Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ryanair buduje w Krakowie centrum szkoleniowe za 134 mln euro

Ryanair buduje w Krakowie centrum szkoleniowe za 134 mln euro

Ryanair ogłosił plany budowy centrum szkoleniowego w Krakowie. Przewoźnik, który jest największym w Polsce pod względem liczby pasażerów, wyda na obiekt ok. 600 mln zł (134 mln euro), tworząc 150 miejsc pracy.

Jest to piąty taki hub irlandzkich linii lotniczych w Europie, ale pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obiekt będzie służył do szkolenia pilotów, stewardów i mechaników z całego kontynentu.

„Kraków jest naszą największą bazą w tej części Europy” – powiedział Michał Kaczmarzyk, szef polskiego oddziału Ryanair Buzz. Ryanair odpowiada za około 55% ruchu na miejskim lotnisku.

W całej Polsce przewiózł w zeszłym roku około 14,5 miliona pasażerów, prawie dwa razy więcej niż polski przewoźnik LOT, według Business Insider Polska.

Budowa centrum szkoleniowego, które zostanie wyposażone w 10 symulatorów lotu, w tym pierwsze w Polsce symulatory Boeinga 737-8200, ma rozpocząć się na początku 2024 roku. Centrum zacznie działać do 2025 roku, a pełną mocą w 2026 roku.

Ryanair zatrudnia już w krakowskim Porcie Lotniczym około 500 osób i stacjonuje tam dziewięć samolotów. W zeszłym roku linia lotnicza ogłosiła swoją największą w historii inwestycję w mieście o wartości 800 milionów dolarów.

„Taka współpraca jest korzystna dla obu stron i wzmacnia wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom” – powiedział dziś prezydent Jacek Majchrowski, powołując się na Rzeczpospolita Codziennie.

„Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja pozytywnie wpłynie na biznes i turystykę Krakowa i całej Małopolski [in which Kraków is located]— dodał dyrektor generalny Ryanair, Michael O’Leary.

Przyjmowany przez władze lokalne w Krakowie, O’Leary regularnie ścierał się z tymi, którzy przeprowadzali pilotażowy projekt rządu krajowego dotyczący „mega-lotniska” w centralnej Polsce.

Otwarty prezes Ryanair nazwał plany „niezrozumiałymi”, a stojących za nimi polityków „wyjątkowo głupimi”. Jednak rząd bronił planów jako koniecznych i korzystnych.

Główne źródło obrazu: Anna Zvereva/Flickr (pod Aktualizacja CC BY-SA 2.0.1)