Ocaleni z Auschwitz-Birkenau zbierają się w piątek, aby uczcić 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w ostatnich miesiącach II wojny światowej, pośród okropności wojny, która po raz kolejny burzy pokój w Europie.
Były obóz koncentracyjny i zagłady, położony w mieście Oświęcim w południowej Polsce, był okupowany przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej i stał się miejscem celowej zagłady Żydów, Polaków, sowieckich jeńców wojennych, Romów i innych. Zniesiony przez Adolfa Hitlera i jego popleczników.
styczeń Około 1,1 miliona ludzi zginęło w rozległym kompleksie przed wyzwoleniem przez wojska radzieckie 27, 1945.
Dziś miejsce to, wraz z ruinami obozów, drutem kolczastym i komorami gazowymi, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli zła i miejscem pielgrzymek milionów ludzi jako nawoływanie do „nigdy więcej”.
Jednak to tylko 300 kilometrów (185 mil) od Ukrainy, gdzie rosyjska okupacja powoduje niewyobrażalną śmierć i zniszczenia – konflikt w umysłach wielu z tych, którzy oddali hołd ofiarom osiemdziesiąt lat temu.
Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w wydarzeniach z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w 2005 roku. Ale od lat nie jest mile widziany.
W tym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau poinformowało, że z powodu agresji Rosji na Ukrainę nie zaproszono żadnych rosyjskich urzędników.
Bogdan Bartnikowski, Bogdan Bartnikowski, miał 12 lat, kiedy został wywieziony do Auschwitz, aw lutym zeszłego roku pierwsze obrazy uchodźców uciekających po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które zobaczył w telewizji, przywołały traumatyczne wspomnienia.
Był oszołomiony, widząc małą dziewczynkę trzymającą matkę jedną ręką, a drugą pluszowego misia w dużym tłumie uchodźców.
„Naprawdę uderzyło mnie to w głowę, bo prawie 80 lat później nagle zobaczyłem to, co zobaczyłem w wagonie towarowym, kiedy wieziono mnie do Auschwitz. Obok mnie siedziała mała dziewczynka, przytulając do piersi lalkę” 90-letni Bartnikowski.
Partnikowski jest jednym z kilku ocalałych z Auschwitz, którzy przed piątkowymi obchodami opowiedzieli dziennikarzom o swoich przeżyciach.
Jedna z pozostałych, Stefania Wernicke, urodziła się w Auschwitz w listopadzie 1944 r., niecałe trzy miesiące po jego wyzwoleniu, i mówiła o Auschwitz jako o „piekle na ziemi”.
Ponieważ była tak mała, kiedy się urodziła, naziści wytatuowali jej numer – 89136 – na jej udzie. Umyto ją w zimnej wodzie, zawinięto w płótno i poddano badaniom lekarskim.
Jednak jej matka miała dużo mleka i oboje przeżyli. Po wojnie jej matka wróciła do domu, dołączyła do męża i „cała wieś nas zobaczyła i powiedziała, że to cud”.
Zaapelował do następnego pokolenia, aby było świadome podstępnych ideologii.
„Nigdy więcej faszyzmu, to śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzeź i utrata ludzkiej godności” – powiedział.
Doug Emhoff, mąż wiceprezydenta USA Kamali Harris, jest jednym z tych, którzy mają wziąć udział w piątkowych nabożeństwach żałobnych.
Niemcy utworzyli Auschwitz w 1940 roku dla polskich jeńców; Później rozbudowali kompleks, tworząc komory śmierci i krematoria, do których pociągami przywożono Żydów z całej Europy na śmierć.
W piątek w innych częściach świata zaplanowano wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, corocznego święta ustanowionego rezolucją ONZ z 2005 roku.
Około 6 milionów europejskich Żydów zginęło w Holokauście, a kolejne miliony w wojnie światowej, która trwała od 1939 do 1945 roku.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher