Ryanair ogłosił plany budowy centrum szkoleniowego w Krakowie. Przewoźnik, który jest największym w Polsce pod względem liczby pasażerów, wyda na obiekt ok. 600 mln zł (134 mln euro), tworząc 150 miejsc pracy.
Jest to piąty taki hub irlandzkich linii lotniczych w Europie, ale pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obiekt będzie służył do szkolenia pilotów, stewardów i mechaników z całego kontynentu.
# Kraków #Instagramie ✈️ @pracownik wybuduje w Krakowie największe centrum symulatorowo-treningowe w Europie Centralnej. W westycja warta będzie 600 mln zł i wygeneruje 150 miejsc pracy. Budowa się na początek 2024 r.
📷 @pracownik @pracownik pic.twitter.com/WAQIEYbiYn
– Kraków (@krakow_pl) 13 czerwca 2023 r
„Kraków jest naszą największą bazą w tej części Europy” – powiedział Michał Kaczmarzyk, szef polskiego oddziału Ryanair Buzz. Ryanair odpowiada za około 55% ruchu na miejskim lotnisku.
W całej Polsce przewiózł w zeszłym roku około 14,5 miliona pasażerów, prawie dwa razy więcej niż polski przewoźnik LOT, według Business Insider Polska.
Budowa centrum szkoleniowego, które zostanie wyposażone w 10 symulatorów lotu, w tym pierwsze w Polsce symulatory Boeinga 737-8200, ma rozpocząć się na początku 2024 roku. Centrum zacznie działać do 2025 roku, a pełną mocą w 2026 roku.
Ryanair zatrudnia już w krakowskim Porcie Lotniczym około 500 osób i stacjonuje tam dziewięć samolotów. W zeszłym roku linia lotnicza ogłosiła swoją największą w historii inwestycję w mieście o wartości 800 milionów dolarów.
Ryanair ogłosił swoją największą w historii inwestycję w Krakowie o wartości 800 milionów dolarów.
Linia lotnicza, która jest największą polską linią lotniczą pod względem liczby pasażerów, latem tego roku będzie obsługiwała 73 trasy – w tym 10 nowych – z miasta. https://t.co/blrc9Gc4L2
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 25 kwietnia 2022 r
„Taka współpraca jest korzystna dla obu stron i wzmacnia wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom” – powiedział dziś prezydent Jacek Majchrowski, powołując się na Rzeczpospolita Codziennie.
„Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja pozytywnie wpłynie na biznes i turystykę Krakowa i całej Małopolski [in which Kraków is located]— dodał dyrektor generalny Ryanair, Michael O’Leary.
Przyjmowany przez władze lokalne w Krakowie, O’Leary regularnie ścierał się z tymi, którzy przeprowadzali pilotażowy projekt rządu krajowego dotyczący „mega-lotniska” w centralnej Polsce.
Otwarty prezes Ryanair nazwał plany „niezrozumiałymi”, a stojących za nimi polityków „wyjątkowo głupimi”. Jednak rząd bronił planów jako koniecznych i korzystnych.
Prezes Ryanair, największej polskiej linii lotniczej pod względem liczby pasażerów, mówi, że ogromne lotnisko planowane przez polski rząd zostało zaprojektowane przez „bardzo głupich polityków”.
Szef projektu mówi, że odpowiadanie na komentarze O’Leary’ego byłoby „stratą czasu”. https://t.co/c0KmZrDGzU
– Notatki z Polski 🇵🇱 (notatki z Polski) 9 lutego 2023 r
Główne źródło obrazu: Anna Zvereva/Flickr (pod Aktualizacja CC BY-SA 2.0.1)
Alicia Ptak jest starszą redaktorką Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej współpracował z Reutersem.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Sztuczna inteligencja w gospodarce: szansa, wyzwanie i… as w rękawie branży hazardowej
Najważniejsze Wyzwania i Trendy Gospodarcze 2025: Co Czeka Polską Ekonomię?
DogeCoin – Historia, Popularność i Znaczenie w Świecie Kryptowalut