Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska udziela pomocy medycznej uwięzionemu byłemu prezydentowi Gruzji

Polska udziela pomocy medycznej uwięzionemu byłemu prezydentowi Gruzji

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller powiedział w poniedziałek, że polska misja humanitarno-medyczna jest gotowa udać się do Gruzji, aby zapewnić niezbędną opiekę medyczną byłemu prezydentowi kraju Micheilowi ​​Saakaszwilemu.

– W tej chwili czekamy na formalną akceptację strony gruzińskiej – powiedział Piotr Muller, dodając, że po stronie polskiej wszystkie formalności zostały dopełnione.

„Mamy nadzieję, że uzyskamy tę zgodę. Jeśli władze gruzińskie nie mają nic na sumieniu, to nie widzę powodu, dla którego miałyby jej nie udzielić” – dodał rzecznik polskiego rządu.

Powiedział, że opieka zdrowotna świadczona byłemu gruzińskiemu przywódcy „budzi poważne wątpliwości społeczności międzynarodowej”.

„Jesteśmy gotowi wyjaśnić te wątpliwości, wysyłając misję medyczną bezpośrednio do Gruzji” – powiedział Mueller.

Micheil Saakaszwili został ponownie zatrzymany w październiku 2021 r., po powrocie do Gruzji po ośmiu latach wygnania. W 2018 roku gruziński sąd skazał go na sześć lat więzienia pod zarzutem nadużycia władzy podczas sprawowania urzędu. Saakaszwili zaprzecza zarzutom, twierdząc, że mają one podłoże polityczne.

W listopadzie 2021 roku Saakaszwili został przeniesiony do szpitala więziennego w wyniku strajku głodowego i podobno pogarszającego się stanu zdrowia. dr Dawid E. Smith i jego zespół ustalili to w raporcie toksykologicznym opublikowanym 28 listopada 2022 r. Próbki paznokci i włosów pobrane od Saakaszwilego zawierały śladowe ilości metali ciężkich i innych substancji, a objawy byłego prezydenta odpowiadały objawom osoby zatrutej metalami ciężkimi.A to musiało się wydarzyć podczas jego uwięzienia i spowodowało jego gwałtowne pogorszenie.

W grudniu 2022 r. Gruzińskie Centrum Rehabilitacji Empatycznej dla Ofiar Tortur wydało raport o stanie zdrowia Saakaszwilego na podstawie badania lekarskiego przeprowadzonego przez komisję złożoną z dziesięciu gruzińskich i sześciu zagranicznych ekspertów.

W raporcie stwierdzono, że Saakaszwili cierpiał na ponad 20 schorzeń, w tym 10 o poważnym charakterze, i ustalono, że jego stan zdrowia nie kwalifikuje go do więzienia.

Mimo to 6 lutego 2020 roku Sąd Rejonowy w Tbilisi odrzucił apelację Saxvili o zwolnienie lub odroczył karę pozbawienia wolności ze względu na zły stan zdrowia. Saakaszwili złożył kilka wniosków o pozwolenie na wyjazd za granicę w celu uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Polska jest jednym z krajów, które wyraziły zainteresowanie opieką nad Saakaszwilim.

Źródło: