Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Prezydent dąży do zamknięcia sądu, by zakończyć awanturę w UE | Aktualności | DW

Prezydent RP Andrzej Duda powiedział w czwartek, że proponuje projekt ustawy o zamknięciu izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w celu zakończenia sporu z Unią Europejską.

Krytycy twierdzą, że izba pozwala na odwoływanie sędziów z powodów politycznych. Stał się punktem zapalnym napięć między Polską a UE.

Sąd najwyższy UE nakazał Polsce zapłacić karę w wysokości 1 miliona euro (1,2 miliona dolarów) dziennie za niezawieszenie izby dyscyplinarnej.

Bruksela zagroziła potrąceniem tej kwoty z polskich funduszy unijnych, jeśli nie zapłaci kary.

Premier Polski Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej w Parlamencie Europejskim, że izba dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Nie przedstawiono jednak żadnego projektu ustawy w tej sprawie.

Co powiedział Duda?

Prezydent powiedział, że składa poprawkę do decyzji Sądu Najwyższego, która powołała kontrowersyjną izbę. „Proponuję zlikwidować tę komorę” – powiedział.

„Chcę dać rządowi polskiemu instrument zakończenia sporu z Komisją Europejską” – powiedział Duda.

Zgodnie z planem sędziowie pełniący obecnie funkcję w izbie mieliby możliwość wyboru innej izby Sądu Najwyższego lub przejścia w stan spoczynku.

Jednak propozycja Dudy zawiera również plan powołania nowego organu zwanego „izbą odpowiedzialności zawodowej”, składającego się z 11 sędziów.

Podkreślił, że nowy organ zapewni równe traktowanie wszystkich sędziów, wbrew zarzutom pod adresem izby dyscyplinarnej.

Jaka była reakcja?

Krytycy odrzucili propozycję Dudy.

„Ten projekt ustawy jest tylko próbą zdobycia unijnych pieniędzy poprzez fałszywą próbę zmiany marki, przy jednoczesnym ciągłym naruszaniu orzeczeń ETS (Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości)” – powiedział Laurent Pech, profesor prawa europejskiego na Uniwersytecie Middlesex w Wielkiej Brytanii.

UE powstrzymała się jednak od wydania natychmiastowej oceny wniosku.

„Będziemy musieli poczekać i zobaczyć dokładnie, co zostanie zaproponowane” – powiedział dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, zapytany o zapowiedź Dudy.

Christian Wigand, inny rzecznik Komisji Europejskiej, powiedział, że grzywny będą obowiązywać „dopóki Polska w pełni zastosuje się do nakazu sądu”.

READ  Jacobsen wygrywa swoje pierwsze zwycięstwo po wypadku na trasie po Polsce w zeszłym roku

„Pozostaje dla Polski pełne i pilne podporządkowanie się”.

Poza Izbą Dyscyplinarną UE i Polska pogrążyły się również w napięciach związanych z orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego przeciwko pierwszeństwu prawa unijnego.

fb / msh (Reuters, AFP)