Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjska ropa do Polski przez Azerbejdżan

Rosja będzie sprzedawać swoją ropę krajom o złych stosunkach przez Azerbejdżan. Ta lista obejmuje Polskę.

Azerbejdżan State Oil Corporation (SOCAR) podpisał porozumienie z rosyjską państwową Rosnieftią w sprawie eksportu produktów naftowych do Polski, krajów bałtyckich, Ukrainy i „innych krajów Europy Wschodniej” – powiedział rzecznik azerbejdżańskiej firmy Ibrahim Achmadow. . Powiedział RIA Novosti.

Jak poinformował rzecznik, ustalany jest zakres i harmonogram planowanych działań. Strony nie przedstawiły dalszych szczegółów umowy. Więc nie wiesz, ile rosyjskiego surowca dostarczą Azerbejdżanie? Czy zostanie zmieszany z ropą azerbejdżańską, aby klienci nie mówili, że kupują ropę od Rosnieftu?

Rafineria Rosniefti w Duaps, Rosja / Bloomberg

Wszystko wliczone w cenę Dzieje się tak, ponieważ kraje odchodzą od rosyjskiej ropy – bogatej w siarczany – na rzecz lepszej jakości i lżejszych odmian, np. Z Półwyspu Arabskiego.. Ukraina, niegdyś jeden z głównych kierunków sprzedaży rosyjskiej ropy, oficjalnie z niej zrezygnowała, aby nie wykupywać okupanta z kraju.

Polska dalej dywersyfikuje swoje dostawy ropy, a republiki bałtyckie coraz bardziej koncentrują się na zielonej energii i szybko odchodzą od minerałów.. Uznane przez Rosję za przeciwnika Czechy ograniczają także zakupy surowców w Rosji.

W tej sytuacji Umowa z Azerbejdżanem stanie się precedensem np. Z krajami z rosyjskimi firmami – eksporterami z orbity satelitarnej Kremla – takimi jak Kazachstan..

READ  PepsiCo otworzy 7187 mln standardowych zakładów produkcyjnych w Polsce