Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podejrzany aresztowany za zabójstwo holenderskiego reportera w Polsce

Reporter kryminalny Peter R. Holenderscy prokuratorzy poinformowali w poniedziałek, że władze w Polsce aresztowały 30-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w zabójstwie de Vriesa.

De Vries, jeden z najsłynniejszych holenderskich dziennikarzy, został zastrzelony w Amsterdamie 6 lipca zeszłego roku. Został ranny dziewięć dni później w wieku 64 lat.

Prokuratorzy powiedzieli, że Polak został aresztowany pod zarzutem pomocy w planowaniu ataku i prawdopodobnie mieszkał w holenderskim porcie Rotterdamie w czasie strzelaniny.

Jego tożsamość nie została ujawniona zgodnie z przepisami o prywatności. Władze holenderskie wystąpiły o jego ekstradycję do Holandii.

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w pobliżu Hagi wkrótce po zastrzeleniu de Vriesa i są przed sądem za jego morderstwo. Prawnicy zażądali, by oboje zostali skazani na dożywocie. Jednym z nich był obywatel polski, Kamil E.

Inny obywatel polski został aresztowany w lipcu pod zarzutem poinstruowania dwóch napastników. Dwóch podejrzanych zostało aresztowanych w Hiszpanii i Curacao tego samego dnia.

Przed strzelaniną De Vries działał jako świadek konsultant i powiernik w procesie lidera i innych członków kręgu przestępczego, który policja określiła jako „naoliwioną maszynę do zabijania”. Zginęli zarówno brat świadka, jak i jego prawnik.

Podejrzany przywódca gangu Ridouan Taghi został poddany ekstradycji z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Holandii w 2019 r. i obecnie oczekuje na werdykt swojego procesu. Prokuratorzy domagali się dożywocia za domniemane seryjne zabójstwa. De Vries nie został oskarżony o morderstwo.

READ  Podpisano umowę o polskim transporcie morskim - Odnów