Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polacy odczuwają szczyptę, gdy inflacja osiąga szczyty

Polacy odczuwają szczyptę, gdy inflacja osiąga szczyty

Gdańsk, Polska (Reuters) – Polscy konsumenci twierdzą, że mają trudności z opłaceniem rachunków domowych i zakupem podstawowych artykułów spożywczych, ponieważ wzrost cen osiąga najwyższy poziom od ponad ćwierć wieku.

Według opublikowanych w środę danych GUS inflacja w Polsce wyniosła w lutym 18,4% rok do roku i była najwyższa od 26 lat, choć ekonomiści spodziewali się, że będzie to szczyt obecnego cyklu.

„Ceny są ostatnio bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie” – powiedział 29-letni Patrick, specjalista ds. wsparcia produktu, który jechał do pracy w północnym Gdańsku. „Na przykład za pomidory trzeba teraz zapłacić około 20 zł za kilogram. Normalna cena wynosiła około 12 zł… To jest coś, czego nie pamiętam w życiu”.

Napięty rynek pracy oznaczał, że największa gospodarka wschodzącej Europy nadal odnotowywała dwucyfrowy wzrost płac, mimo że płace nie nadążały za inflacją.

„Powiedzmy, że mam szczęście, że mogę dostać podwyżkę… To było trochę balansujące, ale tak jak powiedziałem, musisz pomyśleć o tym, co kupujesz i czy naprawdę tego teraz potrzebujesz ”, Patrick, który podał tylko swoje imię.

Ceny poszybowały w całej Europie, w niektórych przypadkach osiągając szczyty od wielu dekad, napędzane wpływem wojny ukraińskiej na rynki energii, a także zakłóceniami w łańcuchu dostaw związanymi z pandemią.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

W Polsce ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lutym o 24,0% rok do roku, podczas gdy ceny mieszkań, wody, energii elektrycznej i gazu wzrosły o 22,7%.

Studentka Kenga, która podała tylko swoje imię, powiedziała, że ​​rachunki są trudne do udźwignięcia.

„Na przykład elektryczność, a jeśli chcemy ogrzewać nasze domy gazem, to naprawdę duża różnica i naprawdę trudno za to zapłacić” – powiedziała.

Maciej, nauczyciel i trener piłki nożnej, który pchał dziecko w wózku, powiedział, że inflacja utrudnia utrzymanie jego młodej rodziny.

„Mam dwójkę dzieci i kiedy muszę kupić mleko, pampersy lub coś w tym rodzaju, jest to zbyt drogie” – powiedział.

(1 $ = 4,4541 zł)

Dodatkowe raporty autorstwa Thomasa Holdstocka, Heidi Blosseff, Franceski Halliwell, scenariusz autorstwa Alana Scharlisha; Montaż przez Barbarę Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.