Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja przenosi wojska na Białoruś na wspólne ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą |  Rosja

Rosja przenosi wojska na Białoruś na wspólne ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą | Rosja

Rosja zaczęła przenosić wojska do północnej sąsiadki Ukrainy, Białorusi, w celu przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych, co może zwiększyć obawy na zachodzie, że Moskwa przygotowuje się do inwazji.

Wspólne ćwiczenia wojskowe pod nazwą United Resolve mają się odbyć, ponieważ Rosja gromadzi również siły wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy, grożąc potencjalną inwazją, która może wywołać największy konflikt w Europa dla umów.

Filmy z mediów społecznościowych z Białoruś pokazywał artylerię i inne pojazdy wojskowe przyjeżdżające wagonami z platformą należącą do rosyjskich państwowych kolei państwowych, a Aleksander Volfovich, szef białoruskiej rady bezpieczeństwa, powiedział na odprawie, że wojska przybyły już przed ćwiczeniami zaplanowanymi na luty.

Niektórzy analitycy wojskowi sugerowali Rosja mógłby wysłać swoje siły przez Białoruś w przypadku szerokiej inwazji, skutecznie rozciągając obronę Ukrainy, wykorzystując prawie 700-milową granicę obu krajów. Inni uważają, że Białoruś nie odegrałaby poważnej roli w konflikcie, gdyby Rosja miała dokonać ataku na Ukrainę.

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko odpowiedział na międzynarodową presję i determinację, wzmacniając więzi z Rosją, udzielając wyraźnego poparcia dla rozbudowy militarnej Putina, gdy otrzymuje on dyplomatyczne i ekonomiczne wsparcie Kremla w walce z zachodnimi sankcjami. Porzucił także rzekomo neutralne stanowisko swojego kraju wobec konfliktu na Ukrainie i publicznie poparł aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Ćwiczenia mają się odbyć na zachodzie Białorusi, w pobliżu granic NATO z Polski i Litwy oraz jej południową flankę z Ukrainą, powiedział Łukaszenka.

„Ustaw dokładną datę i daj nam znać, abyśmy nie byli obwiniani o to, że niespodziewanie zgromadziliśmy tu część żołnierzy, jakbyśmy przygotowywali się do wojny” – powiedział najwyższym urzędnikom wojskowym.

Raporty z Rosji pokazują również, że w ciągu ostatniego tygodnia przez cały kraj na Ukrainę przewieziono więcej sprzętu wojskowego, w tym czołgów i rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock powiedziała przed wtorkowym spotkaniem ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, że ma nadzieję, że napięcia zostaną rozwiązane przez dyplomację, ale jeśli nie Moskwa zapłaci „wysoką cenę” za agresywne działania wobec Ukrainy.

Wspólne ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, ogłoszone przez Putina podczas szczytu z Łukaszenką pod koniec grudnia, nie podano ani konkretnej liczby żołnierzy, ani ram czasowych. Łukaszenka powiedział w poniedziałek, że dokładne terminy w lutym są jeszcze ustalane.

Podczas odprawy powiedział, że ćwiczenia są potrzebne ze względu na obecność sił NATO w sąsiedniej Polsce i krajach bałtyckich, a także rozmieszczenie wojsk Ukrainy na granicy w odpowiedzi na kryzys migracyjny że pomógł stworzyć w zeszłym roku.

Scenariusze rosyjskiej inwazji na Ukrainę

„Dlaczego my i Rosja otrzymujemy wyrzuty za wykonywanie manewrów, ćwiczeń i tak dalej, skoro przybyłeś z daleka?” – powiedział Łukaszenko w gorących uwagach, w których powiedział, że kraje zachodnie stacjonowały blisko 30 000 żołnierzy w pobliżu granic jego kraju. „Są paru zapaleńców wzywających do wojny. Słyszymy te oświadczenia”.

Powtórzył też agresywną retorykę Kremla, którą można wykorzystać do uzasadnienia interwencji wojskowej na Ukrainie, twierdząc, że Kijów przygotowuje bataliony „radykalnych nacjonalistów”. Ukraiński urzędnik nazwał te uwagi manipulacją i „częścią wojny informacyjnej”.

Volfovich powiedział, że ćwiczenia będą obejmowały szkolenie żołnierzy białoruskich i rosyjskich, aby odpierać ataki powietrzne i lądowe, neutralizować wrogich dywersantów i ćwiczyć inne manewry. Zbagatelizował również znaczenie ich wyczucia czasu, mówiąc, że nie było w nich „nic nadzwyczajnego”, ponieważ zostały ogłoszone pod koniec ubiegłego roku, jak wynika z raportu państwowej agencji informacyjnej Belta.

Pojawiają się jednak oznaki, że Białoruś przyjęła bardziej aktywną rolę we wspieraniu Rosji w jej trwającym konflikcie z Ukrainą i Zachodem.

Kijów początkowo powiedział, że uważa, że ​​zespół hakerski powiązany z białoruskim wywiadem państwowym mógł odegrać rolę w poważnym cyberataku na rządowe strony internetowe pod koniec zeszłego tygodnia, a nad zachodnią Białorusią niedawno przeleciały rosyjskie bombowce zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych.

Łukaszenka zacieśnił więzi z nim od 2020 roku, kiedy rozpoczął krwawą rozprawę z protestami wywołanymi fałszowaniem głosów podczas wyborów prezydenckich. Został wepchnięty w międzynarodową izolację po tym, jak uziemił lot RyanAir w celu aresztowania krytyka swojego rządu i pomógł wywołać kryzys migracyjny na granicach UE, powodując kryzys humanitarny.

Białoruś przyjęła w 2014 roku pozornie neutralne stanowisko i unikała uznania aneksji Krymu przez Rosję, ale dynamika znacznie się zmieniła, ponieważ w ostatnich dwóch latach kraj bardziej polegał na rosyjskim wsparciu dyplomatycznym i materialnym.