Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rumunia jest drugim po Polsce kierunkiem BIZ w regionie

Rumunia jest drugim po Polsce kierunkiem BIZ w regionie

Rumunia przyciągnęła w 2021 r. drugą co do wielkości liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w swoim regionie. Raport na temat promocji inwestycji w Emerging Europe W tym roku.

W ubiegłym roku do Rumunii trafiło około 8,61 miliarda dolarów. Polska zwyciężyła w rankingu, otrzymując BIZ o wartości 24,81 mld USD.

Inwestycje w Rumunii były wyższe w 2021 r. w porównaniu z latami poprzednimi, kiedy pandemia negatywnie wpłynęła na BIZ, które kraj ten był w stanie przyciągnąć.

W 2017 r. inwestorzy zagraniczni zainwestowali 5,41 mld USD w swoje projekty w Rumunii, 6,21 mld USD w 2018 r., 5,79 mld USD w 2019 r. i 3,43 mld USD w 2020 r.

Natomiast ubiegły rok był wyraźnie niższy niż w innych krajach regionu. Czechy co roku przyciągają BIZ o wartości 9-11 mld USD, ale w ubiegłym roku kraj ten otrzymał tylko 5,8 mld USD.

Węgry, które zwykle otrzymują 6 mld USD rocznie, otrzymały w ubiegłym roku tylko 5,4 mld USD.

Pomimo niedawnego sukcesu w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych Rumunia nadal zajmuje dziesiąte miejsce w regionie pod względem indywidualnych BIZ. W rankingu przoduje Łotwa, za nią Czarnogóra i Serbia.

(Zdjęcie: Vanitha Praban/ Dreamtime)

[email protected]

READ  Polska nie otworzy granic dla ukraińskiego zboża niezależnie od decyzji UE - EURACTIV.com