Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosyjscy kupcy po cichu chcą sfinalizować transakcje w Cannes

Rosyjscy kupcy po cichu chcą sfinalizować transakcje w Cannes

Rosja może być odcięta od dużej części międzynarodowej społeczności filmowej, ale tutaj, w Cannes, przedstawiciele krajowego sektora medialnego po cichu próbują zawrzeć umowę.

Po prawie trzech miesiącach wojny na Ukrainie kierownictwo festiwalu filmowego spędziło tydzień otwarcia, odpowiadając na pytania dotyczące jego stanowiska wobec Rosji. Na przykład prezes festiwalu Thierry Fremaux był przesłuchiwany w sprawie umieszczenia w konkursie tytułu „Żona Czajkowskiego”, filmu powiązanego finansowo z rosyjskim oligarchą Romanem Abramowiczem. W tym samym czasie ukraińscy filmowcy Croisette wezwali do całkowitego bojkotu rosyjskiego filmu.

Pomimo ogólnego stanowiska festiwalu – Cannes zdecydowało zakazać delegacji państwowych i wszelkich Rosjan powiązanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jednocześnie zezwalając na udział poszczególnym filmowcom – rosyjscy kupcy spotykają się z najlepszymi agentami sprzedaży w Marché du Film. Ich liczba jest znacznie zmniejszona, ale nie ma wątpliwości, że Rosja Putina jest otwarta na biznes na Riwierze Francuskiej.

„Wszystkie firmy handlowe witają Rosjan” – powiedział Armen Deshdyshyan, szef przejęć wiodącego rosyjskiego dystrybutora Central Partnership, którego właścicielem jest Gazprom Media. „Znają mnie, znają innych. [Russian buyers]. Wiedzą na czym stoimy, więc nie mają problemu z siadaniem [with us]. „

Rosja stanęła w obliczu gwałtownej reakcji w następstwie brutalnej inwazji na Ukrainę, gdy zagraniczne rządy zaczęły nakładać sankcje na Putina, jego bliskie kręgi i szereg interesów biznesowych, w tym banki i firmy państwowe, takie jak Gazprombank, właściciel Gazprombanku. .

Hollywoodzkie studia dołączyły do ​​grona zagranicznych firm, takich jak Netflix i Amazon, wstrzymując swoją działalność w Rosji i wypuszczając przeboje kinowe, które stanowią około 70% rosyjskich kas.

Wraz z upadkiem branży dystrybutorzy pilnie potrzebują treści, aby utrzymać działanie kin. Najstarszy stan. Przedsiębiorcy teatralni stracili w tym roku 179 milionów dolarów, co stanowi 25% spadek na szóstym co do wielkości rynku teatralnym na świecie w 2021 roku. Połowa rosyjskich kin może zamknąć tego lata bez natychmiastowego ratowania, a stowarzyszenie ostrzega, że latem nie będzie nikogo do uratowania ”.

Na targach filmowych w Cannes niektórzy znawcy branży są zaskoczeni rosyjską obecnością bulwaru Croisette. Nadal otrzymujemy oferty z Rosji. Nie wierzę w to i nie rozumiem, ale wciąż otrzymujemy oferty z Rosji” – powiedział jeden z głównych klientów z USA różnorodny.

Dishdishian szacuje, że liczba Rosjan na Ziemi w Cannes spadła o 90% w porównaniu z poprzednimi latami. Pomimo sprzecznych wiadomości od zagranicznych agentów sprzedaży, upiera się, że trzeba zawrzeć umowy. „Niektóre grupy powiedziały: »Nie, nie możemy. Nie pytaj«”. Niektóre grupy mówią „Słuchaj, zawrzyjmy umowę. Uścisk dłoni. Ale zobaczmy, jak to będzie” [plays out]Wielu innych rosyjskich dystrybutorów, którzy podobno przebywali na miejscu w Cannes, nie odpowiedziało różnorodnyProśby o komentarz.

Dzięki szeroko zakrojonym sankcjom i innym wysiłkom mającym na celu utrzymanie Rosji z dala od międzynarodowego systemu finansowego, zawieranie transakcji nie zostało całkowicie zerwane. Chociaż fundusze nadal mogą być przenoszone do i z Rosji, według znanego europejskiego agenta sprzedaży, takie transakcje podlegają ścisłej kontroli wielu rządów. Często niejasne są również prawne konsekwencje prowadzenia interesów z podmiotami rosyjskimi.

Kilka monolitów, których rozległe interesy rozciągają się na przemysł rozrywkowy, ma powiązania z sankcjonowanymi firmami i oligarchami, w tym Severgroup, firmą inwestycyjną, do której należy potężna National Media Group. W kręgu zainteresowań Gazprom Media znajduje się nie tylko partnerstwo centralne, ale także grupa nadawców, domy produkcyjne i serwis transmisji na żywo.

W sobotę prezes Europejskiej Akademii Filmowej Anisska Hollande jako ostatnia skrytykowała Festiwal Filmowy w Cannes za niechęć do zajęcia twardego stanowiska wobec Rosji. Urodzony w Polsce filmowiec, który uciekł do Francji w 1981 roku, gdy władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny, wezwał do powszechnego bojkotu kultury rosyjskiej, mówiąc: „Gdyby to zależało ode mnie, rosyjskie filmy nie znalazłyby się w oficjalnym programie rosyjskiego festiwalu kultury”.

zawołaj go różnorodny Szef rynku Jerome Bellard odmówił komentarza na temat obecności Rosji na festiwalu filmowym Cannes Marche du Film Festival.