Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Micheil Saakaszwili: Polska dostarcza lekarzy do badania byłego przywódcy Gruzji

  • Adam Easton w Warszawie i Robert Greene w Londynie
  • wiadomości BBC

Tytuł Zdjęcia,

Micheil Saakaszwili pojawił się za pośrednictwem łącza wideo na rozprawie sądowej w zeszłym miesiącu, pokazując żebra

Polska zaproponowała wysłanie lekarzy do Gruzji, ponieważ uwięziony były prezydent Micheil Saakaszwili jest w stanie krytycznym.

Rzecznik polskiego rządu powiedział, że istnieją powody, by wątpić, czy 55-letni Saakaszwili otrzymuje odpowiednią opiekę zdrowotną od tamtejszych władz.

Były lider odsiaduje wyrok 6 lat więzienia za nadużycie władzy. Twierdzi, że jego śledztwo ma podłoże polityczne.

Udał się do strajków głodowych i został oskarżony o zatrucie w więzieniu.

Sky News w niedzielę zacytowało go, jak powiedział, że schudł tak bardzo, że lekarze obawiali się, że osiągnął punkt niewydolności wielonarządowej.

Zwolennicy Saakaszwilego twierdzą, że władze gruzińskie odmawiają mu odpowiedniego leczenia, ale władze twierdzą, że udaje on swój warunek, aby uzyskać przedterminowe zwolnienie z więzienia.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Muller powiedział, że polska ekipa pomocy humanitarnej jest gotowa odwiedzić Gruzję, aby „wyjaśnić” jego sytuację.

„Teraz czekamy na porozumienie strony gruzińskiej… Sytuacja dotycząca opieki medycznej byłego prezydenta Gruzji budzi poważne wątpliwości społeczności międzynarodowej” – cytuje go agencja informacyjna Reuters.

Polski rząd wcześniej proponował leczenie Saakaszwilego w Polsce.

Tytuł Zdjęcia,

Gruzini zebrali się, by domagać się uwolnienia Saakaszwilego w lutym

Saakaszwili doszedł do władzy w gruzińskiej rewolucji róż w 2004 roku i służył do 2013 roku. Poprowadził inwazję na Rosję w 2008 roku.

Później zrobił karierę polityczną na Ukrainie, pełniąc funkcję gubernatora Odessy w latach 2015-16.

Został oskarżony o nadużycie władzy pod jego nieobecność, a następnie aresztowany po powrocie do Gruzji w 2021 roku.

Empathy, organizacja wspierająca ofiary tortur w Gruzji, zarzuciła 1 grudnia, że ​​u Saakaszwilego zdiagnozowano choroby „nie do pogodzenia z karą pozbawienia wolności”, a gruzińscy i zagraniczni eksperci medyczni znaleźli dowody zatrucia metalami ciężkimi.

Kilka tygodni później w wywiadzie dla BBC World News jego syn Edward powiedział, że jego ojciec, zwykle zabawny i charyzmatyczny, był inną osobą.

Tytuł Filmu,

Eduard Saakaszwili: To bardzo przerażające widzieć mojego ojca tak chorego

Saakaszwili pozostaje jednak aktywny w mediach społecznościowych. W piątek wyraził poparcie dla protestów przeciwko kontrowersyjnemu projektowi ustawy, który określa organizacje pozarządowe i media jako „zagranicznych agentów”, co doprowadziło do odrzucenia projektu ustawy.