Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wyśle ​​na Ukrainę 60 czołgów oprócz 14 już ogłoszonych | Wiadomości ze świata

Polska wyśle ​​na Ukrainę jeszcze 60 czołgów, a 14 kolejnych zostało już zaangażowanych w działania wojenne – powiedział polski premier.

Kraj ten stał się jednym z kluczowych sojuszników Ukrainy w jej wojnie z Rosją. i już obiecał dostarczyć 14 niemieckich czołgów Panther 2 lobbowało w Berlinie, aby zezwolił na to innym krajom.

Przemawiając w kanadyjskiej telewizji, polski premier Mateusz Morawiecki powiedział: „Polska była pierwszym krajem, który wysłał 250 czołgów mniej więcej pół roku temu.

„W tej chwili jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, z czego 30 to PT-91. Oprócz tych czołgów mamy do dyspozycji 14 czołgów, 2 czołgi Panther”.

Czołgi PT-91 to polskie pojazdy bojowe, które weszły do ​​​​służby w latach 90. XX wieku po opracowaniu na podstawie sowieckich czołgów T-72.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za oświadczenie na Twitterze: „Razem zwyciężymy!”

Kanada wyśle ​​na Ukrainę cztery czołgi Leopard 2, podobnie jak Norwegia, podczas gdy Hiszpania twierdzi, że rozważa ten ruch.

Polski wiceminister obrony Marcin Ociepa powiedział polskim mediom, że dotarcie czołgów na Ukrainę zajmie trzy miesiące: „To zależy, o jakim kraju mówimy, ale szacuję, że mówimy o około jednej czwartej, zanim te czołgi zostaną ukończone. Właściwie zostańcie na terytorium Ukrainy i idźcie na wojnę”.

Wcześniej w tym tygodniu Stany Zjednoczone poinformowały, że wyślą czołgi również na Ukrainę.

Prezydent Biden powiedział, że zdolności opancerzenia są „bardzo ważne dla Ukrainy” i że „USA wkrótce będą szkolić ukraińskie wojska”, dodając, że Niemcy „naprawdę przyspieszyły wsparcie” dla wojsk pana Zełenskiego.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Czy Zachód wyśle ​​samoloty na Ukrainę?

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Zełenski mówi Sky News, jak blisko byli Rosjanie
Emocjonalny hołd Zełenskiego dla ofiar katastrofy helikoptera
Tanks, Putin i Johnson – najważniejsze fragmenty wywiadu Sky News z Zełenskim

READ  Menedżer Polski podejmuje decyzję w związku z powiązaniami z byłym szefem Rangers, Stevenem Gerrardem

Wysoki urzędnik administracji powiedział, że Stany Zjednoczone wcześniej powiedziały, że zapewnią szkolenie i sprzęt potrzebny do obsługi i obsługi czołgów M1 Abrams w ramach „naszego długoterminowego zaangażowania w ukraińskie sektory obronne”.

Kijów od miesięcy błaga Zachód o wysłanie nowoczesnych czołgów bojowych, które zapewnią siłę ognia i mobilność jego siłom, które, jak ma nadzieję, przebiją się przez rosyjskie linie obronne i odzyskają okupowane terytorium. Rosja.

Chociaż Ukraina ma sowieckie czołgi, prezydent Zełenski mówi, że jego siły potrzebują więcej, szybszej i bardziej śmiercionośnej broni – zwłaszcza zachodnich czołgów – aby odeprzeć Rosjan.

Niemiecka decyzja przychodzi później Wielka Brytania ogłosiła dostawę 14 czołgów Challenger 2Było to powszechnie postrzegane jako próba przekonania innych sojuszników do wysłania lampartów, których stawka jest wysoka w całej Europie.