Polska i Bułgaria wspierają decyzję Rosji o odcięciu dostaw gazu ziemnego, z pomocą krajów sąsiednich i dostawców skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Kiedy w zeszłym miesiącu Gazprom PJSC odciął dostawy do obu krajów z powodu odmowy dostosowania się do rosyjskich wymogów taryfowych na gaz ziemny, Grecja i inne kraje południowo-wschodniej Europy zaoferowały obu krajom pomoc w podwojeniu deficytu dostaw.
Dodatkowy import rurociągów i LNG pomaga zrównoważyć popyt na gaz w Polsce i Bułgarii.
[Want today’s Henry Hub, Houston Ship Channel and Chicago Citygate prices? Check out NGI’s daily natural gas price snapshot now.]
„To nie są duże ilości, których Polska i Bułgaria będą potrzebowały natychmiast, a mogą one zostać pokryte przez restrukturyzację przepływów UE – rurociągami i LNG oraz przez pewne przesunięcie gazowo-węglowe w produkcji energii”. Powiedział Marco Ciuli, badacz z Brukseli Szkoła Zarządzania.
Choć oba kraje mają w tym roku długoterminowe umowy z Gaspromem, Polska planuje od 2019 roku zawieszenie importu rosyjskiego gazu do końca 2022 roku, kiedy wygaśnie umowa Gaspromowa.
Polska Korporacja Naftowa i Gazownictwo (PGNiG) poinformowała w zeszłym miesiącu, że Polska zaspokoi swoje zapotrzebowanie na gaz z różnych źródeł, importując rurociągi i LNG oraz podziemne magazyny w prawie 80%.
Polska zużywa rocznie 20 miliardów metrów sześciennych (pcm) gazu ziemnego, a 9,9 pcm jest przesyłane z Rosji gazociągiem jamalskim. Jest mniej wrażliwa niż Bułgaria, która polega na Rosji, aby zaspokoić ponad 90% swojego zapotrzebowania na gaz.
Centrum regionalne
Grecja spodziewa się pomocy wkrótce. W ciągu najbliższych dwóch lat kraj będzie mógł importować więcej niż jeden działający terminal LNG.
Grecki premier Griagos Mitsotakis powiedział we wtorek Kongresowi USA, że Rosja obecnie dostarcza połowę z 10-11 mld m3 zużywanych rocznie w Europie Południowo-Wschodniej. Proponowana pływająca jednostka magazynowania i tankowania (FSRU) Alexandroupolis podwoi zdolność skraplania Grecji.
Greckie przedsiębiorstwo Gastrade SA planuje zlokalizować statek około 11 mil od greckiego portu Aleksandropolis, aby dostarczać LNG do Grecji, Bułgarii, Serbii i północnej Macedonii. Zakład 5,5 mld m3/rok ma zostać uruchomiony do końca 2023 roku.
Będzie to drugi importer LNG w Grecji, który przekształci ten kraj w hub gazowy do transportu LNG do Europy, powiedział Mitsotakis.
„Ponieważ Rosja dąży do szybkiej dywersyfikacji z gazu, inwestycje w niezbędną infrastrukturę umożliwią import na dużą skalę i staną się ważne dla LNG. Nie tylko dla Grecji, ale także dla naszych bałkańskich sąsiadów” – powiedział Mitsotakis amerykańskim prawodawcom.
Castrate rozwija Niezależny System Gazu Ziemnego Tracji (INGS), drugi projekt Alexandroupolis. Druga FSRU mogłaby rozszerzyć dostawy LNG do Mołdawii i Ukrainy.
Dwa kolejne greckie projekty LNG są w fazie rozwoju. Grecki koncern naftowy Motor Oil Hellas Corinth Refineries SA spodziewa się, że do końca tego roku podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu Dioryga LNG o wartości 2,5 mld m3/rok. Tymczasem spółka zależna Hellenic Petroleum SA i Edison SBA z Włoch planuje uruchomić FSRU w 2025 roku z Salonik w Zatoce Thermogos.
LNG zwiększa import rurociągów
Grecja dostarcza gaz do Bułgarii odkąd Rosja odcięła dostawy przez terminal LNG Revithoussa na wyspie Revithoussa w Atenach. Bułgaria spodziewa się kolejnych umów dotyczących LNG z Grecją i Turcją.
Bułgaria ma również od czerwca otrzymywać dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych. „Rzeczywista dostawa LNG do Bułgarii po cenie niższej niż Gazprom została uzgodniona do czerwca” – poinformował w zeszłym tygodniu rząd.
W Polsce terminal LNG w Świnoujściu na Morzu Bałtyckim jest rozbudowywany z 5 mld m3 mocy importowej do 7,5 mld m3.
Wycofanie się z Rosji w ostatnich latach rozszerzyło relacje z polskimi dostawcami rurociągów i eksporterami LNG, szczególnie w Norwegii, Katarze i Stanach Zjednoczonych.
Oczekuje się, że nowy dostęp do gazu rurociągowego zarówno w Polsce, jak iw Bułgarii pomoże krajom poradzić sobie w tym roku z zimowym zapotrzebowaniem na gaz.
Nowy rurociąg, Interkonektor Gazowy Grecja-Bułgaria (IGP) między greckim miastem Komodini a bułgarską Starą Zagorą, zostanie podłączony do Gazociągu Transadriatyckiego (DAP), aby dostarczać gaz do Bułgarii z Azerbejdżanu.
Bułgaria ma zacząć od 1 lipca otrzymywać z Azerbejdżanu 1 mld m3 gazu, co zaspokoi jedną trzecią rocznego zapotrzebowania kraju. Bułgarski rząd powiedział w tym tygodniu, że jeśli IGB nie zostanie ukończony przed letnią datą rozpoczęcia, zostanie dostarczony z wykorzystaniem alternatyw.
Quili zauważył, że gaz nie jest powszechnie stosowany w bułgarskim sektorze mieszkaniowym. W rezultacie popyt zimowy nie jest wysoki, powiedział.
W Polsce gaz, który będzie dystrybuowany gazociągiem bałtyckim z Norwegii, pomoże zmienić rosyjski poziom 9,9 mld m3 rocznie, kiedy pojawi się on w sieci w październiku.
PGNiG Upstream Norway planuje wydobyć dodatkowe 0,5 mld m3 gazu na norweskim szelfie kontynentalnym, dzięki czemu możliwe jest przesłanie dodatkowych 3-4 mld m3 gazu z Norwegii do Polski gazociągiem bałtyckim, powiedział Guili NGI. Oczekuje się, że gazociąg osiągnie pełną przepustowość 10 mld m3/rok do 2023 roku.
Innym źródłem dostaw dla Polski jest gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który łączy kraje i rozpoczął dystrybucję na początku tego miesiąca. Oczekuje się, że GIPL będzie dostarczać do Polski 2 mld m3 rocznie, co stanowi 10% rocznego zapotrzebowania kraju. Gazociąg ma osiągnąć pełną przepustowość w październiku i będzie mógł dostarczać gaz z Polski na Litwę, Łotwę i Estonię w obu kierunkach.
GIPL zapewnia dostęp do polskiego terminalu Glypeda LNG na Litwie, gdzie PGNiG niedawno nabyło pierwszą dostawę od Venture Global LNG Inc.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher