Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pracownicy w ukraińskim miejscu pracy Invercargill znają trudności

Pracownicy w ukraińskim miejscu pracy Invercargill znają trudności

Pies stoi w pobliżu rosyjskich czołgów uszkodzonych w niedawnych walkach, w pobliżu niedawno zdobytej wsi Kamyanka w obwodzie charkowskim na Ukrainie, 30 października 2022 r.

Efrem Łukacki/AFP

Pies stoi w pobliżu rosyjskich czołgów uszkodzonych w niedawnych walkach, w pobliżu niedawno zdobytej wsi Kamyanka w obwodzie charkowskim na Ukrainie, 30 października 2022 r.

Biznesmen z Invercargill mówi, że mężczyźni z jego bazy przemysłowej na rozdartej wojną Ukrainie wyjechali walczyć z Rosjanami.

Graeme MacMillan, dyrektor zarządzający StormlineA która produkuje sprzęt dla wędkarzy na deszczową pogodę, twierdzi, że jej produkty są projektowane i produkowane w Invercargill od 56 lat.

Ale jego największa baza produkcyjna znajdowała się teraz na Ukrainie, gdzie sprzęt sprzedawany był w Europie, USA i Kanadzie.

Firma Stormline produkuje na Ukrainie od około sześciu lat, ponieważ fabryka znajduje się w małej wiosce w zachodniej Ukrainie, około 120 km od granicy z Polską.

Czytaj więcej:
* Rząd wycofuje się z niezależnego systemu karnego
* Bliższe spojrzenie: Czym są wybory śródokresowe w USA i dlaczego są ważne?
* Ucieczka z rozdartej wojną Ukrainy prowadzi do objęcia lotniska Invercargill

Macmillan powiedział, że fabryka Stormline miała trzech pracowników płci męskiej, ale opuścili pracę, aby walczyć na linii frontu po inwazji Rosji na kraj.

Pozostawiło to ponad 50 robotnic, a wielu ich mężów opuściło wioskę, by walczyć z Rosjanami.

„Uważają, że to delikatna sprawa” – powiedział MacMillan.

Powiedział, że kobiety były pracowitymi pracownikami, które wiedziały, jakie to trudy.

Miejsce pracy w Stormline było głównym pracodawcą kobiet we wsi, która znajdowała się około 80 kilometrów od miasta zwanego Lwowem, które było celem kilku rosyjskich pocisków.

Macmillan, który dużo czyta, aby być na bieżąco z wydarzeniami na Ukrainie, powiedział, że wojna podniosła ceny jego firmy i opóźniła dotarcie jej produktów na rynek europejski.

Ale to był jak zwykle biznes.

„Produkcja jest spójna, ponieważ przechodzi przez opóźnienia i wysokie wartości procentowe, z którymi możemy sobie poradzić”.

READ  Mniejsze polskie firmy stawiają na lepsze w energetyce jądrowej

Nie spodziewał się, że wojna zniszczy jego interes, uważając, że Putinowi nie uda się przejąć kontroli nad Ukrainą.

„Nasze stanowisko jest bardzo bliskie Polsce i jeśli Rosjanie zajdą tak daleko, NATO będzie interweniować”.

Ukraińscy żołnierze na zdobytych rosyjskich czołgach T-72 przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej w pobliżu Czernihowa na Ukrainie, 28 października 2022 r.

Aleksander Szulman/AFP

Ukraińscy żołnierze na zdobytych rosyjskich czołgach T-72 przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej w pobliżu Czernihowa na Ukrainie, 28 października 2022 r.

Jeśli Putin przejąłby kraj, Macmillan miał plan produkcji sprzętu swojej firmy w zakładzie na Łotwie, również w Europie Wschodniej.

Macmillan, którego ojciec założył firmę w Invercargill w 1966 roku, a teraz ma syna i córkę, powiedział, że trudno jest zarabiać na produkcji w Nowej Zelandii.

Rozważając utworzenie bazy produkcyjnej za granicą, ze względów kontroli jakości wybrano Ukrainę, a nie Chiny.

Powiedział, że Ukraina jest w Europie Wschodniej, a Europa ma wielu rybaków i najlepsze tkaniny na komercyjne narzędzia połowowe Stormline.

Rzecznik Nowej Zelandii ds. Handlu i Przedsiębiorczości powiedział, że Ukraina i sąsiednie kraje to duże, zaawansowane zakłady produkcyjne, z których korzysta wiele firm na całym świecie.

Jednak New Zealand Trade and Enterprise nie współpracowało z żadnymi eksporterami z Nowej Zelandii, którzy mieli bazy na Ukrainie.

Zakłady produkcyjne w Europie Wschodniej często stanowią ważną część łańcucha dostaw produktów, a niektóre firmy z Nowej Zelandii mogą zaopatrywać się w produkty z tych zakładów, powiedział rzecznik.

Prezydent Rosji Władimir Putin.  21 października 2022 r.

Gawril Grigorow/AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin. 21 października 2022 r.

Sektor technologiczny najbardziej ucierpiał z perspektywy Nowej Zelandii, a Ukraina znana jest z puli talentów technologicznych, domów deweloperskich i programistów.

Podobnie jak w wielu krajach Europy Wschodniej, branża gier komputerowych na Ukrainie jest silna. Jednak ze względu na w dużej mierze odległy charakter interakcji personelu w terenie niemożliwe było ilościowe określenie wpływu konfliktu.

Rzecznik ds. Handlu i Przedsiębiorczości powiedział, że prawie wszystkie produkty konsumenckie z Nowej Zelandii sprzedawane na Ukrainę zostały wykonane w ramach uzgodnień z osobami trzecimi.

READ  Tunezyjska turystyka odbija się, aby wprowadzić do gospodarki bardzo potrzebną obcą walutę | Podróż

Ukraina jest głównym dostawcą zboża na świecie. Ale rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało tydzień temu, że Moskwa zawiesi umowę zbożową negocjowaną przez ONZ, w ramach której wyeksportowano około dziewięciu milionów ton zboża z Ukrainy.

Ministerstwo powołało się na atak ukraińskich dronów na statki rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, ale Ukraina zaprzeczyła atakowi.