Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – Akcje, kursy walut są wyciszone, ponieważ optymistyczne dane z Chin nie robią wrażenia

Rynki wschodzące – Akcje, kursy walut są wyciszone, ponieważ optymistyczne dane z Chin nie robią wrażenia

Waluty i akcje rynków wschodzących spadły w czwartek, ponieważ optymistyczny raport z działalności chińskich fabryk nie zdołał rozwiać obaw inwestorów związanych z powolnym ożywieniem gospodarczym kraju, podczas gdy południowoafrykański rand osiągnął najniższy poziom w historii.

Indeks MSCI Emerging Markets Equity Index o godzinie 08:45 GMT utrzymywał się blisko niezmienionego poziomu, po tym jak w środę osiągnął dwumiesięczne minimum, a akcje w Chinach kontynentalnych wzrosły o 0,2%. Ankieta przeprowadzona w sektorze prywatnym wykazała, że ​​aktywność fabryk w Chinach nieoczekiwanie zmieniła się w maju ze spadku w kwietniu na wzrost, napędzany poprawą produkcji i popytu.

Chiński juan początkowo umocnił się w stosunku do dolara, ale później zrezygnował z zysków, spadając o 0,1% i przedłużając spadki do czwartej sesji z rzędu. Najnowsze dane kontrastują z wieloma ostatnimi odczytami, w tym jednym ze środy, pokazującym szybsze niż oczekiwano pogorszenie działalności produkcyjnej, podkreślając słabe ożywienie po pandemii w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

„Jeden zestaw lepszych niż oczekiwano chińskich danych raczej nie poprawi znacząco nastrojów rynkowych po wielu wskazówkach, że gospodarka nie radzi sobie tak dobrze, jak inwestorzy oczekiwali po złagodzeniu ograniczeń związanych z COVID” – powiedział Piotr Matys, starszy analityk forex. , w Touch Capital Markets. Dolar trzymał się mocno, mimo że niektórzy decydenci Rezerwy Federalnej USA sygnalizowali „pominięcie” czerwcowej podwyżki stóp procentowych i uchwalenie przez Izbę Reprezentantów ustawy o pułapie zadłużenia USA.

„W tym momencie cyklu polityki pieniężnej ważniejsze jest, kiedy Fed zacznie obniżać stopy procentowe, niż kiedy może przestać je podnosić. Przekaz ze strony urzędników Fed pozostaje stosunkowo jasny: Rynki oczekują, że my również zaczniemy obniżać stopy procentowe. Mattis powiedział, że szersze Indeks walutowy rynków wschodzących również został stłumiony.

Rand południowoafrykański spadł do najniższego poziomu 19,9075 w stosunku do dolara amerykańskiego, gorszego niż poprzedni rekordowy poziom 19,8600, z powodu pogłębiającego się kryzysu energetycznego i napięć geopolitycznych. Turecka lira ustabilizowała się nieznacznie po krótkim spadku do rekordowo niskiego poziomu 22,95 w stosunku do dolara w nocy.

READ  Dorota Pomacho-Pątkiewicz powołała Green Caffè Nero na stanowisko dyrektora generalnego

Były szef ekonomii, Mehmet Simsak, był prawie pewny, że zostanie powołany do nowo wybranego rządu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, według źródeł. Ankieta wykazała również, że w maju aktywność tureckich fabryk wzrosła jeszcze bardziej.

Waluty Europy Środkowo-Wschodniej były mieszane, forint węgierski był stabilny wobec euro, a polski złoty stracił 0,1%. Badanie wykazało, że sektor produkcyjny w Polsce skurczył się bardziej w maju, ale w mniejszym tempie.

Akcje Sri Lanki wzrosły po tym, jak bank centralny tego kraju obniżył podstawowe stopy procentowe o 250 punktów bazowych, aby złagodzić inflację. GRAFIKA dotycząca wyników walutowych rynków wschodzących w 2023 r. znajduje się na stronie http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKA dotycząca wyników indeksu MSCI Emerging Markets Index w 2023 r. znajduje się na stronie https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Aby zapoznać się z najważniejszymi artykułami z rynków wschodzących w raporcie dotyczącym rynków Europy Środkowej, zobacz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zob. Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku rosyjskiego, zob

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i została automatycznie wygenerowana z konsorcjalnego kanału).