Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska ryzykuje łamanie przepisów UE w zakresie środków antyinflacyjnych – EURACTIV.pl

Polska ryzykuje łamanie przepisów UE w zakresie środków antyinflacyjnych – EURACTIV.pl

Polskie media podały, że komisja może wnieść przeciwko Polsce pozwy o naruszenie prawa, jeśli nie wycofa środków antyinflacyjnych, które obniżą podatek od wartości dodanej od gazu i pestycydów, ponieważ nie są one zgodne z prawodawstwem UE.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​unijna dyrektywa VAT dopuszcza minimalną 5% stawkę podatku na gaz ziemny, co oznacza, że ​​zerowe stawki VAT na nawozy i gaz, w przeciwieństwie do podstawowych produktów, takich jak żywność, nie są zgodne z prawodawstwem UE. Armor” został przyjęty na początku tego roku.

Chociaż to już było wspomniany W styczniu Unia Europejska mogłaby odrzucić polską tarczę antyinflacyjną, a Komisja zapowiedziała teraz, że wszczyna procedurę naruszeń, jeśli Polska zignoruje apel Brukseli.

Dodała, że ​​jeśli interpretacja rządu okaże się niezadowalająca, Komisja może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i zażądać zmiany przepisów niezgodnych z unijnym prawem podatkowym.

Komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni „we wrześniu i październiku wysłał do Warszawy listy w tej sprawie”, napisała na Twitterze Dorota Bauchek, korespondentka brukselska wiadomości z polsatu TV, powołując się na anonimowego urzędnika UE.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że komisja zakwestionowała niektóre antyinflacyjne działania Polski i zapowiedziała, że ​​rząd dostosuje swój program w celu złagodzenia podwyżek cen.

„Tarcza” zostanie zastąpiona innym mechanizmem antyinflacyjnym – powiedział Morawiecki, dodając, że odpowiednia polityka cenowa dla firm energetycznych będzie „barierą” dla konsumentów, gdy stawki podatku VAT powrócą do poprzedniego poziomu.

Polskie władze utrzymają jednak zerowe stawki podatkowe na żywność „dopóki Komisja się temu nie sprzeciwi” – ​​podkreślił premier, cytowany przez zainteresowany handlem.

Tarcza Antyinflacyjna obowiązuje w obecnej formie do końca 2022 roku.

(Alexandra Krzyszczyk | EURACTIV.pl)