Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski operator rurociągów żąda 1,3 mld euro od rosyjskiego Gazpromu w celu wstrzymania dostaw

EuRoPol Gaz, właściciel polskiej nitki gazociągu jamalskiego, domaga się od Gazpromu odszkodowania w wysokości 6 miliardów złotych (1,3 miliarda euro) za straty spowodowane wstrzymaniem dostaw gazu przez rosyjską państwową spółkę energetyczną w zeszłym roku.

Informację o złożeniu przez EuRoPol Gaz pozwu do Instytutu Arbitrażowego przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej podał wczoraj Business Insider Polska, a później potwierdził minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Koncern domaga się zwrotu do Gazpromu 848 mln zł opłat za przesył gazu z lat 2006-2009 w 2010 roku pod warunkiem, że rosyjski operator będzie wysyłał gaz do 2045 roku, a polska spółka będzie zarabiać na tych transferach.

Ponadto EuRoPol Gaz ma zarobić około 5,4 mld zł na opłatach za przesył gazu do 2045 r., ponieważ Gazprom stracił eksport gazu do Polski po odmowie zapłaty w rublach warszawskich w kwietniu ubiegłego roku.

Z dokumentów, do których dotarła PAP wynika, że ​​EuRoPol Gaz wezwał Gazprom do zapłaty żądanej kwoty pod koniec kwietnia. Po odmowie rosyjskiego koncernu EuRoPol Gaz złożył 9 maja wniosek o arbitraż. Gazprom nie skomentował jeszcze publicznie.

Polski rząd ogłosił w listopadzie zeszłego roku, że przejmie tymczasowo 48% udziałów Gazpromu w EuRoPol Gaz, aby zapewnić spółce „właściwe działanie” i „bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej”.

READ  Wiadomości ze świata | Wśród nagrodzonych w tym roku Pravasi Bharatiya jest polski Bisman, który pomagał Indianom w ucieczce z Ukrainy

We wcześniejszym sporze, w 2020 r. ława przysięgłych w Sztokholmie nakazała Gazpromowi zapłacenie PGNiG, państwowej spółce gazowniczej, 6 mld zł za naliczanie cen gazu, które nie odzwierciedlały rynkowych realiów.

W ubiegłym roku w odrębnej sprawie Gazprom wygrał apelację od 29 mld zł kary nałożonej przez polską komisję antymonopolową za budowę gazociągu Nord Stream 2 bez uprzedniej zgody Polski.

Źródło głównego obrazu: EuRoPol Cos