Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjski sportowiec został aresztowany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa

Rosyjski sportowiec został aresztowany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa

Prezydent Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin Od dawna głosił powiedzenie, że „polityki i sportu nie należy łączyć”, ale niedawne piątkowe aresztowanie w Polsce po raz kolejny przypomniało, dlaczego to sformułowanie często brzmi pusto.

Rosyjski hokeista najwyższej klasy polskiej drużyny (dane identyfikacyjne wstrzymane) został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, co stanowi jedną z 14 osób aresztowanych z siatki szpiegowskiej. Hokeista przybył w październiku 2021 r. i rzekomo otrzymał od Rosji pieniądze m.in. w zamian za identyfikację infrastruktury krytycznej. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Polska, która pomaga w transporcie zachodnich dostaw wojskowych na Ukrainę, oskarżyła Moskwę o próbę destabilizacji kraju poprzez wysyłanie szpiegów.

Część krajów wzięła sprawy w swoje ręce, protestując przeciwko „kompromisowi” ogłoszonemu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ukraina bojkotuje wszelkie kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., w których rywalizują Rosjanie, co stawia ukraińskich sportowców w trudnej sytuacji. Polska zagroziła niedawno odmową wiz rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w Indywidualnych Mistrzostwach Europy w szermierce, które w wyniku protestu musiały odbyć się w Bułgarii.

„Polski rząd ingerował w niezależność sportu” – stwierdził Bach w zeszłym tygodniu na dorocznym posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, twierdząc, że „jest to sprzeczne z tym, czego chcemy i o co walczymy”.

„Jeśli tym siłom politycznym powodującym podziały uda się ustalić, który sportowiec może rywalizować w jakich zawodach, skończy się to rywalizacją sportową tylko pomiędzy sportowcami z podobnie myślących bloków politycznych”.

Według stanu na marzec od czasu swojej inwazji w zeszłym roku Rosja zabiła co najmniej 228 ukraińskich sportowców i trenerów. Centralny Klub Sportowy Armii (CSKA), który pod okiem setek trenerów wyszkolił ponad 10 000 sportowców, zdobył dwa lata temu 45 z 71 medali Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

READ  Opinia: Powrót Dylana Grunivgena jest tak samo ważny jak powrót Fabia Jacobsena, należy go za taki uznać

W marcu ubiegłego roku kilku rosyjskich medalistów olimpijskich wzięło udział w dużym prowojennym wiecu z Putinem, podczas którego dwukrotnie zdobył on złoty medal. Jewgienij Ryłow Pojawił się na scenie i w konsekwencji został zawieszony na dziewięć miesięcy przez World Aquatics. Putin określił karę jako „śmieszną” i dodał, że rosyjscy i białoruscy sportowcy spotykają się z dyskryminacją ze względu na narodowość.

Ryłow, starszy sierżant policji obwodu moskiewskiego w Łobni, również stracił umowę sponsorską z Speedo. Jego zawieszenie wygasło w styczniu, ale World Aquatics ogłosi aktualizację dotyczącą statusu kwalifikacyjnego rosyjskich i białoruskich sportowców dopiero w lipcu.