Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zwraca się do UNESCO o pomoc w odbudowie dzieł sztuki zrabowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej

Polska zwraca się do UNESCO o pomoc w odbudowie dzieł sztuki zrabowanych przez Niemcy podczas II wojny światowej

Organizacja ONZ zajmująca się edukacją, sztuką, nauką i kulturą – pomagająca w odzyskiwaniu dóbr kultury utraconych po grabieży podczas okupacji nazistowskich Niemiec podczas II wojny światowej. Polska zwróciła się do agencji UNESCO.

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk – nadzoruje polski rząd Wysiłki zmierzające do uzyskania do 1,3 biliona dolarów reparacji wojennych Z Niemiec – poinformowała w tym tygodniu, że napisała do dyrektora generalnego UNESCO „z prośbą o nawiązanie współpracy w zakresie zwrotu dóbr kultury wywiezionych z Polski”.

„Niemcy nie wzięły jeszcze odpowiedzialności za działania swojego prawnego poprzednika” – powiedział Mularczyk PAP. „Nie widzimy woli ani chęci naprawienia tych szkód i zwrotu zrabowanych dóbr kultury i dzieł sztuki”.

„Rozległe i dotkliwe straty, jakie spowodowała inwazja i okupacja niemiecka w latach 1939-1945, mocno dotknęły cały kraj, ale przede wszystkim sferę kultury, sztuki, nauki i oświaty” – powiedział na konferencji prasowej. Z ministrem kultury Piotrem Glińskim.

„Polskie dziedzictwo kulturowe i intelektualne było niszczone przez okupanta ze szczególnym okrucieństwem iz zamiarem jego całkowitego zniszczenia – systematycznie niszczono i rabowano dorobek i dzieła pokoleń Polaków, zabytkową architekturę, zbiory sztuki, biblioteki, archiwa” – powiedział Mularczyk. .

Podczas brutalnej okupacji w latach 1939-1945 zginęło około sześciu milionów obywateli polskich, w tym połowa Żydów. Stanowiło to około 17% przedwojennej populacji, co oznacza, że ​​Polska poniosła w czasie wojny proporcjonalne straty w ludziach bardziej niż jakikolwiek inny kraj.

Niemiecki historyk twierdzi, że tajne rozmowy Hitlera o planowanym ludobójstwie polarnym podczas II wojny światowej są prawdziwe

Ponadto miasta w całym kraju zostały zrównane z ziemią – łącznie ze stołeczną Warszawą i jej historycznym centrum – jak również niszczenie dzieł sztuki, książek i innego dziedzictwa kulturowego. Polska szacuje, że setki tysięcy takich przedmiotów jest nierozliczonych.

– Dziś takie rzeczy są w niemieckich domach, dworach, muzeach – powiedział Mularczyk. Zaapelował do UNESCO o „ułatwienie negocjacji dwustronnych” i „pomoc w procesie odzyskiwania dóbr kultury zagrabionych Polsce przez Niemcy”.

We wrześniu polskie Ministerstwo Kultury rozpoczęło nową kampanię Skradzione dzieła sztuki muszą zostać zwrócone, zwłaszcza z Rosji. Związek Radziecki okupował Polskę wraz z nazistowskimi Niemcami w 1939 roku.

Polska rozpoczyna kampanię na rzecz odzyskania zrabowanych dzieł sztuki z Rosji

Na początku września rząd Żądane odszkodowanie z Niemiec w celu zrekompensowania szkód wyrządzonych przez okupację w czasie wojny. Kongresowa komisja pod przewodnictwem Mularczyka oszacowała straty na 1,3 biliona dolarów według dzisiejszych wartości.

W październiku Polska Wysłał notę ​​dyplomatyczną do Berlina Przedstawia swoje stanowisko, ale Mularczyk twierdzi, że nie otrzymał jeszcze formalnej odpowiedzi. rząd niemiecki Od dawna mówi się, że nie ma podstawy prawnej Polska domaga się reparacji wojennych.

W zeszłym miesiącu polski rząd wysłał noty konsularne Dąży do budowania międzynarodowej świadomości i poparcia dla swoich wysiłków, w związku z roszczeniami wobec Niemiec, wobec wszystkich państw członkowskich UE, NATO i Rady Europy.

Polska wysyła notę ​​do wszystkich krajów UE i NATO w sprawie roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec

Źródło głównego obrazu: Stefan Bałuk/Wikimedia Commons (w domenie publicznej)