Prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin Od dawna głosił powiedzenie, że „polityki i sportu nie należy łączyć”, ale niedawne piątkowe aresztowanie w Polsce po raz kolejny przypomniało, dlaczego to sformułowanie często brzmi pusto.
Rosyjski hokeista najwyższej klasy polskiej drużyny (dane identyfikacyjne wstrzymane) został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, co stanowi jedną z 14 osób aresztowanych z siatki szpiegowskiej. Hokeista przybył w październiku 2021 r. i rzekomo otrzymał od Rosji pieniądze m.in. w zamian za identyfikację infrastruktury krytycznej. Grozi mu do 10 lat więzienia.
Polska, która pomaga w transporcie zachodnich dostaw wojskowych na Ukrainę, oskarżyła Moskwę o próbę destabilizacji kraju poprzez wysyłanie szpiegów.
Rosyjscy szpiedzy wpadają w jeden po drugim! Trudno się tego pozbyć @PK_GOV_PL Jestem APW. Co więcej, jaka jest cena za sport. Rosyjskinin był zawodnikiem 1-ligowego klubu. To już 14 zatrzymany członek rozpracowanej przez nas szpiegowskiej. Dzikoji…
– Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) 30 czerwca 2023 r
Część krajów wzięła sprawy w swoje ręce, protestując przeciwko „kompromisowi” ogłoszonemu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ukraina bojkotuje wszelkie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., w których rywalizują Rosjanie, co stawia ukraińskich sportowców w trudnej sytuacji. Polska zagroziła niedawno odmową wiz rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w szermierce, które w wyniku protestu musiały odbyć się w Bułgarii.
„Polski rząd ingerował w niezależność sportu” – stwierdził Bach w zeszłym tygodniu na dorocznym posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, twierdząc, że „jest to sprzeczne z tym, czego chcemy i o co walczymy”.
„Jeśli tym siłom politycznym powodującym podziały uda się ustalić, który sportowiec może rywalizować w jakich zawodach, skończy się to rywalizacją sportową tylko pomiędzy sportowcami z podobnie myślących bloków politycznych”.
Według stanu na marzec od czasu swojej inwazji w zeszłym roku Rosja zabiła co najmniej 228 ukraińskich sportowców i trenerów. Centralny Klub Sportowy Armii (CSKA), który pod okiem setek trenerów wyszkolił ponad 10 000 sportowców, zdobył dwa lata temu 45 z 71 medali Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
W marcu ubiegłego roku kilku rosyjskich medalistów olimpijskich wzięło udział w dużym prowojennym wiecu z Putinem, podczas którego dwukrotnie zdobył on złoty medal. Jewgienij Ryłow Pojawił się na scenie i w konsekwencji został zawieszony na dziewięć miesięcy przez World Aquatics. Putin określił karę jako „śmieszną” i dodał, że rosyjscy i białoruscy sportowcy spotykają się z dyskryminacją ze względu na narodowość.
Ryłow, starszy sierżant policji obwodu moskiewskiego w Łobni, również stracił umowę sponsorską z Speedo. Jego zawieszenie wygasło w styczniu, ale World Aquatics ogłosi aktualizację dotyczącą statusu kwalifikacyjnego rosyjskich i białoruskich sportowców dopiero w lipcu.
„Dumny miłośnik mediów społecznościowych. Nieprzejednany badacz sieci. Internetowy guru. Przez całe życie uzależniony od muzyki.”
More Stories
Najlepsi bukmacherzy na Euro 2024: Twój kompletny przewodnik po zakładach na piłkę nożną
Zakłady sportowe dla początkujących: kompletny przewodnik
Fan tenisa pojechał z wnukiem z Polski do Dubaju, aby kibicować Idze Świątek – Aktualności