Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Olaf Schultz: Świat powinien „unikać pułapki Putina” i zarzutów o niezgodę |  G7

Olaf Schultz: Świat powinien „unikać pułapki Putina” i zarzutów o niezgodę | G7

Kanclerz Niemiec Olaf Schulz powiedział: Świat jest bardziej zjednoczony W swoim poparciu dla Ukrainy, niż sugeruje Rosja, zdominowane wojną spotkanie G7 zostało również oskarżone o kryzysy żywnościowe, kryzys klimatyczny i załamanie globalnego porządku.

„Nie możemy wpaść w pułapkę grup Putina, by twierdzić, że świat jest podzielony na globalny Zachód – G7 I jej przyjaciele z Północy – i cała reszta. Schultz powiedział niemieckiej telewizji ZDF.

„Na całym świecie są demokracje i mają bardzo podobne poglądy” – dodał Schultz, który jest gospodarzem szczytu Grupy Siedmiu mniejszych krajów uprzemysłowionych w tym tygodniu.

W celu zapobieżenia postrzeganiu G7 jako klubu bogatych, którzy mają jedynie obsesję na punkcie wojny EuropaSchulz zaprosił pięciu odpowiedników z RPA, Indii, Argentyny, Senegalu i Indonezji do przyłączenia się do dyskusji na temat głodu na świecie, rozwoju i środowiska.

Jego apel osłabił jednak fakt, że tylko 90 minut szczytu poświęcono na dyskusję o żywności, zdrowiu i klimacie. Pominięte w dyskusji na temat zadłużenia lub infuzji nowych funduszy SDR, dwie kwestie o centralnym znaczeniu dla Afryki są obecnie w dużej mierze postrzegane jako kwestie, które należy omówić szerzej. G20 później tego roku.

Grupy Zielonych skarżyły się również, że zobowiązania wobec kryzysu klimatycznego zawarte w projekcie oświadczenia G7 mogą być zagrożone złagodzeniem, szczególnie sekcje dotyczące zakończenia inwestycji sektora publicznego w gaz oraz zobowiązanie do bezemisyjnych pojazdów.

Żaden z przywódców odwiedzających nie był entuzjastycznie nastawiony do wojny w Iraku Ukraina, zwłaszcza nie ze względu na jego wpływ na ich gospodarki, które już zostały dotknięte wirusem Covid i kryzysem klimatycznym. Trzech z nich wstrzymało się od głosu nad rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającą rosyjską inwazję.

Prezydent Senegalu Macky Sall, pełniący funkcję przewodniczącego Unii Afrykańskiej, ostrzegł, że najbiedniejsze kraje „utknęły między młotem wojny a kowadłem sankcji”. Prezydent Indonezji Joko Widodo, obecny przewodniczący G20, wezwał do zawieszenia broni i przedstawił się jako mediator w konflikcie.

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa uniknął krytyki Prezydent Rosji Władimir PutinZamiast tego skierował na Zachód za nieprzestrzeganie „zasad solidarności i współpracy, jeśli chodzi o sprawiedliwy dostęp do szczepionek”.

Premier Indii Narendra Modi sfrustrował Zachód Kup rosyjską ropę po obniżonych cenach Nagle wprowadzono zakaz eksportu pszenicy. Piąty gość, Alberto Angel Fernandez, prezydent Argentyny, szóstego co do wielkości eksportera pszenicy na świecie i borykającego się z 60% inflacją, również podniósł cła na eksport żywności. Żaden z nich nie wydaje się być pod wpływem argumentu Schulzego o wojnie między demokratami a autokratami.

Jednym z problemów jest znużenie Afryki tym, że G7 nie spełniło obietnic złożonych dawno temu w oficjalnych oświadczeniach G7. Ostatnim razem, kiedy przywódcy G7 spotkali się w 2015 r., zobowiązali się „do 2030 r. wydźwignąć z głodu i niedożywienia 500 milionów ludzi w krajach rozwijających się”. Oxfam zauważył, że: „Kiedy cele zostały ustalone w 2015 roku, 630 milionów było głodnych. Szacuje się, że w 2021 r. liczba ta wynosi 950 milionów”.

W kluczowej dyplomacji dotyczącej kryzysu żywnościowego Zachód podjął spóźniony atak, twierdząc, że to Putin, a nie zachodnie sankcje, jest winny załamania się eksportu zboża i gwałtownego wzrostu cen.

Ale Rosja wydała kontrpropagandę, twierdząc, że jej eksport żywności jest utrudniony przez unijne sankcje, czemu Bruksela zaprzecza. Kompleksowe negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie Bezpieczny przejazd dla konwojów zbożowychnadzorowany przez Turcję i ONZ, trwał przez miesiąc, a niektóre kraje dalej granica głodu chcesz rozwiązania.

W poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował przywódców G7, że jego rozmowy w sprawie zniesienia blokady ukraińskiego zboża w portach Morza Czarnego osiągnęły „moment prawdy”, ostrzegając o tragicznych konsekwencjach nieosiągnięcia wynegocjowanego porozumienia. Wkrótce przybył między Ukrainą a Rosją.

Guterres powiedział, że zespoły ONZ prowadziły osobne rozmowy z Rosją i Ukrainą, aby zapewnić, że zboże i nawóz z obu stron mogą trafić na rynek.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

G7 zdaje sobie również sprawę, że nie jest to już jedyna gra w mieście. Chiny we współpracy z Rosją są w pełni przygotowane do rozszerzenia swojej konkurencji Brix Klub – w skład którego wchodzą Brazylia, Indie i RPA – ma odciągnąć więcej krajów od zachodniej orbity i stworzyć w ten sposób dwa rywalizujące ze sobą systemy wielostronne. Chiny utworzyły grupę państw BRICS Plus i zaprosiły ministrów spraw zagranicznych Argentyny, Egiptu, Indonezji, Kazachstanu, Nigerii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Senegalu i Tajlandii.

Wskazując na potrzebę konkurencji G7, jej przywódcy wskazali, że jest mało prawdopodobne, aby bojkotując zaplanowane na listopad posiedzenie Grupy 20 – zgrupowania największych gospodarek, w skład którego wchodzi także Rosja, nie stworzyli próżni, którą mogłyby wypełnić Chiny.

Schulz powiedział, że Zachód nie ma zamiaru „wysadzić” G-20. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „Musimy dokładnie zastanowić się, czy nie sparaliżujemy całej G20. Nie twierdzę tego. Moim zdaniem G20 jest bardzo ważne, także dla krajów rozwijających się. krajów wschodzących, dopóki nie pozwolimy Putinowi go zniszczyć”.