają, że pustynia przynosi korzyści ludzkości”, jest bardzo cenione.

READ  Kraje, regiony i organizacje zobowiązują się do stopniowego wycofywania i finansowania dużej energetyki węglowej

Pustynia Kobuki to siódma co do wielkości pustynia w Chinach, tworząca ogromny pas żółtego piasku na północ od płaskowyżu Ordos, zaledwie 800 kilometrów od Pekinu. Pustynia Kobuki była kiedyś znana jako „Morze Śmierci”.

Kiedy powstała Chińska Republika Ludowa, pustynia Kobuki co roku przesuwała się o dziesiątki metrów w kierunku brzegu Żółtej Rzeki. Po dziesięcioleciach żmudnego zarządzania jedna trzecia pustyni Kobuchi o powierzchni 14 100 kilometrów kwadratowych jest obecnie pokryta zieloną roślinnością. Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii przeprowadziło zdalną analizę zmian pustynnych w ciągu ostatnich 20 lat, która wykazała, że ​​pokrywa roślinna na głównym obszarze leczenia pustyni Kobuchi osiągnęła 65 procent, co stanowi wzrost o ponad 30 procent w porównaniu do 10 proc. Lata temu.

Komorowski, który w 2017 roku uczestniczył w VI Międzynarodowym Forum Pustyni Kobuki, uważa się za świadka zmian na Pustyni Kobuki.

„To, co wydarzyło się na pustyni Kobuchi, to typowy przypadek wykorzystania technologii do zwalczania pustynnienia i przynoszenia korzyści ludziom. Widzimy, że w oparciu o założenia skutecznego zarządzania i ścisłej ochrony Chiny przyjęły podejście przemysłowe zorientowane na rynek, skutecznie integrując zapobieganie pustynnieniu i kontrolę lokalnego rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym zwiększaniu dochodów lokalnej ludności.

Komorowski wyraził także zainteresowanie wykorzystaniem przez Chiny technologii do opracowania nowej energii jako ważnego sposobu kontrolowania pustyni. Na przykład w ramach projektu kontroli pustyni Kobuki i ochrony rzeki Żółtej firmy Elion Resources Group (Elion) wdrożono system kontroli i ochrony środowiska fotowoltaicznego na pustyni. Wykorzystując strategiczną szansę osiągnięcia przez Chiny szczytowych poziomów emisji dwutlenku węgla i celów neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, firma zainwestowała w budowę projektu fotowoltaicznego 3D o mocy 3,2 GW do kontrolowania pustyni na pustyni Kobuki i rocznej zdolności wytwarzania energii na poziomie 5,5 miliarda kWh.

READ  John McCusslin: Sunak ma niewiele nowych pomysłów, ponieważ niepewność wisi nad brytyjską gospodarką

W międzyczasie Eleon zbudował ekologiczny ekosystem rolniczy, uprawiając trawę, rośliny uprawne i zioła lecznicze pod panelami fotowoltaicznymi na farmie słonecznej o powierzchni 150 000 mu, jednocześnie rozwijając ekoturystykę. Do tej pory wydobył z ubóstwa 102 000 osób w regionie Sahary, przyspieszając proces rewitalizacji obszarów wiejskich.

„Chiński rząd nakłonił przedsiębiorstwa i społeczeństwo do ciągłego poszukiwania innowacji technologicznych w celu zwalczania pustynnienia, dzięki czemu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że pustynia, jeśli jest wykorzystywana rozsądnie, może stać się szansą, cennym zasobem i źródłem bogactwa” – dodał.

szeroka przestrzeń współpracy

Technicy instalują panele energetyczne w ramach projektu kontroli piasku fotowoltaicznego na pustyni Kobuki, 22 lipca 2023 r. Zdjęcie: Xinhua

Technicy instalują panele energetyczne w ramach projektu kontroli piasku fotowoltaicznego na pustyni Kobuki, 22 lipca 2023 r. Zdjęcie: Xinhua

Obecnie KIDF, jedyne międzynarodowe forum na dużą skalę poświęcone walce z pustynnieniem, stało się obecnie ważną platformą wymiany poglądów na temat globalnych reakcji na wyzwania związane z pustynnieniem.

Każdy kraj ma inne pomysły i interesy, dlatego społeczność międzynarodowa ma pewne różnice i trudności we wspólnym radzeniu sobie z pustynnieniem, co sprawia, że ​​dialogi na temat współpracy międzynarodowej są nieocenione.

Komorowski powiedział, że za pośrednictwem forum będzie więcej wymian w celu znalezienia wspólnych punktów zbieżności z korzyścią dla wielu stron.

Pustynnienie gruntów jest poważnym wyzwaniem stojącym przed całym światem. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych obszar pustynnych terenów stanowi jedną czwartą powierzchni lądów na Ziemi i zamieszkuje jedną piątą światowej populacji i powiększa się w tempie od 50 do 70 tysięcy kilometrów kwadratowych rocznie, powodując straty gospodarcze sięgające 42 miliardów dolarów. rocznie.

Podczas gdy w ciągu ostatniej dekady Chiny wykonały zadanie kontroli i zapobiegania piaskom na 282 milionach mu (18,8 miliona hektarów) ziemi, zmniejszając powierzchnię gruntów piaszczystych o ponad 64,9 miliona mu, co stanowi 25 procent światowego zielony wzrost.

READ  Czym tak naprawdę jest manicure robota? Szybki, tani i wywołujący poczucie winy.

„Wzrost lesistości na każdym centymetrze terytorium Chin przynosi korzyści nie tylko Chinom, ale także całemu społeczeństwu ludzkiemu” – stwierdził Komorowski, zauważając, że Chiny dzięki swojemu rozległemu terytorium i wiodącemu na świecie rozwojowi gospodarczemu odpowiedziały na globalne wyzwania . Taka jest tendencja czasów, która świadomie przyjęła na siebie odpowiedzialność wielkiego narodu i wykazała swoje ambicje przewodzenia współpracy i rozwojowi ekologicznej ochrony środowiska w skali globalnej.

Komorowski zauważył, że choć Polska nie ma pustyni, to jest także aktywna na polu zielonej transformacji jako główny uczestnik Inicjatywy Pasa i Szlaku. „Polska była jednym z największych producentów węgla w Europie i jednym z największych importerów węgla. Wraz z przyspieszeniem globalnej transformacji energetycznej Polska prężnie rozwija także nowe branże energetyki, energetyki słonecznej i wiatrowej. W epoce poepidemicznej UE poczyniła znaczne inwestycje w przemysł nowej energii.

Podkreślił, że przed Chinami i Polską stoi ważne zadanie głębokiej transformacji energetycznej i rozwoju gospodarki zielonej energii, a przestrzeń do współpracy w obszarze nowej energii jest duża.

W tym roku przypada dziesiąta rocznica chińskiej propozycji zbudowania globalnej społeczności ze wspólną przyszłością oraz Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny aktywnie promują dialog międzynarodowy i harmonizację współpracy międzynarodowej w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz realizacji Agendy 2030.

„Chiński model zarządzania pustyniami i jego osiągnięcia w rozwoju nowej energetyki zostały wysoko ocenione przez społeczność międzynarodową. Tymczasem Chiny w dalszym ciągu pomagają innym krajom w rozwijaniu ich własnych, ekologicznych i zielonych gospodarek” – powiedział Komorowski. „Uważa się, że w przyszłości coraz więcej krajów będzie czerpać korzyści z wymiany doświadczeń w tej dziedzinie”.